Michael Kuyucu Biyografi

Millattan sonra Fiii tarihinde dogan Michael Kuyucu daha ilk dogdugunda kıl kıl bağırdıgı için Maykıl adını almıştır. Yurt dışıı ile Türkiye arasında mekik dokuyan bu adam bir sürü okulda bir sürü eğitim almıştır. Bu okullarda basarılar elde ederek Tesekkürler ve Taktirler alarak sınıf arkadaslarını kıl etmiştir.


Ö.S.Y.M. yi en çok kıl eden adam olarak tarihe geçen Michael Kuyucu üç kez üst üste ÖYS sinavından galip gelerek tüm kontenjanların kralı oldugunu gösterdi. ilk girişinde Marmara Ünv FEN Fak Kimya bölümünü kazanan Michael Kuyucu orda bir yıl egitim alırken sürekli olarak yaptıgı deneylerde laboratuarı havaya uçurdugu ve deney yapacak laboratuvar bulamadığı için o okulu bıraktı.Bunun üzerine Marmara Ünv Atatürk Egitim Fak Kimya Ögrt. kazanan Michael Kuyucu orada bir yıl "English For Science" Egitimi aldı , İngiliz hocalarinin en kıl adam olarak lanse ettigi Michael'ın kıllıkları burda da devam etti ve en sonunda İstanbul Ünv. Edebiyat Fak. ingiliz Ana Bilim dalinda Shakespeare ağabeyimizin şiirlerine arabesk remixler yaparak ingilizlerin bize üç kere nota yollamasina sebep olduğu okula kaydini yaptirdi. (İstanbul Üniversitesi onu postalamak için elinden gelen herşeyi yapsada tam 7 yıl boyunca bu üniversitede çeşitli medya faaliyetlerine katılmasını önleyememiştir.


1999-2000 Eğitim Yılında Yeditepe Ünv.de İşletma dalında Master yapmaya başlayan Michael Kuyucu geliştirdiği muhteşem İşletmecilik teorileri bu okuldaki tüm profesörlerin bunalıma girmesine sebep vermiş ve okul dekanı tarafından özel karantinalı sınıfta muhafaza edilmesiyle sonuçlanmıştır. 


Daha sonra Yeditepe Üniversitesinde pazarlama alanında Doktora programına devam eden Michael Kuyucu 2004 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde "Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği" doktora programına girdi. Michael Kuyucu 2009 yılında doktora tezini vererek basın ekonomi doktoru olacak. Daha sonra Yeditepe Üniversitesinde pazarlama alanında Doktora programına devam eden Michael Kuyucu Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde "Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği" doktora programına girdi. Michael Kuyucu 2011 yılında "basın ekonomisi ve işletme"  doktoru oldu.  


Bu süreçte 2004 yılında "Her An Her Şey Olabilir", 2005 yılında "Pop İnfilakı" ve "Türkiye'nin Eurovision Serüveni",  2008 yılında "Sürgün Gibi Masallarda" adlı kitaplarını yayınldı.


2006 yılında TRT 'de Eurovision Şarkı Yarışması komitesinde Sibel Tüzün ve ekibine danışmanlık yaptı. Müzik dünyasına yönelik çalışmalarda bulunan Michael Kuyucu, Alpay -Soner Arıca- Ziynet Sali- Emre Altuğ gibi pek çok popüler santatçı ile çalıştı ve onlara şarkı sözlerini verdi. Ayrıca Ziynet Sali'ye Greek müzik eğitmenliği ve müzik repertuvar danışmanlığı yaptı.


2000 yılından 2005 yılına kadar Doğan Medya Grubu'nda çalışan Michael Kuyucu, bu grupta Kanal D radyolarında yöneticilik ve "Michael Show" adlı programı hazırlayıp sundu. Gruba Sezgin Onat'lın gelmesiyle yaşadığı etik dışı muamelleler yüzünden ayrıldı. Bu süreçte Hürriyet Gazetesi ve Dergi Grubunda Müzik Yazarlığı yaptı. Ayrıca MTV 'nin Türkiye'ye lokalizasyon projesinde ilk iş planını hazırlayan kişi oldu.


2006 yılında Türk medyasına giriş yapan ilk yabancı medya grubu Canwest Medya'nın genel yayın müdürlüğüne getirilen Michael Kuyucu, 2009 yılında Number One Medya Grubunda yönetici ve program yapımcısı olarak geçiş yaptı.


2011 yılında Türkiye'nin Eurovision Serüveni adlı kitabının güncellenen ikinci baskısını yayınlayan Michael Kuyucu 2012 yılında "Türkiye'de Medya Ekonomisi" adlı kitabını yayınladı. Aynı Yardımcı Doçent olan Michael Kuyucu 2012 yılında RS FM'de "Müziğin Kilometre Taşları" adlı konsept müzik belgeselini hazırlamaya başladı. Program Türkiye'de birer yıl ara ile kitaplaştırılan ilk radyo projesi oldu. "Müziğin K.M. Taşları" kitabının ilki 2013 yılında, ikincisi ise 2014 yılında yayınlandı. 


2012 Yılının Eylül ayında Number One Medya Grubu'ndaki görevinden ayrılan Michael Kuyucu, 2012 Eylülünde Best Fm'e transfer oldu. 2013 Yılının Ocak ayında Türkiye'ye medya yatırımı yapan Çin merkezli global medya grubu GBTIMES Medya Türkiye Genel Müdürlüğüne getirilen Michael Kuyucu bu süreçte bir yandan yayınlarına devam etti bir yandan da akademik çalışmalarını hızlandırdı. 


Kuyucu, 2013 yılında Tuba Karahisar ile beraber "Yeni İletişim Teknolojileri ve Yeni Medya" adlı kitabını yayınlandı, 2014 yılında Yunanistan'da yayınlanan "Global Media Researches" adlı derleme kitabından sonra Türkiye'de "The Media Industry" adlı editörlüğünü kendisinin üstlendiği derlemeyi yayınladı.  2014 yılının Kasım ayında "Müzik Dünyasını Anlamak - Müzik Dünyasının Sorunları" adlı araştırmasını yayınlayan Michael Kuyucu'nun ABD'de basılan ve Türkiye'de yayınlanan müzik yarışmalarını anlatan "Television Studies The Turkish Pop Idol & The Uprising of Audience" adlı  akademik araştırması da aynı yıl tüm dünyada yayınlandı. 2012  yılından 2015 yazına kadar RS FM (Rusya'nın Sesi Radyosu) da "Müziğin Kilometre Taşları" adlı müzik belgeselini hazırlayıp sundu.


Michael Kuyucu halen GBTIMES Medya Türkiye genel müdürlüğünün yanı sıra TRT FM'de  ve Uçan Kuş TV'de radyo ve tv program yapımcılığı yapmakta ve İstanbul Aydın Üniversitesinde yardımcı doçent öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir. 

FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM