DEMET AKALIN - Dans Et ( Seyhan Müzik - 2008)

DEMET AKALIN -  Dans Et  ( Seyhan Müzik -  2008)

Demet Akalın”ın albümünü müzik marketlere sunulduğu dönemde Arto ile yaşadığı ama basına fazla yansımayan “varoş muhabbetti” oldukça ilginç bir Demet Akalın olayıdır… Rivayete göre Arto”yu dinlemeye giden Demet , Arto”nun onu sahneye davet etmesi ama refuze olması ile aralarında yaşanan tartışma sonucunda “sen zaten varoş geldin varoş kalacaksın” demiş ..

Demet Akalın Türkiye”nin modernleşen yüzünün güzel bir penceresi, eskiden yokluktan var olan Arabeskçiler yerini yokluktan var olan popçulara bıraktılar .. Bunun en güzel örneği ise Demet Akalın oldu. Modern ve trend bir görüntü … dizilere mahkum olan bir toplumun , kültürü önemsemek yerine okumak yerine görüntüyü ve seyretmeyi yeğleyen bir toplumun … Sarışın olmanın , modern olmanın , başkaldırmanın , agresif olmanın , dımtıs dımtıs şarkıların ikonu….

Demet Akalın bir oktavı zor bulan ses tınısı ile beş oktavlık yorumcuları gölgede bırakmasının , onlara adeta fark atmasının en büyük sebebi tabii ki bu kadar değil.. Onu farklı kılan en büyük şey “müzik seçimleri” dir…Özellikle milenyum döneminde entelektüelliği masallara gömen , eğitimi unutan bir toplumun ihtiyaçlarını en iyi karşılayan siması olmuştur Demet Akalın..Bu albümde de aynı şeyi görüyoruz : “ Trend bir life style ve trend şarkılar ! “

Evet Demet Akalın”ın son üç albümünün ana fikri bu : “ Trend şarkılar”

İmajını yenileyebilen , erkeklerin en fazla sevdiği iki kavramı “sarışın olmak ve seksi olmak” yolunu seçen …Kırsallığın üstüne modern bir gömlek giymek ve “imaj” kavramını fazlası ile en iyi biçimde kullanmak..İş böyle olunca en fazla kıskanılan yorumcu oluverdi Demet Akalın…

Yetmişlerde Ajda Pekkan”ın yakaladığı “başkaldıran modern kadın” ikonunun iki binli yıllardaki versiyonu… İki ikonu yan yana koymak aslında yetmişlerin ve iki binli yılların Türkiye”sini yan yana koymak gibi bir şey.. O dönem Türkiye”sinin bugünkünden farkı neydi ? Sırf bu iki tablodan bile hareket ederek kıyaslama yapabilirsiniz… Tabii ki o dönemlerde kent yaşamı hala ayaktadır , o dönem A.B.D. ve emperyalizme yenik düşülmemiştir, o dönemlerde bugünün popüler konuları ve kişileri değişmiştir.. O dönemin Deniz Gezmiş”i nasıl ki bugün yerini Beyaz”a , Cem Yılmaz”a bıraktıysa o dönemin Ajda Pekkan”ı da bugün yerini Demet Akalın”a bırakmıştır..

İşte bu paralellik içinde incelemek lazım Demet Akalın”ı , eğer bu açıdan baktığınızda günümüzün bu başarılı isminin haklı bir başarı içinde olduğunu görebilirsiniz.Zaten ister görün ister görmeyin , her ne kadar yer yer şımarıklık yapsa da , her ne kadar oktavlık sesi olmasa da o bugünün en başarılı bayan popçusu oldu… Ve artık bu alanda kendisini garanti altına aldı.

“Dans Et” albümünde bu mantıktan hareket ederek başarılı bir Demet Akalın görüyoruz, her ne kadar slow şarkılarda hala vokalinin ve oktavının gazabına uğrasa da özellikle ritmik dans şarkılarda dört dörtlük bir Demet Akalın görüyoruz. Düzenleme olarak kendisini Erhan Bayrak”a emanet eden Demet Akalın trend bir sound ve özellikle dance şarkılarda başarılı bir çizgi ile çıktı karşımıza.

Gelelim şarkılara :

Dans Et :: Dört dörtlük bir dance şarkısı , sözleri ile günümüz bitirim gençlerini anlatan bar yaşamı , kulüp yaşamı en iyi anlatan şarkılardan biri.. Mükemmel bir düzenleme ve hem radyolarda hem de kulüplerde bol bol çalacağı kesin olan bir şarkı.

Mucize :: Aynı sözler “Mucize” içinde geçerli , zaten Demet Akalın iyi şarkılar yakalayabiliyordu bunu bir kez daha gösterdi… Yalnız bu şarkıda bir sıkıntı var model olarak “Afedersin”i biraz andıran bir şarkı bu.Bunda şüphesiz Ersay Üner”in rolü büyük , şimdilik yırtıyor ama bir sonraki albümünde de aynı formül devam ederse sıkıntı yaşayabilir.

Bebek ::: Demet Akalın şarkılarında az da olsa sonradan görmelik var , varoşların hayallerini süsleyen kavramlar ve bu hayallerin yakalanmasından sonra insan psikolojisinde yaşanan ani değişim , meydan okuma ve güçlü olma sendromu.. Siz buna ister sonradan görmelik deyin ister başka bir şey… Bu şarkıların içerik olarak analizi…İşte bu şarkıda da böyle bir şey var.. “Sevgilimi koluma takarım, Bebek”te üç beş tur atarım , olmadı bir de sinema yaparım” ..Milenyum Türk gençliğinin aşktan anladığını çok iyi özetleyen bir cümle.Popüler kültürün en güzel anlatımı.

Ardı ardına gelen üç dance şarkı ile sınıfı geçen bir albüm olan “Dans Et”de Emirkan imzalı “Gururum”u dinliyoruz. Slow şarkılarda maalesef Demet Akalın vokal ve oktav sıkıntısını yaşıyor ve dinleyiciye yaşatıyor..Ama artık kulaklar alıştı bunu takan yok, Demet daha önce de slow hitler yakalamıştı , “Gururum” ile buna devam edecek, çünkü “Gururum” güzel bir şarkı.

Çekilmiyor ::: Bir diğer slow şarkı, şarkıları sıralarken dance şarkıları ardı ardına slow şarkıları ise yan yana koymuş yorumcu, gerçeği “Çekilmiyor” orta ritimde bir şarkı…Bu şarkıda da şunu görüyoruz : Demet Akalın hep sevgili karşısında güçlü olan kadını oynuyor , ve ona meydan okuyor, asla ezilmiyor .. Gerektiğinde ona yavşayan birisine “telefonumu veremem” diyor , ya da “hatırlatırım geçen seneydi biz ayrıldık” ya da sevgilisine “büyüsü bozuldu o dev gibi aşkın …çekilmiyor” diyor ve sevgiliyi kapıya koyabiliyor.. Bütün şarkılarında bu hava var Demet Akalın”ın yani son sözü o söylüyor ve gidiyor.. İşte bu şarkıda öyle bir şarkı.

Selam Söyle : Albümün en muhteşem düzenlemesi… Eski bir Nilüfer coverı , dedik ya son sözü hep Demet söyleyecek diye.. Buna da uygun bir şarkı.. Kıvanch K”nın düzenlemede adeta uçtuğu bir şarkı.Bu düzenleme bir coverın nasıl da dört dörtlük bir hale getirilerek modernize edilebileceğinin örneğini veriyor.

Geç Kalmadın mı ? ::: Latin özellikle taşıyan bir şarkı, 2008 baharında yayınlanan bir albümde olması gereken bir tür.Albümün tüm şarkıları için geçerli bir şey var oda tüm şarkı ve düzenlemeler gerçekten de çok başarılı… Bu şarkıları iki üç oktavlı bir ses yorumlasa inanın olay olur. Ama ne yapacaksınız onlar oktavlarının genişlikleri ile Demet Akalın”ı aşağılamaya devam ederken Demet Akalın malı götürüyor… “Geç Kalmadın mı” albümün ortalamasının üzerine çıkan bir şarkı , öyle dört dörtlük bir şarkı mı ? Hayır !

Aldatıldım ::: Aslında Demet Akalın”ın bu kadar çok sayıda slow şarkı seslendirmesi kendisi için bir handikap, çünkü ondan dance şarkılar dinlemek daha zevkli.. Ama halk öyle düşünmüyor ve son dönemlerde Demet”in yorumladığı slow şarkılara da rağbet gösteriyor..İş böyle olunca sizde onun yerinde olsaydınız slowları yorumlardınız…”Aldatıldım” belki güzel bir şarkı ama maalesef olmamış.. Çünkü dedik ya Demet”ten slow şarkı dinlemek fazla zevkli değil.

Gölge Etme ::: Sezen Aksu”nun önemli klasiklerinden biri, yetmişlerin sevilen bir şarkısı ama ne yalan söyleyelim düzenleme resmen çuvallamış. ! Ne aranjör Sinan Akçil”e ne de Demet Akalın”a yakışmış bu düzenleme. “Selam Söyle”de bir coverın nasıl da muhteşem bir şekilde modernize edilebileceğinin örneğini sunan albüm bu coverda bunun aksini gösteriyor.

Bulamadım ::. Ve yine bir slow… Albümün yavaş yavaş düşüşe geçtiği dakikalarda geliyor.Albümde dört tane dört dörtlük dance şarkısı varken bunların en az altı olması gerekirdi.. Neden Demet bu kadar slowlara abandı ? Bu ciddi bir handikap.Bu slowların en önemli handikapı ise kırsal slowlar olması , yani kırsal bir hava var.. “Bulamadım” da piyano bunu biraz gidermiş ama gene de olmamış… Albüm bu dakikalarda sıkıyor.. Oysa bu kadar batıya açılan bir ikonun daha modern balat düzenlemelerden oluşan şarkılar seslendirmesi gerekirdi…

Kına Yak ::: Dedik ya varoşluktan kurtulmak kolay değil diye…Her aşağıdan tırmanan kişide vardır bu.. İşte “Kına Yak” bu duyguya örnek bir şarkı. Hafif rap yapmış Demet Akalın , hafif R & B bir alt yapı denenmiş ama ne yalan söyleyeyim hiç heyecan vermedi bu şarkı…

Demet Akalın repertuar seçiminde hep dört dörtlük işlere imza atardı ama bu albümde sanki biraz tökezlemiş, özellikle slowlarda istenen hava yok, dört tane mükemmel dance düzenleme albümün en önemli lokomotifleri.. Nitekim albümün kapanışında da “Mucize” ve “Dans Et”in remix versiyonları yer alıyor.. Ama ilginçtir bu remixler normal versiyonlarının gerisinde kalmış, bunlara remix yerine versiyon demekte fayda var.

Albümün kapanış şarkısı “İki Kelime”de de slow bir şarkı dinliyoruz… Bu şarkı yer yer caz kokan bir düet mi diye düşünürken şarkı bitiyor ve “Allah Allah” diyoruz… Bu şarkı albüme neden konmuş olabilir acaba ,amacı ne olabilir ? Kimbilir….

Sonuç olarak Demet Akalın sanki bu albümü aceleye getirmiş gibi, daha fazla sayıda slow şarkı seslendirmiş.. Vokal tınısı bakımından irdelendiğinde bu bir handikap … Düzenlemelerde Erhan Bayrak güzel bir iş çıkartmış… Albümde yer alan “Dans Et – Selam Söyle - Bebek ve Mucize” albümün lokomotifleri.. Buna bir de halkın seçeceği slow şarkı eklenirse bu albüm üç dört şarkı gider…Ama Ajda Pekkan”ın tahtına göz diken bir vokal olarak Demet Akalın”ın repertuar seçiminde hafif tökezlediğine şahit oluyoruz…Albümün ikinci yarısında ciddi bir düşüş yaşanıyor, özellikle “Gölge Etme” kaçan bir penaltı olmuş.

Albümde yer Alan Şarkılar ::

Dans et
Mucize
Bebek
Gururum
Çekilmiyor
Selam söyle
Geç kalmadın mı ?
Aldatıldım
Gölge etme
Bulamadım
Kına yak
Mucize – remix
Dans et – remix
İki kelime

FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM