ZİYNET SALİ - Sonsuz Ol ( GNL – 2012)

ZİYNET SALİ -  Sonsuz Ol ( GNL – 2012)

 Özellikle “Herkes Evine” ve Sinan Akçıl ile beraber gerçekleştirdiği çalışmalarla yerini farklı bir konumlandırmayı başaran ve yükselişine devam eden Ziynet Sali “Sonsuz Ol” albümünde daha renkli ve bol seçenekli bir içerikle karşımıza çıktı.


“Alışkın Değiliz” ile çıkış yapan yorumcu Zeki Güner'in Yonca Lodi 'yi anımsatan bu şarkısı ile başarılı oldu.Ben şarkının klibini daha çok beğendim diyebilirim, yani şarkı ile klip çok uyumlu olmuş.

“Ruh İkizim” adlı şarkı ticari yönden iyi bir şarkı ama ben büyük bir heyecan duymadım. “Dün Gece” albümün en sağlam şarkılarından biri, hatta albümün en iyisi.

Sıla'nın “...Dan Sonra” kokusu içeren “Deli” ile Ziynet Sali çok farklı bir kulvara dümen kılmış, açık konuşayım ona yakışmadı. Ama bu tarz şarkılar çoluk çocuk takımının ilgisini çekiyor.

Yunanistan'a Eurovision şarkı yarışması birinciliğini kazandıran Elena Paparizou'nun Avrupa pazarı için yayınladığı “Mambo”   adlı şarkının Türkçe coverı “Favori Aşkım” albümün yaz tadındaki şarkısı. Yıldız Tilbe'nin Türkçe sözleri ile uyarlanan bu şarkıyı “Yine Geceler” adlı Atilla Özdemiroğlu bestesi takip ediyor. Sezen Aksu 'nun “Işık Doğudan Yükselir” albümünün tınıları ile Balkan tınılarını görüyoruz bu şarkıda. Beni heyecanlandır mı ? Açık söyleyeyim hayır ! Ama başta da söylediğim gibi bu albümün müzikal yelpazezi çok zengin, her türden şarkı var.

“Yanabiliriz” Ziynet Sali'nin “Hava Hoş” adlı şarkısını sevenlerin çok beğeneceği bir şarkı. Sezen Aksu imzalı “Vakit Tamam” çok güçlü bir slow. Albümün en güçlü slow şarkısı diyebilirim,buna Mustafa Ceceli'nin düzenlemesi ve Klasik yaylı grubunun  başarılı yaylı eşlikleri de eklenince ortaya çok iyi bir iş çıkmış.

Önceki albümün  en öndeki ismi Sinan Akçıl bu albümde biraz arka planda kalmış , Akçıl'a ait“Her Şey Güzel Olacak” hafif alaturka tınılı bir slow şarkı.Açık söylemek gerekirse Ziynet Sali'yi ben daha modern bir tınıyı yakıştırıyorum, buda onda en çok Sinan Akçıl ile yakışıyor. Bu albümde de Sinan Akçıl şarkılarının kumaşı Ziyet'e daha çok uymuş.

Pop Cazz ve yer yer Bossanova tınılar içeren “İstanbul” albümün müzikal yoğunluğu en yüksek şarkısı.Soft şarkılarda her zaman hakkını fazlasıyla veren Ziynet Sali bu şarkıda da yorumu ile sıcaklık yaratıyor.Açık söyleyeyim albümün ikinci yarısındaki modern tınılar daha çok hoşuma gitti, Ziynet Sali “Herkes Evine” albümünde ve sonrasındaki single'larda bu tınılarla zirve yolunda koştu.Bu türünü sürdürmesi gerekiyor.

Bu albümdeki “İstanbul” Herşey güzel olacak” “senden sonra” çok modern ve başarılı şarkılar. Alaturka olmasına rağmen ben aynı modern duyguyu Sıla imzalı “Seni Olsun” adlı şarkıda da yakaladım.Düzenlemesi, sözleri ve şarkının duygusu ile alttaki alaturka ritim mükemmel bir uyum yakalamış.

Sonuç olarak soundları, düzenlemeleri , künyesi , imaj fotoğrafları ile kaliteli bir işe imza atan Ziynet Sali bu albümde farklı renklerde ve kulvarlarda her biri birer single değeri taşıyan karma bir repertuar ile karşımıza çıktı. Bu şarkılardan hangileri sıyrılır onu zaman gösterecek ama “Senin olsun” “favori aşkım” “dün gece” “her şey güzel olacak” gibi şarkılar bir tık önde gibi

Albümde Yer Alan Şarkılar :

1. Alışkın Değiliz

Söz & Müzik: Zeki Güner

2. Ruh İkizim

Söz & Müzik: Ruh İkizim

3. Dün Gece

Söz: Pakize Barışta     Müzik: Nihavend Orient

4. Deli

Söz: Irshad Kamil     Müzik: Pritam Chakroborty

Türkçe Söz: Sıla

5. Favori Aşkım

Söz & Müzik: Alex Papaconstantinou & Marcus Englöf & Samuel Waerno

Türkçe Söz: Yıldız Tilbe

6. Yine Geceler

Söz: Zeki Güner     Müzik: Atilla Özdemiroğlu

7. Yanabiliriz

Söz & Müzik: Onur Baştürk

8. Vakit Tamam

Söz & Müzik: Sezen Aksu

9. Herşey Güzel Olacak

Söz & Müzik: Sinan Akçıl

10. Yenilik Var

Söz & Müzik: Sinan Akçıl

11. İstanbul

Söz & Müzik: Murat Arif

Türkçe Söz: Ziynet Sali

12. Senden Sonra

Söz & Müzik: Svetoslav Zarov

Türkçe Söz: Sinan Akçıl

13. Senin Olsun

Söz: Sıla     Müzik: Sıla & Efe Bahadır

21.05.2012
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM