Köklerimizden Beslenmediğimiz Sürece Dünya Yıldızı Çıkartamayız

Sabahat Akkiraz 15 yaşında başladığı müzik yolculuğunda 50. yılını kutluyor. Köklerini Anadolu'dan alıp tüm dünyaya yayılan ezgilerin sesi olan Akkiraz, "Dünya müziğinde yer edinmek istiyorsak dönüp bakacağımız yer kendi coğrafyamız olmalı" dedi.

Sabahat Akkiraz, Birgün Gazetesinden Murat Gültekin'e yaptığı açıklamada, "Müziğimizin dünya müziği içinde bir yeri olması konusunda ben oldukça iddialı oldum. Bir de Avrupa'da yaşadığım için, Avrupalının ne dinlediğini ve ne dinleyeceğini çok iyi biliyorum. Çünkü bir Amerika'daki Latin'in, bir Afrikalının dünya müziğindeki yerini köklerinden aldığını biliyorum. Mesela Korelinin K-Pop dediği müziğin kendi dilinden ve köklerinden beslenip dünyayı nasıl kasıp kavurduğunu görüyorum, bunları yok sayacak halimiz yok. Tabii ki ben de köklerimden, müziğimden, türkülerimden bu kadar zengin bir kültürden yola çıkarak Norrda ile, Erci E. ile, Mercan Dede ile, Orient Expressions ile çalışmalar içinde oldum ve çok da keyif aldım. Eleştiriler de aldım." diye konuştu.

Köklerimizden Beslenmediğimiz Sürece Dünya Yıldızı Çıkartamayız

Londra'da caz müziği konserleri yaptığında eletirildiğini ifade eden Akkiraz, "Kadın olarak ilk türkü caz yapan da bendim. Ama eleştiriler beni geri adım attırmadı. Bugün iyi dans eden, iyi sesleri olan genç insanlar var. Bu gençlerin de bu tür çalışmalar yapmasını bekliyorum. Ama bir şey söylemeden de geçemeyeceğim, köklerinden beslenmedikleri sürece bence dünya yıldızı çıkarmamız çok mümkün değil. Bir de muhafazakarlık sanatta ve yaşamda bizi ilerletmez. Her tür muhafazakarlık her tür ilerlemenin önünde engeldir." diye konuştu.

11.02.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM