Youtube Müzik Piyasasını Ele Geçirdi

Müzik dünyasında ilk "O Ses Türkiye" ikinci sezonunda adını duyuran ve beşinci teklisi "Olsun"u 2020 yılının Ocak ayında yayınlayan Uğur Eltiler, Michael Kuyucu'ya müzikte YouTube'un öneminin rekabeti yok ettiğini söyledi.

Programda müziğe beş yaşında babası sayesinde şarkı söyleyerek başladığını, daha sonra ilkokul birinci sınıfta öğretmeninin sesini keşfetmesiyle beraber şarkı söylemeye başladığını söyleyen Uğur Eltiler, Lise 2'inci sınıfta bugün bile hala elinden bırakmadığı ve "aşkım" dediği gitarla tanışarak dersler aldığını söyledi.  O Ses Türkiye adlı yarışmaya Mersinden katıldığını ve Murat Boz'un takımında yarıştığını söyleyen Uğur Etiler, o yarışmasının o an için ona bir şöhret getirdiğini ama bunu hiç ciddiye almadığını , başkalarının şarkılarını söyleyerek şöhret olmanın gerçek şöhret olmadığını asıl  başarının kendi şarkılarını söylemenin olduğunu düşündüğünü söyledi. O Ses Türkiye yarışmasında hem jüri üyeleri arasında hemde yarışmacılar arasında ciddi bir ego savaşının olduğunu söyleyen Uğur Etiler, "her şey öyle ekrandan görüldüğü gibi değil" yorumunu yaptı.

Youtube Müzik Piyasasını Ele Geçirdi

RAP Tuttu Diye Para İçin RAP Söylemem

Yarışmadan sonra Mersine döndüğünü söyleyen Uğur Etiler, "Ergen halimle bir hafta ağladım. O zaman 17 buçuk yaşındaydım. Sonra oturup bir kağıt çıkardım ve kendimde eksik bulduğum şeyleri yazdım. Şişkosun, mikofonu tutmayı bilmiyorsun... şeklinde eksiklerimi yazdım ve bunları düzeltmeye çalıştım. İlk yaptığım şey de kilo vermekti. Obez kategorisindeydim, 30 kilo verdim. O Ses Türkiye'deki kilolu görüntülerimin hepsini Youtube'dan kaldırdım o halimi kimse görmesin diye." Dedi ve yarışmadan sonra bir yenilenme süreci yaşadığını söyledi.

"Olsun" adlı beşinci teklisini yayınlayan Uğur Etiler, kendi müziğini yapmaya ayrı bir gayret sarf ettiğini söylerken. "Ben RAP müziği tuttu diye rap yapan kişiler gibi değilim. Hiç RAP yapmayacağım. Müziği ben para için yapmıyorum" dedi. Video kliplerde hep aynı formatların uygulandığından yakınan Uğur, "klipler de konular hep aynı. Hep bir kız var peşinden birileri koşuyor. Müzikte de hep elektronik müzikler var. Bu sıktı, bu yüzden RAP Müziği patladı" diyerek Türkiye'de üretilen müziği eleştirdi ve kendisinin bu kategoride olmayacağını söyledi. Uğur Etiler, Michael Kuyucu'ya "Ben klibimde tek başıma yer aldım. Öyle diğer piyasa klipleri gibi değil. Onun için "Olsun"un klibi piyasaya göre klip bile değil belki" dedi.

Youtube Müzik Piyasasını Ele Geçirdi

Müzikte Başarılı Olmak İçin Para Harcamak Çok Önemli

Müzikte başarılı olmak için para harcamın çok önemli olduğuna vurgu yapan Uğur Etiler, müzik şirketleri şarkımı yayınlamak için benden para istediler. Şarkıyı yayınladıktan sonra pazarlamak, tanıtmak çok önemli bunun içinde para lazım. YouTube çok önemli bir hale geldi. Artık piyasa YouTube'un elinde.  YouTube'un piyasayı ele geçirmesinden sonra müzikte rekabet zorlaştı. Artık klip için tanıtım parası harcamak lazım. Mesela 30 bin liralık bir YouTube reklamı harcayın klibiniz izlenmesi artıyor" yorumunu yaparak Michael Kuyucu'ya müzik endüstrisinin YouTube ayağında yaşanan rekabetin hangi boyutta olduğunu anlattı.

17.02.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM