GÜLŞEN -Önsöz (Sony Müzik-2010)

GÜLŞEN -Önsöz (Sony Müzik-2010)

Popüler müziğin iki binli yıllarda parlayan yıldızı Gülşen , Erol Köse’den ayrıldıktan sonra bir ara bocaladı ama “Önsöz” albümünde toparlandı diyebiliriz. Üstünde ciddi bir çalışma içerdiği her yönü ile belli olan bu albümde Ozan Çolaoğlu ile çalışan Gülşen iyi ve trend bir sound ile karşımıza çıkarken , şiir tadında şarkı sözleri ve dikkat çekecek bestelerde seslendirdi.

Albümü çıkış şarkısı “Bi An Gel”i ilk dinlediğimde “eyvah” dedim, çünkü şarkı geleneksel Gülşen şarkılarının çok dışında ve zor bir şarkıydı. Hatta ne yalan söyleyeyim şarkıdan fazla zevkte almadım. Ama Sony müzik şarkının arkasında durarak şarkıyı radyo ve tv lerde kullanılmasını sağladı ve şarkı sonunda Nielsen Music control listesinde 1 numaraya kadar çıkabildi.

On bir şarkının yer aldığı albümde en fazla dikkat çeken şarkıların sözleri. Albümde yer alan cover hariç tüm şarkılara kendi imzasını atan Gülşen özellikle şarkı sözü yazma konusunda kendisini fazlası ile geliştirdi. Çok güzel kavramlar, çok etkileyici anlatılar ve şablon dışı bir kadın imajı çizilmiş.Dikkatimi çeken bir şey Gülşen’in şarkı sözlerinde matematiksel daha doğrusu sayısal bir zeka ile duygularını anlatması olmuş, kadının böyle ilginç ve kaliteli bir tarzı var.

Nazan Öncel’in “Dillere Düşeceğiz Seninle” adlı şarkısını da başarılı bir şekilde yorumlayan Gülşen albümde geri kalan on şarkıya kendi imzasını atmış.

Albümde benim dikkatimi çeken şarkılar “Önsöz” , “severse soldan silerse soldan” sözüne bittim, tipik bir ikizler burcu kadınının yapacağı dengesizlik. Gülşen ikizler burcu kadınını çok iyi simgeliyor, bu ona deli dolu ve farklı bir renk katıyor.O da bunu özellikle şarkılarının sözlerinde çok iyi yansıtıyor.

“Ezberbozan” albümün dikkat çeken bir diğer şarkısı.Matematiksel duygu anlatımına en güzel örnek bu şarkı.Bestenin akıcılığı , Gülşen’in kaliteli şarkı sözleri , Ozan Çolakoğlu’nun abartıya kaçmayan kaliteli Latin düzenlemesi ve özellikle çok başarılı bir şekilde işlenen vokal kaydı ile ortaya çıkan sound dikkat çekici.

“Bir Taraf Seç”  yorumcunun “Sakıncalı” adlı şarkısını sevenlere hitap eden bir şarkı olmuş.

“Uyanda Gidelim”de Ozan Çolakoğlu sahneye çıkıyor ve sanırım albümde ki en özgür düzenlemeye imza atıyor.Ne yalan söyleyeyim onun modern düzenlemelerini özlemiştim.Albümün tamamında dikkatimi çeken bir diğer şeyde albümün tamamında uygulanan sound ve özellikle Gülşen’in vokaline uygulanan efekt olmuş.Belli ki bir process yapılmış, efektler verilmiş..Her ne yapıldıysa albümün sounduna çok güzel katkı sağlamış.

Benzer sözleri “Arkadaş Kalalım” içinde söylemek isterim. Gülşen’in “Yaklaşanı Yakarım” ve “İlgilenmiyorum” tarzı bir şarkı olmuş.Bu şarkıda da Gülşen’in şarkı sözü yazarlığı çok başarılı , klişelerden uzak farklı imgelerle anlatmış her şeyi. Biraz daha modern diyebilirim , daha doğrusu 2010’lu yılların özgür ve çelişkilerle dolu modern kadınını çok iyi anlatmış.

“Hükmen mağlup başladı bizde aşk…” sözü ile başlayan “Hükmen Mağlup” albümün romantik ve dikkatleri çeken bir diğer şarkısı. İrdeleyen , sorgulayan Gülşen burada da var. Dikkat çeken bir diğer şey de Gülşen’in yer yer megaloman , yer yer ezik yer yer meydan okuyan yer yer de kendi kendine sorgulayan bir kadın olarak karşımıza çıkması.Bu albümde bu duyguların tamamı var. Sokak deyimi ile dengesiz bir sevgiliniz varsa bu albüm tam size göre.

Albümde Yer Alan Şarkılar :

1. Bi An Gel

Söz: Gülşen      Müzik: Gülşen, Ozan Çolakoğlu

2. İade

Söz & Müzik: Gülşen

3. Tamamen Yanılsama

Söz & Müzik: Gülşen

4. Önsöz

Söz & Müzik: Gülşen

5. Ezberbozan

Söz & Müzik: Gülşen

6. Bir Taraf Seç

Söz & Müzik: Gülşen

7. Uyan Da Gidelim

Söz & Müzik: Gülşen

8. Arkadaş Kalalım

Söz: Gülşen      Müzik: Gülşen, Ozan Çolakoğlu

9. Hükmen Mağlup

Söz & Müzik: Gülşen

10. Yukardan Ayarlı

Söz & Müzik: Gülşen

11. Dillere Düşeceğiz Seninle

Söz & Müzik: Nazan Öncel

09.03.2010
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM