Sibel Bilgiç: "90ların Ruhu Başkaydı"

Sibel Bilgiç:

Doksanlı yıllarda "Alışamadım" adlı şarkısı ile müzik dünyasına başarılı bir giriş yapan ve 2020 yılında coverladığı "Diyemedim" adlı şarkı ile müzik dünyasına uzun bir aradan sonra dönüş yapan Sibel Bilgiç,  Michael Kuyucu'nun hazırlayıp sunduğu "Müzik Habercisi" programında konuk oldu.

"PANDEMİ SÜRECİNDE KİLO VERDİM"

Koronavirüs sürecinde kilo verdiğini söyleyen başarılı sanatçı, "Ben bu pandemi döneminde hiç gevşemedim. Sabah erken kalkıp yapmam gerekenleri yapıp daha çok yemek yaptım kesinlikle. Erken hayata başlayıp o disiplinle devam ettim, erken kalkmak insana kendini çok iyi hissettiren bir şey ve daha çok spor yaptım. Dolayısıyla daha çok kilo verdim, daha çok ev yemekleri yediğim için biraz fazla restoranlarda yiyorduk, daha fazla sebze yediğimiz için kilo verdik." dedi.

"KENDİMİ HÂLÂ 18 GÖRÜYORUM"

Müzik hayatından bahseden Bilgiç, "Biraz daha büyüdüm ama çocuk ruhumu hiç kaybetmedim. 2 sene önce evlendim, iş hayatımda çok yoğun yıllar yaşadım. Son 5 senedir sahnelere döndüm, yine şarkı söylüyorum. 24 yıl deyince inanamıyorum tabii çünkü ben hâlâ kendimi 18 gördüğüm için. İnsanlarda şöyle bir durum oldu 'Hadi bir şarkı yap, niye devam etmiyorsun?'. 'Alışamadım' hâlâ çok güzel, herkes istiyor ki, Sibel Bilgiç hep 'Alışamadım'ı söylesin. Sonuçta ben 'Alışamadım'la tanındım, 90'lar ruhu başkaydı. Herkes o günlere dönmek istiyor, çok uzun zamanlardı, çok duygusal zamanlardı. 'Alışamadım' hâlâ severek dinleniyor, ne mutlu ki bana Allah bana böyle bir şey nasip etmiş." diye konuştu.

"5 YIL ÖNCE MAXI SINGLE YAPTIM FAKAT SES GETİRMEDİ"

5 sene önce bir maxi single yaptığını hatırlatan Sibel Bilgi, "'Aşk Çarpsın Beni' adında maxi single yaptım fakat o zamanın şartlarından çok ses getirmedi. O da çok güzel bir albümdü, onda da çok güzel şarkılar var aslında. Sonra ilk defa bu şarkıyla çıktım. Sevgili Özgür Aras'la Bodrum'da karşılaştık, 'Ne yapıyorsun? Hadi gel bir şarkı yapalım,' dedi, 'Hadi yapalım' dedim. Döndük, ben öyle orada kaldı zannettim. 'Bulduk şarkıyı' dedi Özgür, beni aradı. 'Diyemedim'i dinledik, Ferdi Özbeğen'den dinledik, tabii bir sürü sanatçı da seslendirdi. Hep benden beklenen bir romantik şarkı durumu var anladım. Yani herkes benden romantizm bekliyor, işte 'Esmer Yüzlü Kız' diye bir şeyim var hatta, 'hadi' dedik 'öyle bir şarkı yapalım' ve 'Diyemedim'i kendi yorumumla, pop yorumla 24 yıl sonra eski bir şarkıyı yorumladık. Keza benim şarkım 'Alışamadım' da çok yorumlandı, bu çok önemli bir şey çünkü iyi şarkılar tekrar tekrar yorumlanır." ifadelerini kullandı.

Sibel Bilgiç:

"DİYEMEDİM'İ MODERNLEŞTİRDİK"

Efsane "Diyemedim'i yeni albümünde yer vermesi konusuna da değine Bilgiç, "Bana büyük sürpriz oldu, Özgür'ün bu şarkıyı düşünmüş olması. Ben öyle düşündüm, ben iyi bir yorumcuyum, ben caz söyleyerek başladım sanat hayatıma. Uzun yıllar Ankara'da Garbage Bar'da sevgili Alpay Nazikioğlu yani Fabrika Kızı Alpay'ın arkasında caz söyleyerek başladım. Ben iyi bir yorumcuyum, ben türkü de söylerim, ben caz da söylerim, en arabesk de söylerim. Önemli olan şarkıyı kendine göre yorumlamak. Şarkıyı dinlediğimde çok hoşuma gitti ama dedik ki, 'bunu daha modernize edelim', trompet koyduk. Sevgili Alper Atakan aranjörümüz trompet koydu şarkı daha modernleşti, ben pop okudum daha modernleşti. Aslında bu şarkıyı bugün dinleyen o 'Diyemedim'i algılayamayabilir, herkes de beni yeni şarkı çıkardım zannetmiş. Animasyon bir kliple 'merhaba' dedik hani en azından şarkımı görüntüsüz bırakmak istemedik dünyada da bu yapılan bir şey. Lirik video dediğimiz şey, çok güzel oldu, çok güzel tepkiler aldık. Önemli olan şarkının sevilmesi, şarkı sevildi, kabul edildi, herkes aldı kabul etti. Bu benim için en büyük mutluluk." dedi.

"90'LARIN RUHU BAŞKAYDI"

90'ları özlediğini itiraf eden Sibel Bilgiç, "90'lar Türkiye'sini özlüyorum, o zamanlarımı da özlüyorum tabii ki ama ben çok da geçmişlere takıp kalan bir insan da değilim. Bugünkü müziğe baktığımız zaman 90'larla olan fark bir kere zaten ruh her şeyden önce. 90'ların ruhu başkaydı. 90'lar naifti, duygusaldı, aşk vardı. Müzik toplumları yansıtır, bugün kapitalizm o kadar yüksek seviyedeki bugün daha elektronik müzik, daha çabuk tüketilen müzik. Müziği bırak sosyal medya, Instagram, insanlar bir duyduğunu bir saat sonra duymak istemiyor, dinlemek istemiyor. Çok hızlı bir tüketim var, bu da büyük sıkıntı ama o kadar mı güzel looplar, şimdi DJ'ler baktığın zaman sanatçılardan daha ünlü. Yani DJ olmak çok önemli, radyo çok önemli, radyocular çok önemli, dengeler değişti, güzel şeyler bunlar. Benim için hepsi okey, ben bir sanatçıyım, bugün güzel ne yapılıyorsa toplum onu kabul ediyorsa elini öpüp başına koyacaksın." açıklamasında bulundu.

"RAP YAPABİLİRİM"

"Yenileri de açıp dinliyorum, yeni soundları da çok seviyorum," diyen Sibel Bilgiç, "Ben de onlarla dans ediyorum, ben de çok seviyorum. Rap bir şey yapabilirim. House seviyorum, bütün müzikleri seviyorum. Ben her zaman müziğe açık bir insan oldum, bugünkü müzikte biraz daha tabii romantizm kayboldu ama zaten toplumlarda da kayboldu. Ama romantizm geri geliyor, bu pandemiden sonra daha da romantizm ile aile kavramı dünyaya hakim olacak. Şarkı sözü dinleyince artık duygulanmıyoruz değil mi? Çünkü duygulanacak bir söz yok. Hep birine bir atıf var, hep bir gider var, hep bir bir şey var. Herkes sinir içinde." değerlendirmesini yaptı.

08.07.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM