HANDE YENER - Teşekkürler (Poll Prodüksiyon –2011)

HANDE YENER - Teşekkürler (Poll Prodüksiyon –2011)

Son birkaç ayda Türk pop müziğinde ciddi anlamda alkış almayı hak eden bir albüm çıkmadı. Müzik piyasası yazın durgunluğunu hala üstünden atamadı.Bu durağan süreç içinde Hande Yener ve Sinan Akçıl harıl harıl çalıştı ve  “Teşekkürler” adlı albümü kısa bir süre önce  müzik marketlere sundular.


HANDE YENER - Teşekkürler (Poll Prodüksiyon –2011)

Çok samimi söyleyeyim bu albümü dinlemeden önce bu kadar  trend ve iyi bir çalışma ile karşı karşıya kalacağımı tahmin etmemiştim.Ortaya dört dörtlük bir iş çıkmış.

Hande Yener “Teşekkürler” albümünde kendisini tamamen Sinan Akçıl’e teslim etti, albümde yer alan on iki şarkının tamamında söz ve müzik Sinan Akçıl’a ait. Bu çok riskli bir olaydır, Türkiye’de bir albümü A’dan Z’ye kotaracak bir besteci olduğuna inanmayanlardanım..Bunun için her zaman ben bir albümde tek bir kişinin ürünlerinin yer almasına karşı çıkanlardanım. Bunun en büyük sebebi ise bestecinin iki üç şarkı sonra sapıtması ve kendisini tekrar ederek dolgu bir albüm hazırlaması. Ama bu albümde öyle olmadı, Sinan Akçıl bence Türkiye’deki standart Türk besteci kalıplarını kırarak albümde yer alan bütün şarkılara farklı birer imza atmayı başardı, yani kendisini tekrar etmedi.Sinan yakışıklı bir çocuk,binlerce kız hayranı var , istese bunu kullanıp paranın anasını ağlatır, ama o nedense bu kalıptan çıkarak müziği ile dikkat çekmeye ve üretmeye devam ediyor.Kendisi de her defasında “içine çekildiğim magazin kültürünün dışında müziğimle , ürettiklerimle konuşulmak istiyorum” diyor. Ve bunu başarıyor.


HANDE YENER - Teşekkürler (Poll Prodüksiyon –2011)

“Teşekkürler” albümünü dinledikten sonra popüler kültürde de düzgün işler yapılabileceğini gördüm ve sevindim. Albümün soundu çok iyi, Sinan Akçıl idealist bir müzisyen olarak İstanbul – Amsterdam ve Londra arasında mekik dokumuş.Her birime görev vermiş ve liderliğini mükemmel bir biçimde egosuz bir şekilde albüme yansıtmış. Arabamda ki müzik sisteminin ilk kez bu denli coştuğunu bu albümü dinlerken gördüm.

Gelelim albüme “Havaalanı” şarkısında ki “Bana yeni bir yaşam alanı lazım, gideceğim tek yer havaalanı” sözü hayatlarında nefes almak isteyen ve hayatını yenilemek isteyenlere – ki şu dönemde hepimizin buna ihtiyacı var, buna adım gibi eminim – yönelik bir şarkı…Adettendir,sevgililer ayrıldıktan sonra birbirlerinin arkasından küfrederler, bu albümde yer alan “Teşekkürler” şarkısı ise bu yönü ile farklılaşıyor.Giden sevgilinin ardından “ Ne yaparsan yap, her zaman iyi ol…Teşekkürler..” diyor.

Sertab’ın Eurovision şarkı yarışmasında birinci olduğu sene ikinciliği alan Belçika müzik tarihinde bir ilke imza atarak şarkısında dünyada kullanılmayan bir dil kullanmıştı. Yani şarkının sözlerini hiç kimse anlamamıştı.Bu müzik tarihinin en garip olaylarından biriydi.Hande Yener & Sinan Akçıl ikilisi “Aşkın Dili” adlı şarkının nakaratında böyle bir şey yaptı. Ve sevdiği insana “Türkçe’sini anlatamadım belki böyle olur sen tercüme et” diyerek şarkının nakaratına şu sözleri koydu : “ Baradayi deyoo , naradayi zeyyov natuda. Nonozayi kambare , kamnabare turareyya tumba…” Bence çok akıllıca ve farklı olmuş.

HANDE YENER - Teşekkürler (Poll Prodüksiyon –2011)


Albümde ilk etatapda dikkat eden üç şarkı bu üç şarkı , ancak albümün tamamında iyi şarkılar var. Açılış şarkısı “Unutulmuyor” daki sound ve düzenlemeye bittim, cool bir tarz denenmiş ama alttan akan bir ritim.İnsanlarn hayatlarına ömürleri boyunca onlarca insan giriyor ama hesap hesap elde sıfır kalıyor. Hayat akıp gidiyor… Bu şarkı günümüz sosyal hayatı çok iyi anlatıyor.

“Ben Yokum”da kullanılan pan gitarlar şarkıyı seksenlerin pop sounduna götürmüş, melodik back vokallerde eklenince ortaya çok cici bir şarkı çıktı.”Lalalalala laaa laa” bölümüne bittim.

Albümde dikkatimi çeken en önemli şey iyi bir vokal olmasına rağmen Hande Yener’in reverb ve back vokal kullanma konusunda uyumlu çalışması, bu yönü ile tam bir Avrupa sanatçısı olduğunu kanıtladı. Bu back vokaller ve sesine uygulanan reverb-eko onun sesini daha da güçlü sundu.

Keman partisyonları muhteşem yazılmış bir şarkı :  “ Dön Bana”…Sinan , partisyonları muhteşem yazmış, ve capcanlı kullanmış..Bu çocuğun bu yönünün takdir ediyorum, kendisini tamamen elektroniğe teslim etmiyor. Gerektiği yerde akustiği de kullanıyor. Balat tadında bir şarkı olan “Dön Bana” senfonik soundu ile albümde alkışı hak ediyor.Yaylıların şarkıya kattığı agresif hava ise dört dörtlük.


HANDE YENER - Teşekkürler (Poll Prodüksiyon –2011)

Kalbine Bulutluyum” , romantik bir intro şan melodi ile başlıyor, sonrasında seksenli yılların disco – pop soundu ile hareketleniyor. Bir kez daha altını çizmek istediğim şey albümde yer alan iki önemli faktör:   Muhteşem back vokaller ve melodik yönü yüksek besteler. Bu iki faktör son yıllarda çok az albümde var.

Keşke” adlı şarkıda da aynı şey var, melodik akılda kalıcı bir beste ve insana pozitif duygular veren bir anlayış.

Albümün üçüncü slow şarkısı “ Böyle Biriyim” de günümüz karmaşık insan yaşamında özellikle modern kentli insanların iç dünyalarında yaşadığı paradoxları dinliyoruz. Bazen oturup kendi kendinize hayatı sorgular ve “burası değilse neresi yerim” diyebiliyorsunuz. İşte öyle bir şarkı bu şarkı. İnsanoğlunun aydınlanma döneminde kendisi ile başbaşa kaldığında hayatın farklı anlamlarını sorguladığı bir bilgelik dönemini anlatan bir şarkı…Bu şarkı albümün içerik olarak en ağır şarkısı ama bence çok anlamlı bir şarkı.

“Aşk Müziği”nde Siinan Akçıl’in kendi solosunda da kullandığı pop soundunu dinliyoruz, fresh ve kaliteli bir pop sound.Albümün tamamanında yer alan melodik anlayış bu şarkıda var.

Hande albümünde onuncu sırada 2011 Yazında dinlediğimiz “Bana Anlat” single’ına da yer vermiş, iyi de yapmış. Albüm kapanışını ise “Vakti Yok” adlı romantik şarkı ile yapıyor. “Vakti Yok” diğer şarkılardan biraz daha farklı kurgulanmış, biraz lounge , biraz pop – rock , biraz latin..Kısacası farklı lezzetlerden azar azar sunulmuş bu şarkıda. Müzikal anlamda albümün en ağır şarkısı diyebilirim.

Uzun lafın kısası Hande Yener bu albümünde Sinan Akçıl ile beraber ikinci baharını yaşadığını kanıtladı. Ben şahsen onun adına çok sevindim.Çünkü Hande’ye popüler olmak i, trend olmak adam gibi işler yakışıyor. Bu albüm için kısaca şunu söylemek isterim

- Trend ve güncel soundlar,

- Güçlü bir vokal ve başarılı aranje edilmiş vokal aranjmanlar,

- Melodik yönü güçlü besteler

- Baştan sona kadar sıkmayan bir repertuar ve kaliteli bir albüm…


Piyasada cidden çok kötü işler var. Hepsi birbirinin kopyası, hepsi birbirinden kalitesiz..Boş işler..Sinan Akçıl ve Hande Yener ise bu albümde bunun üstesinden gelmeyi başardı. Bu kollektif sinerjiyi görünce aklıma tek bir şey geldi. TRT yakında Eurovision Şarkı Yarışması takvimini açıklayacak, bence eğer yine görevlendirme ile seçim yapacaksa bu ikiliye görev versin  ve Hande Yener & Sinan Akçıl ikilisini 2012 yılında Eurovision şarkı yarışmasına göndersin. “Teşekkürler” albümü bu ikilinin Eurovision şarkı yarışmasında da  çok iyi bir iş çıkartacağının en somut delili..Bu ikili çok sıkı çalışıp çok sağlam bir iş çıkartır.Bence TRT bunu bir düşünsün. 

Albümde Yer Alan Şarkılar :

1. Unutulmuyor

Söz & Müzik : Sinan Akçıl       

Düzenleme: Sinan Akçıl-Enver Günen

2. Havaalanı

Söz & Müzik : Sinan Akçıl       

Düzenleme: Sinan Akçıl-Enver Günen

3. Ben Yokum

Söz & Müzik : Sinan Akçıl       

Düzenleme: Sinan Akçıl-Enver Günen

4. Teşekkürler  ( Feat. Sinan Akçıl )

Söz & Müzik : Sinan Akçıl       

Düzenleme: Sinan Akçıl

5. Aşkın Dili ( Nonazayi)

Söz & Müzik : Sinan Akçıl       

Düzenleme: Sinan Akçıl - Emrah Karaduman

6. Dön Bana

Söz & Müzik : Sinan Akçıl       

Düzenleme: Sinan Akçıl

7. Kalbine Bulutluyum

Söz & Müzik : Sinan Akçıl       

Düzenleme :  Emrah Karaduman

8. Keşke

Söz & Müzik : Sinan Akçıl       

Düzenleme :  Emrah Karaduman

9. Böyle Biriyim

Söz & Müzik : Sinan Akçıl       

Düzenleme: Enver Günen

10. Aşk Müziği

Söz & Müzik : Sinan Akçıl       

Düzenleme: Enver Günen

11. Bana Anlat

Söz & Müzik : Sinan Akçıl       

Düzenleme:Volga Tamöz -Sinan Akçıl

12. Vakti Yok

Söz & Müzik : Sinan Akçıl       

Düzenleme: Sinan Akçıl

08.10.2011
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM