Ferdi Özbeğen'le Çalışmaya Nasıl Başladım?

Osman İşmen

Ferdi Özbeğen'le Çalışmaya Nasıl Başladım?

Ferdi Özbeğen'le tanışmam 1970'lerin sonlarına rastlar. O yıllara kadar Ferdi Özbeğen orkestrasıyla birlikte Yeşilyurt Çınar Otelinde müzik yapan bir piyanist şarkıcıydı. 

O zamanki orkestrasında devrin en iyi ve kaliteli müzisyenleri vardı. Okay Temiz davul da Aydemir Mete kontrbasta Mustafa Özkent gitarda Emin Aydın saksafondaydı. Solistler ise Esin Engin ve Suavi Akkanat'tı.

Ferdi Özbeğen'le Çalışmaya Nasıl Başladım?

O yıllarda 2 LP yaparak adını duyurmaya başlayan Ferdiyle bizi bir araya Yaşar Kekeva ve Ülkü Aker getirdi. O zamana kadar Piyano ve ritm box ile müzik yapan Ferdi'ye orkestra eşliğinde ilk albümünü yaptım ve çok ses getirdi.

Periyodik olarak yılda 2 albüm yapardık ve satış grafikleri en istikrarlı şarkıcılardan biriydi. Ferdiyle yıllar içinde 24 albüm çalışması yaptım. Tek piyanoyla şarkı söyleyen bir şarkıcıyken senfonik orkestra ile şarkı söyleyen bir şarkıcı haline gelmişti yıllar içinde.

Ferdi Özbeğen'le Çalışmaya Nasıl Başladım?

1983 yılında Egemen Bostancı dan Ferdi Özbeğen'e senfonik orkestrayla konser teklifi geldiğinde Ferdi çok ürktü. O zamana kadar tek piyano ile şarkı söyleyen birinin koskoca bir orkestra önünde şarkı söylemesi ürkütücüydü gerçekten. Ama zorda olsa ikna ettik kendisini.

45 konser yaptık birlikte 1100 kişilik salonda 1300 kişi oluyordu her seansta. İnanılmaz bir başarı elde edilmişti. Egemen Bostancı'nın bu idealist projeleri sayesinde.

Ferdi Özbeğen'le Çalışmaya Nasıl Başladım?

Konserler iki bölümden oluşuyordu. Birinci bölümde yabancı kaynaklı şarkılar repertuarı oluşturuyordu. Genelde Enrico Macias, Feiruz.C.Aznavour gibi şarkıcıların şarkıları vardı programda. Tabii bunlar Ülkü Aker in yazdığı Türkçe sözlerle seslendiriliyordu.

Konserin ikinci bölümü Türk müziği şarkılarına ayrılmıştı. Bu bölümde büyük orkestraya beş tane alaturka enstrüman da ilave ediliyordu. Bunlar Ney-Kanun- Ud- Darbuka ve defti.

Ferdi Özbeğen'le Çalışmaya Nasıl Başladım?

Toplamda 45 konser yaptık Şan Müzikholünde Egemen Bostancı sayesinde bir ilke imza attık.

Her ikisi de Nurlarda yatsın…

Tüm Yazıları
05.08.2023
FACEBOOK
İNSTAGRAM