NAZLI - Beni Yazın (Avrupa Müzik - 2009 )

NAZLI -  Beni Yazın (Avrupa Müzik - 2009 )

Türk popuna 2009 yazında merhaba diyen genç bir yetenek..Kimisine göre arkasında Serdar ortaç olduğu için, kimisine göre de Vatan Gazetesinden bir amcanın akrabası olduğu için torpilli..O beni alakadar etmez benim gözümde kimse torpilli değil ama yeni bir sanatçı olmasına rağmen arkasında minikte olsa bir güç olduğu için epey bir yerlerde karşımıza çıktığını duyduk..

Bu kız genç ve yetenekli, modern bir tınısı var, şarkılarını seslendirirken nostaljik bir vokal tınısına sahip, 70’lerin sempatik kızı gibi şarkı söylüyor.. Vokal rengi kötü değil ama bazı şarkılarda artikülasyon – prozodi sorunları yaşıyor..Çıkış şarkısı “Beni yazın” hiç fena değil, hatta güzel diyebiliriz. Tipik bir yaz şarkısı. Ama klipinde giydiği Serdar Ortaç t’shirtü çok eleştiri aldı, çevremde pek çok kişi onu çok ağır eleştirdi..Bana kalırsa dilediği tshirtü giyebilir ama bence kendisini biraz avamlaştırmış..Gelelim şarkılara :

“Kimi Seviyor” sevimli bir şarkı , “Görmelisin” melodik bir şarkı..Bu kızın en ilginç yönü melodik şarkılar seslendirmesi olmuş, ama düzenlemeler biraz cılız kalmış ,aynı şey vokalleri içinde söylenebilir keşke birkaç double yapılsaydı yada daha power bir şan kaydı yapılsaydı..

Albümün kaydı , düzenlemeleri vasata yakın olsa da repertuar fena değil, şarkılar kendisini dinletiyor, mesela “İnce İnce” sağlam bir slow ama dediğim gibi kayıtlar pek günümüzü yansıtmıyor, sanki 90’larda kaydedilmiş bir albüm gibi…Emre Irmak iyi bir müzisyen ama sounduna biraz dikkat etmesi gerekiyor, çünkü rakipleri şu an daha güçlü soundlar yakalıyorlar.

Slow ve az da olsa yerel tınılar içeren “Beni Sevme” ortalamanın üzerine çıkarken albümün sound olarak en iyi şarkısı “Harikasın” 80’ler ile 90’ların ortalama  dans tınılarını sunuyor, aynı şey “Sükse”de de var, ama dediğim gibi daha sert bir ritim olmalı , çıkan sound ortalamada kalmış.

Albümün en iyi şarkısı bir adaptasyon olan “Gel Desen de…”Emre ırmak bu şarkının düzenlemesinde diğerlerine göre daha iyi bir kurgu yakalarken , Nazlı ‘da bu şarkıyı diğerlerinden daha iyi yorumlamış.Elbet burada şarkının rolü çok önemli , Yunan besteci Pegasus’un bu kaliteli bestesini hem yorumcusu hem de aranjörü iyi hissetmiş.

Albümü incelerken NAZLI’nın çektirdiği fotoğrafları da iyice inceliyorum, bir yırtık kot ile çekilen fotoğraflar bu kıza hava katamamış, evet spor olmak çok güzel ama tarzını yansıtan bir spor görüntü olmalı..Surat ifadesinde entelektüel bir çizgi sunan Nazlı, kotu ile yer yer rock bir hava yakalamış ama t’shirtleri ile hafif kırsal bir pop çizgi sunmuş.Bu yönü ile bence  görsel anlamda da tarzını oturtamamış, oysa klipinde de fotoğraflarda da beden dili gayet cool.

Barış Manço coverı “Anlıyorsun Değil mi” yi de yorumlayan Nazlı maalesef bu şarkıyı beklenen düzeyde yorumlayamamış, şarkıda artikülasyon ve ağız uyumsuzluğu olmuş, düzenlemesi de demo gibi kalmış…

Sonuç olarak çıkış şarkısı ile adını duyurabilen NAZLI’nın ilk albümü fena olmamış ama epey eksik var, bundan sonraki albümlerinde biraz daha çalışması ve bu konuda iddialı olmak istiyorsa yukarıda dile getirdiğimiz uyarılarımıza kulak vermesi gerekiyor.

Albümde Yer Alan Şarkılar ::

1. Beni Yazın

Söz & Müzik: Serdar Ortaç

2. Kimi Seviyo?

Söz: Pınar Andı, Emre Irmak     Müzik: Emre Irmak

3. Görmelisin

Söz & Müzik: Emre Irmak

4. İnce İnce (Volga Tamöz Versiyon)

Söz: Aysel Gürel     Müzik: Burak Erkul

5. Hava Yağmur

Söz: Leyla Tuna     Müzik & Düzenleme: Emre Irmak

6. Beni Sevme

Söz & Müzik: Murat Pirpiri

7. Harikasın

Söz: Pınar Andı, Emre Irmak     Müzik: Emre Irmak

8. Sükse

Söz & Müzik: Murat Pirpiri

9. Gel Desen De...

Söz: Pınar Andi     Müzik: Pegasos

10. Anlıyorsun Değil Mi?

Söz & Müzik: Barış Manço

11. İnce İnce (Emre Irmak Versiyon)

Söz: Aysel Gürel     Müzik: Burak Erkul

12. Yaz's Dream

Müzik: Volga Tamöz

11.07.2009
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM