DEMET AKALIN - Zirve ( Seyhan Müzik - 2010)

DEMET AKALIN -  Zirve   ( Seyhan Müzik - 2010)

2010 yılının ilk yarısını bitirmek üzereyiz, açık konuşmak gerekirse yılın ilk yarısında şu ana kadar karşıma çıkan en trend ve soundu en iyi albüm Demet Akalın ’ın albümü oldu. Şarkılar birbirine benziyor diyebilirler, Ersay tekrar ediyor diyebilirler…Kısaca çok şey söylenebilir.. Ama bu albüm tarz  , trend bir albüm ,  bir otoban gibi önü açık  , rahat ve en önemlisi insan psikolojisine uygun…

Millet şarkı bulmakta zorlanırken Demet Akalın on dört şarkı bulmuş ve pat pat pat ardı ardına dizmiş … Sound tek kelime muhteşem , mixler net , sağ – sol panlar güzel , en önemlisi dolgun bir sound geliyor ve şarkılar düzenlenirken sadece ritme dayalı bir iş hedeflenmemiş.. Şarkıların çoğunda efektler  ve  synth yaylılarla kontrşanlarda yazılmış , yani şarkıların altları da boş değil.

Türkiye’de ilk kez bir şey denemiş Demet Akalın albümde  ,  ritmik şarkıları ve remixleri bir bölüme slowları başka bir bölüme eklemiş.Albüm “dance hits” bölümü ile başlıyor “slow hits” bölümü ile bitiyor.. Ne kadar güzel bir özgüven helal olsun. Bu albümde önceki ekibini bozmamış, bir ara ekiple yolları ayrılıyor diye dedikodular çıkmıştı , bence devam etmiş iyi olmuş. Bu ekip iyi bir çizgi oturttu.

Kendine güvenen , güçlü , sevgiliye meydan okuyan , meydan okurken döver gibi bunu çekinmeden söyleyen , gerektiğinde “yeniden doğdum desem  sen en uzaktan bakar ağlarsın”  diyecek kadar küstah … Kısaca serbest piyasa ekonomisi ve bireyselciliğin her donesini içeren bir life-style var bu albümde…Sevgili ile konuşur gibi yazılan şarkı sözleri , melodik besteler ve trend aranjmanları da eklediğimizde bence iş fazlası ile sınıfı geçmiş.

Albümün “dance hits” bölümü su gibi akıyor , “Bu Benim Partim” ile başlayan albüm aralıksız “Umutsuz Vaka” nın versiyonuna kadar yani son ritmik şarkıya kadar akıyor. Biri bitiyor , öbürü geliyor, sözlerdeki fırlamalık , bestelerdeki melodik yapı, Ersay Üner ve Erhan Bayrak’ın başarılı soundları ve düzenlemeleri ile kendimi bir otomobil yarışında hisseder gibi dinledim albümü..Başladı ve bir anda slow şarkılara kadar geldi.

“Tecrübe “albümün çıkış şarkısı olmuş, ancak şunu söyleyebilirim ki bu şarkıdan daha güçlü şarkılar da var.  “Tebrik ederim yılın en kötü çifti yine biz seçildik…” sözü ile başlayan “Pasta” ..Yemin ederim şarkıyı dinlerken tüylerim diken diken oldu… “Emin ol en mutlu günümde en arka sıradan izleyeceksin…” sözü tek kelime kapitalizmin Türk kızlarını nereye getirdiğinin son ve en somut örneği.. Allah kimseyi böyle bir kıza düşürmesin :  ) 

Zirve”de Erhan Bayrak muhteşem bir intro yakalamış, marş gibi başlıyor sonra uçuyor şarkı.Gitar arpejlerin sağlı , sollu eşlikleri eşliğinde muhteşem bir düzenleme dinliyorsunuz.

Yıldız Tilbe’in “Dayan Yüreğim” şarkısını yeniden yorumlayan Demet Akalın , şarkıda Erhan Bayrak’ın muhteşem düzenlemesi ile uçmuş.. Şarkı adeta yeniden doğmuş.

“Gidiyorum şimdi elimde çanta…” Ah keşke bunu yapabilecek yürek olsa herkeste..Ne alaka demeyin en azından bu sektöre para harcayan yatırım yapan adamlar kalsa diğerleri jeeplerine binip çantalarını alıp gitse de memleketin müzik sektörü bir ferahlasa…Tan bu şarkıyı hangi duyguyla yazdı bilmiyorum, benimkisi latife elbet…Güçlü kadını simgeleyen bir şarkı daha..

Albümün ikinci klip şarkısı “Evli ,mutlu ve çocuklu…” her Türk kadınının isteyeceği şeyi anlatmış Demet bu şarkısında . Şarkıda ki bir söze bende takıldım… “Kimler kimler yuva kuruyor  , bir ben kuramıyorum…” Bu ülkede kör tuttuğunu bilmem ne yapar derler , bu atasözünü bilir misiniz bilmem ama  , “kimler kimler neler yapıyor” ama “ ben yapamıyorum” fikrini muhteşem anlatmış, vallahi ben bile kendi hayatımdan bazı şeyleri düşündüm ….

“Zirve”nin Mert Ali İçelli versiyonu da gayet güzel olmuş , bir stadyum şarkısına dönmüş şarkı , introdaki yaylıları çok beğendim..Bu albümü aslında herkesin dinlemesi lazım neden mi ? Çünkü bu albümde şu anahtarlar var :


- Düz pop müzik mantığı var,

- Dünya standartlarında düzenleme ve soundlar var,

- Çok güçlü bir sözel içeriği var ,

- Serbest piyasa ekonomisinin günümüz gençlerinin trend duyguları var,

- Melodik şarkılar var,

- Yatırım var ,

Dikkatimi çeken bir diğer şey de albümde birden çok aranjör var , Erdem Kınay – Ozan Yılmaz – Mert Ali İçelli gibi..Ama albümde bir sound bütünlüğü var , ve bu sound çok “power” bir sound.

Gelelim slowlara :  Açık söyleyeyim ben önceki albümlerinde Demet Akalın’dan fazla slow şarkı dinlemezdim.Ancak bu albümde gerek düzenlemelerdeki zenginlik gerekse Demet Akalın’ın yorumunu geliştirmesi slowlarını da gözümde renkli hale getirdi.

Dur” içinde alaturka tınılar içeren bir şarkı , “Boşuna” bossanova tınılı bir beste ,  ikisi de sınıfı geçiyor. Damardan zevk alanlar “Dur”u daha çok sevecek.. 90’larda ilk dinlediğimiz “Bozuyorum Yeminimi” adlı şarkıyı da coverlayan ve Ziynet Sali ile beraber seslendiren Demet Akalın , albüme bu düetle bir de renk katmış.

Güçlü kadın imajı slow şarkılarda da kendisini gösteriyor. “Umutsuz Vaka” da ki “Seninle değil bir saat  bir dakika konuşmak aslında hata…” sözü bunun en somut örneği.

Albüm sonlara doğru giderken ritmini iyice düşürüyor, slowlarda kendi aralarında ritimlerine göre sıralanmış.”Tam 7 Yıl Oldu” ve “Allah’ın Emri” albümün son iki şarkısı.Bu iki şarkı önceki albümlerde karşımıza çıkan Demet Akalın slowlarının formatına sahip.Yani daha mıy mıy ve daha teslimiyetçi.

Albümün kartonet , grafik tasarım ve baskısı da gayet güzel , kullanılan turuncuya yakın olan renk albümün genelinde var.Fotoğrafları ile grafikleri ile tam bir star albümü havası yaratılmış.

Sonuç olarak albüm çok trend ve dolu bir albüm..Popüler kültüre seslenmek isteyenlerin ders kitabı olarak incelemesi gereken bir albüm. Ben şarkıları dinlerken zevk alıyorum, ama en önemlisi aranjörlerin yakaladığı sound ve düzenlemelerin doldurma olmaması beni en fazla etkileyen unsurların başında geliyor.Düzenlemeler öyle varoş işi sallama düzenlemeler olmamış, kaliteli ve Avrupa standartlarında olmuş. Demet Akalın kim ne derse desin bir albümünü daha kurtardı ve onun çuvallamasını bekleyenleri bir kez daha üzdü.

Albümde Yer Alan Şarkılar :

1. Bu Benim Partim

Söz & Müzik: Ersay Üner     Düzenleme: Ersay Üner

2. Tecrübe

Söz & Müzik: Ersay Üner     Düzenleme: Erhan Bayrak

3. Pasta

Söz & Müzik: Ersay Üner     Düzenleme: Erhan Bayrak

4. Zirve

Söz: Gökhan Şahin     Müzik: Ceyhun Çelikten     Düzenleme: Erhan Bayrak

5. Dayan Yüreğim

Söz & Müzik: Yıldız Tilbe     Düzenleme: Erhan Bayrak

6. Çanta

Söz & Müzik: Tan Taşçı     Düzenleme: David Şaboy & Ozan Yılmaz

7. Evli, Mutlu, Çocuklu

Söz: Gökhan Şahin     Müzik: Ceyhun Çelikten     Düzenleme: Erhan Bayrak

8. Olacak Olacak

Söz: Gökhan Şahin     Müzik: Erdem Kınay     Düzenleme: Erdem Kınay

9. Zirve ( Versiyon:  Mert Ali İçelli )

Söz: Gökhan Şahin     Müzik: Ceyhun Çelikten     Düzenleme: Erhan Bayrak

10. Umutsuz Vaka ( Versiyon: Erhan Bayrak)

Söz & Müzik: Ersay Üner     Düzenleme: Erhan Bayrak

11. Dur

Söz & Müzik: Ersay Üner     Düzenleme: Erhan Bayrak

12. Boşuna

Söz & Müzik: Emrah Karaduman     Düzenleme: Erhan Bayrak

13. Bozuyorum Yeminimi

Söz: Yıldız Tilbe     Müzik: Bülent Özdemir     Düzenleme: Erhan Bayrak

14. Umutsuz Vaka

Söz & Müzik: Ersay Üner     Düzenleme: Erhan Bayrak

15. Tam 7 Yıl Oldu

Söz & Müzik: Emirkan     Düzenleme: Erhan Bayrak

16. Alllah`ın Emri

Söz & Müzik: Ersay Üner     Düzenleme: Ersay Üner

29.05.2010
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM