HANDE YENER - Nasıl Delirdim ( Erol Köse - 2007)

HANDE YENER  - Nasıl Delirdim  ( Erol Köse -  2007)

Türk pop müziğinin her zaman bir adım önde giden vokali Hande Yener son albümü ve single çalışmasında hissettirdiği değişimini “Nasıl Delirdim” de de sürdürdü.

Bu albümünde Erol Temizel ile daha dance ve yer yer daha club bir soundla karşımıza çıkan Yener , Altan Çetin’in ticari pop kalıplarından bu kalıplara doğru giderken Türk pop müziğinin dünya sounduna yaklaştırma çabalarını da görüyoruz bu albümde.

Tabii ki bu değişim daha melodik , daha kolay akılda kalan eski Hande Yener hitlerine alışanlara bu şarkılar farklı tınlayacaktır, Bu albümde Hande Yener önceki albümünde sinyallerini verdiği tarzını biraz daha belirginleştirdi, önceki albümünde “Aşkın Ateşi – Kim bilebilir aşkı “ gibi şarkılarla götürdüğü promosyonunu bu albümünde hangi şarkılarla götürecek ? Muhtemelen “Romeo – Ne Yaparsın “ olacaktır. Tabii ki bu şarkıların ticari değeri önceki promosyon şarkılarından daha az ….Bu strateji Hande Yener’in tirajını olumsuz yönde etkileyeceği kesin, ama onun özellikle AB gurubundaki marke değerini olumlu yönde etkileyecektir.

Toplumun emin adımlarla geriye gittiği bir coğrafyada bu kadar radikal olmak doğru mu ? Bu benim cevaplandıracağım soru değil , çünkü bunun yanıtı sanatçının cüzdanı – vicdanı ve geleceğe yönelik stratejilerinde saklıdır.. Hande Yener akıllı ve modern bir kadın her şeyi hesaplamıştır, Altan Çetin soundunu devam ettirerek daha ortalama olmaya devam etmek ile dünya sounduna yakın bir iş çıkartma konusunda ki seçimini ikinci yönde kullandı

Hande Yener albümünü Erol Temizel’e teslim ederek çok iyi iş yaptı , Erol sağlam aranjör ve uçtu mu tam uçuyor, çıkış şarkısında Sezen Aksu’nun “Kibir” şarkısı muhteşem değil ama iyi bir şarkı , Şarkının Sezen Aksu’nun sektördeki tekelleşme çabalarını destekleyen bir biçimde albüme girmiş olması ise ilginç..Albüm tamamlanmış Sezen Aksu son dakikada Hande’yi arayıp “sana muhteşem bir şarkı yaptım” demiş , iş Sezen olunca tabii ki istersen “yok” de arkanda koskoca X Medya gurubu ,kötü de olsa her yaptığın şey haber.. Bundan iyisi can sağlıyı… Hande Yener bu şarkıyı layıkıyla yorumlamış ve ortaya güzel bir iş çıkmış.

Albümün en güzel sürprizi yıllar önce Seyyal Taner’in yorumladığı “Naciye” adlı şarkısı olmuş , Orijinaline sadık kalınarak düzenlenmiş şarkı , biraz daha yüksek bir ritimle kurgulanan şarkı güzel bir dance şarkısı olmuş , yalın bir dance düzenleme ile karşımıza çıkmış.Tabii ki bu şarkıyı gençler bilmiyor bile, içinde ilginç bir sosyo – ekonomik hikayesi olan bu özel şarkısı seksen sonrası doğanlar anlamışlardır bile.

Albümün sonlarına doğru gidilirken daha club ve dance şarkıların hakim olduğunu görüyoruz, bu artık alıştığımız Hande Yener’in yeni soundu , isteyen beğenir isteyen beğenmez..Orası Hande ‘nin işi ama bir şey kesin onda albümün eski Hande tirajlarını aratacağı.

Gelelim albümün konsept çalışmasına, daha cool bir tiki kalıba giren Hande Yener albümünde görselliğini de yenilemiş, muhteşem kaliteli bir web sitesi ile desteklenen albümün bir diğer güzelliği ise albümün üç boyutlu özel kartonet çalışması , Hande Yener Türkiye’de ilk kez böyle bir şeyi gerçekleştirdi, yani Türkiye’de bir ilk var bu albümde.Albümü açarken iki ayrı kapak ve özel bir üç boyutlu fotoğraf var, ister biblo yap masana koy ister seyret.. Ama doğru söze laf yok sağlam iş olmuş.Ayrıca tuzlu bir iş burada Erol Köseyi’de sanatçısına hiçbir masrafı kaçınmadan böyle bir yatırım yaptığı için tebrik etmek lazım.

Sonuç olarak eski Hande’den daha uzak bir Hande daha modern ve batılı ama Türkiye’den daha bir uzaklaşan bir Hande var bu albümde…


Albümde Yer Alan Şarkılar :

Kibir
Ne yaparsın
Yalan olmasın
Romeo
Fırtına
Şu an erken
Paranoya
Nasıl delirdim
Kurtar beni
Kötülük
Sen anla
Aşkın gücü
Naciye
Seni sevi… yorumları yok
Kibir remix

FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM