ZİYNET SALİ - Herkes Evine ( D.M.C. - 2008)

ZİYNET SALİ -   Herkes Evine  ( D.M.C. -   2008)

Kimisi basamakları dörder dörder çıkar… Kimisi ise teker teker çıkar.. Dörder dörder çıkanlar beşer beşer inerler , tek tek çıkanlar ise her katın kalıcılığını yaşarlar. İşte Ziynet Sali ikinci kategoride adımlarını çıkmaya devam ediyor.

Dördüncü albümünde tam olması gerektiği gibi karşımıza çıkan yorumcu artıları daha fazla olan bir albümle çıktı karşımıza. Ziynet bu albümü ile Greek müzikten popüler kültüre geçiş sağlayarak ikinci ligden birinci lige çıkan takımlar gibi devler arenasına katıldı.O artık marka ve devler liginde yarışa devam ediyor.

Ekonomik kriz içinde saçma sapan işler yapan ve albümlerin kartonet masrafını bile düşünen ama kendi özel yaşamlarından kısmayan plakçıların aksine D.M.C ‘nin bu albüme yönelik gerçekleştirdiği yatırım performansı dikkat çekici.Double albüm ve son derece kaliteli bir kartonet çalışması albümde ilk dikkat çeken unsurlar.Bu yönü ile albüm dört dörtlük ve sınıfı geçiyor.

“Baba” ile çuvallayan, “Aman Kuzum” ile dikkatleri çeken ama “Mor Yıllar” ile duraklamaya giren Ziynet Sali “Herkes Evine” ile yukarıda da belirttiğim gibi tur bindirdi. İtinalı bir çalışma kaliteli bir çıkış şarkısı ve iyi bir ekiple hazırlanan albümün artıları daha fazla olduğu için önce artılarını anlatalım :

- “Herkes Evine” çok iyi bir şarkı, melodik yönü ağır basan, latin özellikler taşıyan kaliteli düzenlemesi ve akılda kalan melodisi.. Tek eleştiri konusu belki daha basit sözleri olsaydı dillere daha kolay takılabilirdi. Ama bu özelliğe sahip bir Ersay Üner şarkısı var :”Hava Boş”.Albümün repertuar olarak zenginliğinin en önemli kanıtı bu şarkı.

- Sezen Aksu’dan alınan “Beş Çayı”nın Türkçesi hiç heyecan vermiyor ama Yunanca’sı çok güzel. Sanırım sözlerinden olsa gerek “Enas Kafes” beni çok heyecanlandırdı.

- Sezen Aksu’ya ait iki tane cover var albümde.. İkisi de dört dörtlük. Biri “İstanbul İstanbul Olalı” nın Greek yorumu diğeri ise “Olmaz Olsun” adlı yetmişlere damgasını vuran Sezen klasiği.İkisi de dört dörtlük olmuş. “İstanbul İstanbul Olalı”nın Greek sözlerinde ki profesyonellik dikkat çekiyor.Greek versiyonda “Benim vatanım aşktır, o da sensin” diyor.. Çok etkileyici..Yaylıların ön planda olduğu daha Arabesk bir de şarkının nakaratında anlık bir modülasyon var ki ikisi de çok yakışmış.

- “Herkes Evine”nin hem Yunanca hem de İngilizce versiyonu yakışmış..Her ikisinde de dilin yapısına uygun şan oynamaları yapılmış ki bu olması gereken doğru şey.

- Albümün starları Sinan Akçil ve Sofi Papa..

- Şarkıların Greek versiyonları çok etkili, özellikle “Mi Horizum” ve “Den İme Ego” mükemmel balat özellikleri ile farklılaşıyor.Bu iki şarkı Ziynet Sali’ye kalite katmış.Bu iki şarkıyı dinlemenizi özellikle tavsiye ediyorum.Türkçe versiyonları “Bu Gidişle” ve “Estirme Rüzgarı” nın hem Türkçe’si hem de Yunancası çok iyi olmuş.


Gelelim albümün eksilerine :

- Ziynet Sali şu an Türkiye’de Yunanca’yı en iyi yorumlayan yorumcu .Artikülasyon problemi yok, kelimeleri ve vurguları hakkı ile söylüyor, prozodik hata yapmıyor.Ancak bu albümde ondan Yunanca şarkıları daha agresif yorumlamasını beklerdim. Çünkü şarkılar yorumcunun vokal performansını gösterebileceği geniş aralıklara sahip kaliteli besteler…Ziynet Sali nefesi yeten güçlü bir vokal.. Mesela “Herkes Evine” de bunu gösteriyor. Keşke Yunanca versiyonlarda da bu şekilde haykırarak agresif bir şekilde şarkı söyleseydi. Bu tabii ki bir yorum meselesi , o şarkıları daha ürkek ve kırgın duygusal kız gibi yorumladı..Belki Türk müziksever bunun farkına varmayacak ama Yunan müzikseverinin trendlerini çok iyi biliyorum,onlar yorumcunun haykıran, bağıran ve şarkıları karşısındakine hissettireni severler..Bu albüm Yunanistan’da da yayınlanacak içerik olarak gayet iyi , dilerim Yunanlılar benim gibi düşünmezler.

- Albümün repertuarı gayet güzel ama bir şarkı var ki o şarkıyı dinlerken benim eleştirdiğim Ziynet Sali geliyor aklıma : “Gelin” ! Bu tür amele şarkılardan uzak durması lazım bu kızın. Hazır kaliteyi yakalamışken dilerim bunu değiştirmez.

Ve bir minik eleştiri : Şarkıları TT NET Müzikten indirdim, ama maalesef şarkıda yazılı ismi ile karşıma çıkan şarkı farklı çıktı. Bu çoğu şarkıda öyle..Buna dikkat edilmemiş.Digital müzikte donan dolaplar da eklenince bu albümün çıkış şarkısı başta olmak üzere albümün tamamının digitalde hak ettiği başarıyı alamamasına sebep olabilir.

Sonuç olarak en başta da dediğimiz gibi, Ziynet Sali bu albümle statüsünü arttırdı, ikinci ligden birinci lige çıktı. Popüler kültür arenasına “bende varım” dedi. Bunlar bir yorumcu için yaşabilecek en güzel şeyler.Şimdi bu başarılı içinde birden çok hit içeren albümüne dikkatli ve stratejik promosyonlar yaparak bu güzel ürünün geri dönüşlerini alma vakti.

Oldukça kaliteli, itinalı hazırlanmış, mutlaka edinilmesi gereken arşivlik bir albüm.Ziynet Sali ve ekibine ve D.M.C.’ye tebrikler.

ZİYNET SALİ -   Herkes Evine  ( D.M.C. -   2008)

Albümde Yer Alan Şarkılar :

CD 1:

1. Herkes Evine
Söz & Müzik: Sinan Akçıl

2. Beş Çayı
Söz & Müzik: Sezen Aksu

3. Bu Gidişle
Söz & Müzik: Sinan Akçıl

4. Hop Hop
Söz & Müzik: Sinan Akçıl Düet: Dj Funky C

5. Estirme Rüzgarı
Söz & Müzik: Sinan Akçıl

6. Hava Hoş
Söz & Müzik: Ersay Üner

7. Kıymetini Bil
Söz & Müzik: Sinan Akçıl

8. Olmaz Olsun
Söz & Müzik: Şanar Yurdatapan

9. Ahir Zaman
Söz & Müzik: Sofi Pappa

10. Gelin
Söz: Burcu Tatlıses Müzik: Dimitris Lappas

CD 2:

1. Ke S"agapo
Söz & Müzik: Sezen Aksu Yunanca Söz: Sofi Pappa

2. Enas Kafes
Söz & Müzik: Sezen Aksu Yunanca Söz: Sofi Pappa

3. Horepse Mazi Mou
Söz & Müzik: Sinan Akçıl Yunanca Söz: Sofi Pappa

4. Den İme Ego
Söz & Müzik: Sinan Akçıl Yunanca Söz: Sofi Pappa

5. Mi Horisume
Söz: Sofi Pappa Müzik: Eldina Papanastasiou

6. My Heart Pounds
Söz & Müzik: Sinan Akçıl Yunanca Söz: Eldina
Papanastasiou

7. Ke S"agapo (Vasilişs Saleas & Mustafa Ceceli Versiyonu)
Söz & Müzik: Sezen Aksu

FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM