Demet Sağıroğlu: 'Kalıcı Projeler Çıkmıyor'

Nur Ahlatcı

Demet Sağıroğlu denilince bir heyecanlanıyorum ki hiç sormayın. Radyo ve TV hayatımda kaç kez Demet Sağıroğlu şarkısı ya da klibini anons ettiğimin sayısını inanın hatırlamam mümkün bile değil. Her bir şarkısı başka bir olay ve zamana götürür beni, her biri bir başka hayat bulur zihnimde.

Demet Sağıroğlu: 'Kalıcı Projeler Çıkmıyor'

Nur Ahlatcı: Röportajıma başlamadan hemen önce nazik davetimi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Ve sorularıma hemen geçiyorum. Son teklinizden bahsetmeden önce biraz eskilere dönmek istiyorum. Müzik kariyeriniz 1990'lı yıllarda başlıyor. Bu konular defalarca kez sizlere sorulmuştur. Benim merak ettiğim nokta Sevgili Kayahan'a (Işıklar içinde uyusun) backvokal'lik yaptığınız uzunca bir dönem var. Bu dönemi keşke daha erken sonlandırsaydım dediğiniz zamanlar yaşadınız mı?

Demet Sağıroğlu: Kayahan'a vokal yapmak bir okuldu. Kariyerimin temellerini doğru bir şekilde atmam da çok büyük katkısı oldu. Vokalistlik bir meslek, ömür boyu vokalist olarak da kalabilirsiniz ama ben kendi solo albümümü yapmak ve sahneye çıkmak istiyordum. 5 yıla yakın bir süre Kayahan ile çalıştıktan sonra kendi kanatlarımla uçmaya karar verdim. Kendi şarkılarımı da yapmaya başlamış biri olarak artık solo kariyerime adım atmak istedim. Ben hayatta her şeyin bir zamanı olduğunu düşünüyorum dolayısıyla hiç keşkem yok.

Nur Ahlatcı: Kayahan ile birlikte seslendirdiğiniz "Gözlerinin Hapsindeyim" ile 1990 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılma yolunda Türkiye finallerinde birinci olmuş ve Türkiye'yi Zagreb'de temsil etmiştiniz. Sonrasında kendi söz ve besteleriniz ile tekrar katılmayı düşünmediniz mi?

Demet Sağıroğlu: Öyle bir düşüncem olmadı. Kayahan ile ülkemizi çok güzel bir şekilde temsil ettik ben sonrasında yarışmadan ziyade kendi solo kariyerime odaklanmayı seçtim.

Nur Ahlatcı: Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nde eğitim görmeye başladığınızda aynı üniversitenin şan bölümünde açılan sınavda birinci olunca Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Şan Bölümü'ne burslu olarak geçiş yaptığınızı daha sonra da İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nda da eğitim alıp 1988 yılında mezun olduğunuzu sizi yakınen takip ettiğimden biliyorum. Bu kadar eğitim alan ve işin mutfağında olan Demet Sağıroğlu müzik sektöründe geçmiş ve günümüz olarak değerlendirecek olursak hangi konulardan şikayet etti?

Demet Sağıroğlu: Gerçekten kalıcı ve uzun vadeli düşünülen projeler çıkmıyor. Bu sadece sanatta değil her alanda böyle. Bence zamanın bizi getirdiği nokta bu. Çok fazla üretim var ama elbette iyi olanlar da bizler gibi kalıcı olacak.

Demet Sağıroğlu: 'Kalıcı Projeler Çıkmıyor'

Nur Ahlatcı: Yeni sound ile bir Best Of düşünür müsünüz? Ve düşünecek olursanız hangi şarkıları seçerdiniz?

Demet Sağıroğlu: Bunu bana hep soruyorlar ama ben o şarkıların ruhunu bozmaktan korkuyorum. 17 Eylül'de 30. sanat yılımı kutlayacağım ben hep yeni şarkılar sunmaktan yanayım. Belki çok farklı bir sound olursa ve içime sinerse olabilir ama şimdilik böyle bir düşüncem yok.

Nur Ahlatcı: Savruldum, Misafir, Korkum Yok, Bye- Bye Sevgilim, Söyle ve Söylemem gibi eserlerinizi kimlerin cover yapmasını isterdiniz?

Demet Sağıroğlu: Şarkılarımı gerçekten gönülden söylemek isteyen herkes söyleyebilir. Genç nesilden sesini ve yorumunu çok beğendiğim isimler elbette var ama şarkılarımın kapıları isteyen herkese açık.

Nur Ahlatcı: Magazinden uzak duran bir Demet Sağıroğlu oldu hep karşımızda bunu tercih etme nedenleriniz nelerdi?

Demet Sağıroğlu: Özellikle bir tercih değildi bunun için çabalamıyorum. Çok fazla ortada olmayı seven biri değilim daha çok aile toplantıları, dostlarım ve sevdiklerimle zaman geçiriyorum zaten onun dışında kalan tüm zamanımı müzik dolduruyor. Attığı her adımı paylaşmayı seven biri değilim.

Nur Ahlatcı: Şarkı yazarken, bestelerken bir toteminiz var mı?

Demet Sağıroğlu: Şarkı yazma ve ilham çok enteresan bir süreç. Bazen hiç olmadık bir yerde aklıma bir müzik ya da sözler geliyor. 15 dakika içinde biten şarkılar da var. Şarkı yazma sürecini doğal akışına bırakmayı tercih ediyorum.

Demet Sağıroğlu: 'Kalıcı Projeler Çıkmıyor'

Nur Ahlatcı: Yeni bir eser seslendirmeye ve yayınlamaya karar verdiğinizde ekibinizi neye göre belirliyorsunuz? Kemikleşen bir kadronuz var mı? Vazgeçemediğiniz isimler?

Demet Sağıroğlu: Öncelikle menajerlik şirketim Pasion Turca ekibi ve menajerim Sinan Ufuk Nergis ile birlikte her şeyi ayrıntısıyla planlıyoruz. Ben genelde kendi şarkılarını besteleyen ve onları söylemek isteyen biriyim ama son dönemde Murat Güneş'in eserlerini dinledikten sonra Resmen Haksızlık şarkısı ile dinleyici ile buluşmak istedim hatta önümüzdeki günlerde yine Murat Güneş'ten bir şarkı yayınlayacağım. Yıllardır birlikte çalıştığım ve artık aile gibi olduğum orkestra arkadaşlarım da benim için çok özel.

Nur Ahlatcı: "Kınalı Bebek" Amerika MTV' de yayınlandı, "Arnavut Kaldırımı" ise MCM'de en iyi klipler dalında Türkiye'ye 3.lüğü kazandırdı. Klipleriniz görsellik üzerine yeni bir dönem başlattı ve her zaman farkınızı ortaya koydunuz bu konuda da. Öncü olmanın verdiği sorumluluk ağır gelmiyor mu?

Demet Sağıroğlu: İlk albümü yayınlarken tek şartım kliplerime kendim karar vermem konusunda şirketin beni özgür bırakmasıydı. Hatta sözleşmeme bile bunu madde olarak ekletmiştim. Hatta çekip içime sinmediği için yayınlamadığım bir klibim bile var. Görsellik benim için çok önemli. Resmen Haksızlık da içime sinen ve beni yansıtan bir klip oldu. Ağır bir sorumluluk hissetmiyorum sadece klip üzerinde en az müziğim kadar düşündüğüm bir konu diyebilirim.

Nur Ahlatcı: Stratejik olarak hata yaptık dediğiniz, mesleki yönden kendinizi eleştirdiğiniz anlar yaşadınız mı hiç?

Demet Sağıroğlu: Her insanın mutlaka kendini eleştirdiği noktalar vardır. Öz eleştiri gelişmek için şart ama kariyerime büyük ya da negatif etkisi olan pişmanlık duyduğum bir konu yok. Genelde kolay beğenmem eleştirilerim hep müzik ve sound ile ilgili olur. Geriye dönüp baktığımda keşkeleri mümkün olduğunda azalttım.

Nur Ahlatcı: Müzik sektörünü bizler için 70'ler 80'ler 90'lar ve 2000'ler olarak ayrı ayrı yorumlamanızı istesem neler anlatırsınız?

Demet Sağıroğlu: 70'ler 80'ler ve 90'lar müziğe daha derin bakıldığı daha çok heyecan duyulan ve kült isimlerin çıktığı dönemler. Müziğin üretimi ve paylaşımı 2000'lerden sonra değişmeye başladı albümün yerini tekliler aldı. Dijital teknolojiler sayesinde üretim de çok daha hızlı bir hale geldi. Şu an çok daha kısa süreler içinde şarkılar arka arkaya yayınlanıyor. Yine ilk soruda dediğim yere geliyoruz aslında dünya sanki artık daha hızlı dönüyor.

Demet Sağıroğlu: 'Kalıcı Projeler Çıkmıyor'

Nur Ahlatcı: Sosyal medyadan takipçilerimize "Siz olsaydınız Demet Sağıroğlu'na ne sormak isterdiniz?" diye sorduk ve seçtiğimiz üç soruyu size yöneltmek istiyorum.

Takipçilerimizden Gelen Sorular

S.T (Zonguldak)- Demet Sağıroğlu Zonguldak'a ne zaman bir konsere gelir? Türkiye için geniş kapsamlı bir turne olmasını çok istiyoruz?

Demet Sağıroğlu: Konserlerimi sosyal medyamda duyuruyorum. Umarım en kısa zamanda Zonguldak'a da gelirim.

D.K (Konya) -Yeni nesil daha çok Demet Hanım'ın şarkılarını duyup, söylesin diye farklı projeleri olur mu?

Demet Sağıroğlu: Evet olacak Cem Adrian ile bir düet yapmayı planlıyoruz.

N.S (İzmir)- Hiç ara vermeden lütfen bol bol yeni şarkılar yorumlasın. Tv için,Sinema yada Tiyatro için projeleri var mı? Her yerde kendisini görmek ve dinlemek istiyoruz.

Demet Sağıroğlu: Hızlıca yeni şarkının hazırlıklarına başladık. Oyunculuk ile ilgili çok büyük hedeflerim yok ama bana uygun olduğunu düşündüğüm projeler olursa değerlendirebilirim.

Nur Ahlatcı: "Resmen Haksızlık" Son tekliniz Murat Güneş imzası taşıyor ve resmen sadece sizin yorumlamanız için özen ile yazılmış gibi. Bir başkası olsa bu şarkıyı bu kadar iyi yorumlayamazdı diye düşünüyorum. Şarkıyı siz ilk duyduğunuzda neler hissettiniz?

Demet Sağıroğlu: Zaten kendi şarkılarımı bir kenara bırakıp Resmen Haksızlık ile çıkma nedenim de buydu. Sözleri, anlattığı hikâye ve ifade şekli beni çok etkiledi. İlk duyduğum demo haline bile tamam dedim. Hatta dediğim gibi yakın zamanda yine Murat Güneş'ten başka bir şarkı ile dinleyici ile buluşacağım.

Nur Ahlatcı: Klipten biraz bahsedelim mi?

Demet Sağıroğlu: Klip yönetmenim daha önce de birlikte çalıştığım Gökhan Özdemir. Klipte sevgili dostum Barbaros'un bana eşlik etmesi de benim için çok özeldi. Motora bindiğim, boks ve heykel yaptığım ayrılıktan sonra güçlü kalan bir kadının hikayesini anlatıyor.

Nur Ahlatcı: Radyo ve Tv ile aranız nasıl? Kimleri dinler ya da izlersiniz?

Demet Sağıroğlu: Televizyonda en çok takip ettiğim yayınlar belgesel ve haber kanalları. Film izlemeyi de çok seviyorum.

Demet Sağıroğlu: 'Kalıcı Projeler Çıkmıyor'

Nur Ahlatcı: Son beş yıl içerisinde Türkiye'de dinlediğiniz, beğendiğiniz solistler var mı?

Demet Sağıroğlu: Yeni çıkan tüm şarkıcıları takip ediyorum isim vermek istemem unuttuklarım olabilir ama genç nesli heyecanla takip ediyorum diyebilirim.

Nur Ahlatcı: Sinema ya da Kitap severler için sizin önerebileceğiniz eserleri bizler ile paylaşabilirmisiniz?

Demet Sağıroğlu: Tanrılar Okulu herkesin okuması için önereceğim eşsiz bir kitap.

Nur Ahlatcı: Hayatınız beyaz perdeye aktarılacak olsa hangi sinema sanatçısının sizi canlandırmasını isterdiniz?

Demet Sağıroğlu: Demet Evgar'ı isterdim. Çok beğendiğim çok yetenekli bir oyuncu.

Nur Ahlatcı: Müzik Habercisi okurları için neler söylemek istersiniz?

Demet Sağıroğlu: Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederim.

Tüm Yazıları
27.04.2024
FACEBOOK
İNSTAGRAM