Hangi Yıllara Ait Müziğin İnsan Psikolojisini Rahatlattığı Kanıtlandı?

Hangi Yıllara Ait Müziğin İnsan Psikolojisini Rahatlattığı Kanıtlandı?

   Milliyet'in haberine göre Türkiye merkezli kozmetik cerrahi merkezi Vera Clinic'in önceki günlerde yayımladığı bir araştırmaya göre bu tür stres kaynaklarından uzaklaşmanın yolu radyodan bir 80'ler parçası açıp dinlemek. The New York Post'ta yer alan haberde, şirketin araştırmasına göre 80'lerin pop şarkıları kan basıncını düşürüyor ve dolayısıyla da stresi azaltıyor. Araştırma 18-65 yaş aralığında 1540 kişi ile anket yöntemiyle yapıldı. Ankette katılımcılara 60'ların "Golden Oldies", 70'lerin rock parçaları, 80'lerin pop şarkıları ve 90'ların R&B'si de dahil olmak üzere çeşitli popüler müzik türlerinden oluşan bir Spotify çalma listesi dinletildi.

Araştırmanın sonucunda 80'lerin pop şarkılarını içeren çalma listesinin katılımcıların üzerinde sakinleştirici etkiye sahip olduğu gözlemlendi. Ayrıca katılımcıların yüzde 96'sının şarkıları dinlerken kan basıncında bir düşüş olduğu da bildirildi. Katılımcıların dinlerken sakinleştiği çalma listesinin içeriğinde İngiliz grup Joy Division'ın "Love Will Tear Us Apart", Amerikalı grup Blondie'nin 80'lerin klasikleri yer aldı.

Vera Clinic'te doktor olarak görev yapan Ömer Avlanmış araştırmanın müzik, stres ve saç dökülmesi arasındaki bağlantıyı keşfetmek için yapıldığını belirtti. Avlanmış, "Sonuçlar ilk etapta şaşırtıcı görülebilir ama tıbbi açıdan çok mantıklı. 80'lerin en iyi 40 parçası birçok dinleyicide nostalji ve pozitif duyguları uyandırıyor" dedi.

19.02.2021
FACEBOOK
İNSTAGRAM