Sezen Aksu - Ağlamak Güzeldir (Kervan Plak-1981)

Sezen Aksu -  Ağlamak Güzeldir (Kervan Plak-1981)

Sezen Aksu'nun yükseliş döneminin başlangıcıma ait bir dönem olan 1981 yılının Ocak ayında yayınlanan "Ağlamak Güzeldir" plağı Sezen Aksu'nun iki albümlük Atilla Özdemiroğlu serüveni ve Onno Tunç ile ilk çalışmalarının ortaya çıktığı plak olarak tarihe geçti.

Bu albüm Sezen Aksu'nın kariyerindeki en kaliteli albüm desem abartı olmaz. Müzikal çizgisi yüksek bir albüm olan "Ağlamak Güzeldir"de Özdemiroğlu, Sezen Aksu'ya has özel bir sound yarattı. Kanunun ön planda olduğu ve yer yer solo enstrüman olarak kullanıldığı albümde Özdemiroğlu, kanun ile batı enstrümanlarının muhteşem bir buluşması ve ortaya çıkan bir yeni soundu yarattı. Bu albüm sonrasında "Firuze"yi getirdi.

Sezek Aksu bu albümde Atilla Özdemiroğlu'nun çok yüksek kaliteli düzenlemelerini ve mixi üzerine muntazam bir biçimde şarkıları seslendirmiş. Bazı şarkılarda orkestrasyon o kadar yüksek ki Sezen Aksu geride kalmış. Yaylıların süslediği albümde 8 tane Atilla Özdemiroğlu düzenlemesi, 2 tane de Onno Tunç düzenlemesi var. Özdemiroğlu tüm düzenlemelerde kanunu çok aktif olarak kullanmış ve Türkiye'de nerdeyse hiç karşımıza çıkmayan bir sound yaratmış. Pop ile klasik ve kanun ile makamların müzikal anlamdaki muhteşem buluşması var bu albümde.

Albümde on şarkı yer alıyor. Bunların üç tanesi yüzde yüz hit olmuş ve Sezen Aksu klasiği olmuş şarkılar. "Biliyorsun" - "Ağlamak Güzeldir" ve "Ben Her Bahar Aşık Olurum" bu albümden çıkan üç klasik.

Sezen Aksu albümde yine aynı dönem Nilüfer'İn seslendirdiği "Yalnız Kullar" ı'da seslendirmiş. Albümü açılış şarkısı "Düşünce" ve plağın B yüzünün açılış şarkısı "En uzun Gece" oldıukça ağır Sezen Aksu şarkıları.

Özdemir Erdoğan ile gerçekleştirdikleri "Yak Bi Sigara" albümün düeti. Albüm ritim olarak da oldukça zengin. Vals var, tango var, twist var.. Oldukça renkli bir ritim zenginliğinden oluşuyor.

Ben albümde biraz geride kalan "Köprü" ve "Höşgörü"yü çok beğendim. Oldukça kaliteli iki beste. Çok güçlü bir slow şarkı olan "Köprü" alttan gelen ritimle çok modern bir halde sunulmuş. Onno Tunç düzenlemesi olan "Höşgörü" ise Ajda Pekkan'ın "Bambaşka Biri" soundunda, yani seksenlerin dans soundunda düzenlenmiş.

Sezen Aksu'nun Kervan Plak tarafından basılan bu albüm çok kaliteli bir albüm. Kayıt ve mix olarak da bugüne kader yapılan en iyi Sezen Aksu albümlerinden biri. Mixi de 1981 yılına göre çok iyi. Tamamen analog yapılmış bir mix ve kayıt.

İlk 1981 yılında plak ve kaset olarak yayınlanan albüm daha sonra Sezen Aksu tarafından CD olarak da yayınlandı. 2018 yılında da re-master edilerek tekrar LP olarak yayınlanmış. Bu plağı mutlaka dinlemelisiniz, iyi kayıt, iyi mix ve çok kaliteli bir sound var.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

Düşünce

Ağlamak Güzeldir

Yak Bir Sıgara

Köprü

Yalnız Kullar (Tanrim)

En Uzun Gece

Biliyorsun

Ben Her Bahar Aşık Olurum

Lunapark

Hoşgörü

14.05.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM