AYŞE HATUN ÖNAL - Sustuysam ( SonyBmg - 2008 )

AYŞE HATUN ÖNAL -   Sustuysam   ( SonyBmg -  2008 )

Ayşe Hatun enteresan bir kız , ilk albümünde “Ayı” ile bayağı dikkatleri çekmişti.Buna rağmen sonraki albümünü yayınlama konusunda bayağı sıkıntı yaşadı.Kapı kapı dolaşıp kendi hazırladığı albümünü sunmaya çalıştı.. Nihayet SonyBmg ile anlaştı ve geciken müzik yolculuğuna devam etti.Türkiye’de 2008 yılında moda olan elektronik müzik terimine uygun bir albüm hazırladı, bu yönü ile onu eleştirmek olmaz çünkü daha ilk günden bu türlerde dolaştı ve adını ilk duyurduğu şarkıda da bu türün sinyallerini verdi.

Fotoğraf çalışması ile de bu türü destekleyen eski manken yeni yorumcu adayı Erdem Kınay ve Mehmet Can Erdoğan ile çalıştı, her ikisinin de başarılı bir sound yakaladığı albümde özellikle “Kalbe Ben” ve “Aç Kapıyı”da yakalanan sound ve düzenleme anlayışı daha başarılı ve zengin.


Şarkılar için söyleyecek fazla şey yok, çünkü bu müzik türü bir loop üzerine yapılan serbest vokaller gibi tınlıyor ve maalesef tıpkı Hande Yener”de olduğu gibi şarkıların çoğu ruhsuz ve duygu yönü zayıf. Bu yönü ile bu müzik türüne biraz da neo – liberal müzikler de diyebiliriz.Ayşe Hatun albümündeki şarkıların tüm sözlerini kendisi yazmış ki bu alkışa değer.

Ege Çubukçu ile beraber gerçekleştirdiği “Esmer Bomba” şarkısı diğerlerinden biraz ayrışıp genç yorumcunun önceki “Ayı” şarkısını andırıyor , Rap sözleri sempatik tikky kızlar gibi söyleyen Ayşe Hatun aslında diğer mankenlerin dışında daha özel ve öznel olduğunu da bu albümü ile kanıtladı.Tüm bunları inceledikten sonra demek ki boş kız değilmiş diyorsunuz.Ama keşke biraz daha ticari potansiyeli olsa, daha dillere dolaşan şeyler yapsa da popülaritesini arttırsa.Bu çizgi ile bu biraz zor hatta imkansız gibi.

Albümün en melodik şarkısı “İnat” , “Marslı” ile ilginç bir toplumsal eleştiride bulunan Ayşe Hatun”un bu albümde sunduğu life – style ise çok ilginç. Dinlerken şöyle bir oturup düşündüm Hakkari”den Edirne”ye kadar acaba bu hangi yeri temsil ediyor diye ? Bir il bulamadım , ilçe deseniz belki … Liberal medya gurupları ve Etiler – Bağdat Caddesi gençlerini / teenagerlarını hedef kitle olarak alabilir bu albüm ve tarz.

Slow ritimlerden oluşan “Aslında” ve “Yok Yok” un remixi ile finali bulan albüm için son sözüm “kafam karışık” .. Kaliteli , başarılı sağlam bir iş.. Ama ne kadar ticari , ne kadar Türk ? Hatta ne kadar evrensel ? Bütün bu soruların yanıtı muamma.

Favorilerim “Kalbe Ben” “Esmer Bomba” “Aç Kapıyı”….

Albümde yer Alan Şarkılar :

1. Kalbe Ben
Söz: Ayşe Hatun Önal Müzik: Ayşe Hatun Önel, Erdem Kınay

2. Yok Yok
Söz & Müzik: Ayşe Hatun Önal

3. Aç Kapıyı
Söz & Müzik: Ayşe Hatun Önal

4. Bırakma Beni
Söz: Ayşe Hatun Önal Müzik: Ayşe Hatun Önel, Erdem Kınay

5. Hayalimdeki
Söz & Müzik: Ayşe Hatun Önal

6. Doğru Kanaldan Bağlan
Söz: Ayşe Hatun Önal Müzik: Ayşe Hatun Önel, Erdem
Kınay

7. Bomba
Söz: Ayşe Hatun Önal Müzik: Ayşe Hatun Önel, Erdem Kınay

8. Inat
Söz & Müzik: Ayşe Hatun Önal

9. Marslı
Söz & Müzik: Ayşe Hatun Önal

10. Aslında
Söz: Ayşe Hatun Önal Müzik: Ayşe Hatun Önel, Erdem Kınay

11. Yok Yok (Remix)
Söz & Müzik: Ayşe Hatun Önal

FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM