Elvan Elvan: 'Yeni Doğmuş Bir Bebek Gibi Hissediyorum'

Nur Ahlatcı

Elvan Elvan: 'Yeni Doğmuş Bir Bebek Gibi Hissediyorum'

Nur Ahlatcı: Sevgili Elvan, hekimlikten müziğe birçok konudan bahsedeceğiz ama ilk merak ettiğim konu şu hepimizin belli başlı hobileri varken senin hobilerin konusunda kararsız kaldım. Sanki dünyaya hem iyi bir hekim, hem de ses sanatçısı olmak için gelmiş gibisin sen ne düşünüyorsun?

Elvan Elvan: Hayatımda iyi bir doktor olmaya gayret ederek; uzun yıllar binlerce hastaya şifa dağıttım. Hobi olarak başladığım, bana büyük keyif veren, benim için zor günlerimde adeta bir terapi olan müzikte; hem kendime, hem de dinleyicilerime duyduğum saygı ve sevgi çerçevesinde onları güzel şarkılarla buluşturmak için tüm özen ve gayretimi gösteriyorum. Doktorluğu uzun yıllardır yapıyorum. Dediğiniz gibi belki de iyi bir ses sanatçısı olmak için belli yeteneklerle dünyaya gelmişim ancak şarkı söylemeye, besteler yapmaya henüz 3 yıl önce başladım. Bu yüzden müzik alanında yeni doğmuş bir bebek gibi hissediyorum kendimi. Ürettiğim her şarkı da benim bebeğim. Umuyorum söylediğiniz gibi uzun yıllar şarkılar söyleyen iyi bir ses sanatçısı olabilirim.

Nur Ahlatcı: Küçük yaşlarda müzik ile iç içe olduğunu biliyorum. Senin için asıl değişimin opera sanatçısı Soprano Günay Acar ile tanışman oldu diyebilir miyiz?

Elvan Elvan: Evet çocuk yaşlardan beri her duyduğum şarkıyı tek elle piyanoda çalmaktaydım. Lise yıllarında seçmeli dersim hep müzik oldu ve o yıllarda 1 yıl gittiğim klavye kursundaki hocam beni büyük bir koroya almak istedi ancak ben Tıp Fakültesi'ni kazanınca derslerin yoğunluğundan koroya gidecek vakit bulamadım. O yıldan sonra içimde hep şarkılar söyleyen bir kız çocuğu ile dolaştım. Ta ki başıma gelen sağlık problemlerinin üstüne bir de covid eklenip koku duyumu kaybedip doktor arkadaşım Prof. Dr. İsmail Koçak'ın kliniğine koku testi için gidip; Günay Acar ile tanışıncaya kadar. Şan derslerine büyük bir istek ile sarıldım. Günay hocam sadece içimden şarkı söyleyen beni binlerce kişiye şarkılar söyleyen biri haline getirdi. Dr. İsmail Koçak'ın ve Günay hocamın cesaretlendirmesi ve destekleri müzik alanında yol almamda çok kıymetli benim için.

Elvan Elvan: 'Yeni Doğmuş Bir Bebek Gibi Hissediyorum'

Nur Ahlatcı: "Sensiz Geçen Her Bahar" teklinden biraz bahsedelim mi? Dokuz sekizlik bir şarkı ve sözleri ve bestesi sana aitti değil mi?

Elvan Elvan: Evet doğru. Şan derslerine başladıktan sonra eve piyano aldım ve her fırsatta piyanomun başına geçip onunla konuşurcasına yepyeni melodiler üretmeye başladım. Bir gün öyle hoş bir melodi ortaya çıktı ki; iki ay boyunca her yerde benimle gezdi bu melodi. Bir gece ansızın kulağımda bu melodi ile uyandım. Bir söz olmalı bu melodiye eşlik eden deyip, oturup düşünmeye başladım ve içimden dökülen sözlerle sabahın saat 3 ünde piyanomun başına geçip "Sensiz Geçen Her Bahar" adlı ilk şarkımı yaptım. Ertesi gün Günay hocama dinlettim şarkımı çok beğendi. Çok mutluydum. Kime dinlettiysem şarkıyı çok sevdi. Sonra sevgili Hakan Güngör aranjesini yaptı ve 22 Ağustos 2022'de ilk şarkım ile tüm dijital platformlarda çıkış yaptım.

Nur Ahlatcı: İlk teklinden sonra mı kendi müzik şirketini kurma kararı aldın? Bu süreç nasıl gelişti?

Elvan Elvan: Tam da öyle oldu. Yeşilçam şarkıları cover albümünü yaparken ilk teklimi yapmam ve içimde sürekli yepyeni melodilerin esmeye devam etmesi, bunun tek bir şarkı ile kalmayacağı, üretmeye devam edeceğimi hissettirdi. Ben de şarkılarımın oluşumu, aranje edilmesi, dinleyicilerim ile buluşması, klip çekimi ve eserlerimi istediğim gibi kullanma ve yönetme sürecinde bağımsız olmak için; müzisyen arkadaşlarımın da tavsiyesi üzerine kendi müzik yapım şirketim olan "Samuray Müzik Yapım"ı kurdum. Avrupa müzik de şarkılarımın dağıtımını üstlendi.

Elvan Elvan: 'Yeni Doğmuş Bir Bebek Gibi Hissediyorum'

Nur Ahlatcı: Elvan Elvan "Çeşit Çeşit" demek. Sen ismin ile hayatını bağdaştırıyor musun?

Elvan Elvan: İsmim ve hayatım oldukça ahenk içinde doğru. Ben hayatın bütün renklerini, çeşitliliklerini yaşamayı seviyorum. Sanırım bu evimin dekorasyonuna, duvardaki tablolarıma, kıyafetlerime, yaptığım işlere, hobilerime de yansıyor. Yeniliklere her zaman açık rengarenk, hayat dolu, pozitif bir kişiliğim var.

Nur Ahlatcı: Sektör dijitale dönmüşken plak fikri nasıl oluştu?

Elvan Elvan: Şimdilerde her şeyi o kadar hızlı tüketiyoruz ki; dijitallerde çıkan günlerce aylarca emek verilen şarkılar da çok çabuk tüketiliyor. Yeşilçam denince akla eski taş plaklar ve hala zevkle izlediğimiz birbirinden değerli efsane oyuncularımızın oynadığı nostaljik filmler geliyor. Bu kadar önemli eserlerin yer aldığı "Yeşilçam Esintisi" albümümün kalıcı bir eser olmasını istedim. Sevdiklerime, dinleyenlerime imzalayıp verebileceğim; eski saf nostaljik günleri hatırlatan benden bir hatıra olarak bırakmak istedim.

Elvan Elvan: 'Yeni Doğmuş Bir Bebek Gibi Hissediyorum'

Nur Ahlatcı: Bir çok sevilen eseri yorumlamanı değerlendirecek olursak, eser seçimlerinde dikkat ettiğin noktalar ne oldu?

Elvan Elvan: Yeşilçam albümüm şimdiye kadar çok değerli sanatçılarımızdan dinlediğimiz ve aşina olduğumuz birbirinden kıymetli eserlerden oluşuyor. Çok ünlü değerli sanatçılarımızdan kulaklara kazınmış bu şarkıları, şarkı söylemeye yeni başlamış birisi olarak okumak riskti benim için. Ama yeşilçam filmleri ile büyümüş, bu şarkıların duygusunu derinden yüreğine kazımış birisi olarak; çok sevdiğim, hissederek söyleyebileceğim ve sesime yakıştığına inandığım şarkıları seçtim. Bu eserleri okumam için bana inanıp şarkılarını veren değerli eser sahiplerine de çok teşekkür ederim. Tabii ki şarkıları ben belirledikten sonra, şan eğitmenim ve müzik direktörüm ile albümde yer alacak şarkıların kararını birlikte verdik. Umarım sizler de bu güzel şarkıları benden dinlemekten keyif almışsınızdır.

Nur Ahlatcı: Elvan video kliplerinin tamamını izleyen biri olarak şunu söylemem gerekiyor; arkada muazzam bir ekip var gibi. Projelerinde klip konusunda kemik bir kadron mu var, yoksa fikirler tamamıyla senden mi çıkıyor?

Elvan Elvan: Sevgili Nur evet tüm kliplerimde çok profesyonel tek bir ekiple çalıştım. Bir tek hangi şarkılara klip çekmek istediğimi ve stylingi ben belirledim. Senaryo, yer seçimi, kurgu ve tüm teknik işleri Alişan Günay Yıldırım ve ekibi yaptılar. Güzel işler çıktığına inanıyorum. Sizlerin de beğenmesi benim için çok kıymetli.

Elvan Elvan: 'Yeni Doğmuş Bir Bebek Gibi Hissediyorum'

Nur Ahlatcı: Sosyal medya ile aran nasıl?

Elvan Elvan: Daha önce sosyal medyayı özel hayatımda aktif olarak kullanan birisi değildim. Doktor olarak zaten hasta mahremiyeti, tıp ahlakı, etik kurallar gereği sınırlı paylaşımlar yapabiliyorsunuz. Oysa şimdi sürekli yeni şarkılar çıkaran bir sanatçı olarak sosyal medya; takipçilerim, dinleyenlerim, dijital mecralar ve medya ile iletişimimde önemli bir iletişim ve duyuru aracı benim için. Elbette sosyal medyayı hareketli tutmak, her gün paylaşım yapmak, iş tempom içerisinde zaman alıcı ve yorucu oluyor çoğu zaman. Elimden geldiğince paylaşım yapmaya, bana zaman ayıran takipçilerimin, hayranlarımın mesajlarını bizzat okuyup, cevap vermeye, şarkılarımla oluşturdukları videoları, paylaşımları alıntılamaya gayret gösteriyorum. Sağ olsunlar onların güzel yorumları, iyi dilekleri, şarkılarımla mutlu olduklarını görmek, çektikleri videolarda şarkılarımı duymak beni çok mutlu ediyor.

Nur Ahlatcı: Radyo ve radyocular ile aran nasıl?

Elvan Elvan: Radyo ve radyocularla aram oldukça iyi. Tüm radyoları tek tek takip etmek oldukça güç olsa da; araba kullanırken sürekli kanal değiştirerek radyolarda geziniyorum. Ben de bir radyo dinleyicisiyim. Türlü fedakarlıklarla bizleri dinleyicilerimizle buluşturan, her daim güzel enerjileri ile şarkılarımızı dinleyicilerimize duyurup, çalan radyocularımız benim için çok kıymetliler. Her birinin canlı yayın bağlantı isteklerini kabul ediyorum elimden geldiğince. Hepsini çok seviyorum ve sanırım onlar da beni seviyorlar çünkü sık sık konuk olarak almak İstiyorlar radyolarına. Beni dünyanın her yerinde dinleyenlerimle buluşturdukları için; verdikleri destekler için tüm radyolarımıza ve radyocu arkadaşlara teşekkür ediyorum. İyi ki varlar.

Nur Ahlatcı: Kendi şarkılarını yazıp bestelemeye devam ediyor musun?

Elvan Elvan: Evet kendi şarkılarımı yazıp bestelemeye devam ediyorum. Yepyeni şarkılarımı çok yakında dinleyenlerimle buluşturmayı umuyorum.

Nur Ahlatcı: Şarkı sözü yazarken belli bir totemin var mı?

Elvan Elvan: Hayır yok. Şarkı sözlerimin tamamı içimden geldiği gibi doğal, yalın, samimi. O anki ruh halime göre içimden spontane dökülen sözleri, hissettiklerimi müziğin ahengi içerisinde anlaşılır bir dille anlatmaya çalışıyorum şarkılarımda. Kimi zaman sitem, kimi zaman özlem, kimi zaman ağıt, kimi zaman aşk, kimi zamansa evrene gönderdiğim pozitif mesajların dili oluyor şarkılarım. Çoğu zaman sözler ve müzikler aynı anda içimden gelip çıkıyor. Benim ruhuma, kalbime dokunan yaptığım her şarkımı; dinleyicilerime de iyi geleceğini düşünerek sizlerle paylaşıyorum.

Nur Ahlatcı: Müzik sektöründe kendini görmek istediğin noktada mısın? Hedeflerin neler?

Elvan Elvan: Henüz 1,5 yıldır şarkılarımı çıkarıyorum. Yaşım genç değil ama yaşadığımız sürece hiçbir şey için de geç değil. Ben müzik sektöründe daha yolun başındayım. Çok daha güzel besteler, şarkılar yapabileceğime inanıyorum. Öğrenmem gereken çok şey var müzik alanında. Şan dersleri almaya, müzik alanında kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında konserler vermek, yurdumun her yerinde ve yurtdışında da dinleyicilerimle canlı konserlerde buluşmak ve de şarkılarımın günün birinde değerli müzisyenlerin tarafından seslendirilmesi bu alandaki hedeflerim arasında.

Nur Ahlatcı: Düet planın hiç oldu mu? Kim ile hangi şarkıda buluşmak isterdin?

Elvan Elvan: Hayır olmadı. Erol Evgin ile onun şarkılarından birinde düet yapmayı çok isterim.

Nur Ahlatcı: Sen kimleri dinliyorsun?

Elvan Elvan: Benim dinlediğim sanatçı yelpazem çok geniş olmakla birlikte baş sıraları: Zeki Müren, Emel Sayın, Ferdi Özbeğen, Sezen Aksu, Nilüfer, Candan Erçetin, Zerrin Özer, Kenan Doğulu, Erol Evgin, Aşkın Nur Yengi, Sertab Erener, Sibel Can, Orhan Gencebay, Tarkan… alıyor. Yine uluslararası sanatçılardan Adele, Frank Sinatra, Loreene McKennet, Madonna, Seal, Sting, Celine Dion, Yasmin Levi, Marc Anthony sevdiğim sanatçılar arasında yer almaktadır. Ayrıca iyi bir klasik müzik ve caz dinlemeyi de çok seviyorum.

Nur Ahlatcı: Sahne aldığın ya da almak istediğin projelerin var mı?

Elvan Elvan: Şimdiye kadar tek bir konser verdim. Evet öncelikle sosyal sorumluluk projeleri kapsamında sahne almak istiyorum. Doktorluk mesleğime mezoterapi alanında özel bir klinikte devam etmekte olduğum için; sahneye ağırlık veremiyorum. Belli bir mekanda düzenli sahne almıyorum. Elbette güzel konserlerde dinleyenlerimle buluşmak için elimden geleni yapacağım. Sanırım biraz zamana ihtiyacım var.

Nur Ahlatcı: Müzik tarzını sen nasıl tanımlarsın?

Elvan Elvan: Müzik tarzım TSM, pop, alaturka. Ben 80'li 90'lı yılların müzikleri tadında müzik yapıyorum. İçimden böyle geliyor.

Nur Ahlatcı: Ters köşe yapmayı planladığın bir eser var mı?

Elvan Elvan: Her an her şey olabilir. Arabesk bir şarkı ile şaşırtabilirim.

Nur Ahlatcı: Müzik Habercisi okurları için neler söylemek istersin?

Elvan Elvan: Size iyi gelen, yapmak istediğiniz, içinizde kalmış hobilerinizi gerçeğe dönüştürmek için hiçbir zaman geç değil. Kendinizi sevin ve önce siz kendinize değer verin. Gönlünüzden geçen tüm güzelliklerin gerçekleşeceği sağlıklı, mutlu günler diliyorum. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim. Sevgiyle kucaklıyorum sizleri. Yepyeni şarkılarımı hep birlikte söylemek dileğiyle esen kalın. Sevgili Nur, beni okuyucularınızla buluşturduğunuz bu keyifli röportaj için size de sonsuz teşekkürler. İyi ki varsınız.

Tüm Yazıları
14.01.2024
FACEBOOK
İNSTAGRAM