İsveç Devleti BEYONCE'yi Ne ile Suçladı?

Prof.Dr. Michael Kuyucu

Pandemiden sonra tüm dünyanın adeta belası haline gelen Enflasyon sadece Türkiye'de değil Avrupa'da da ülkelerin gündeminde

İsveç'in önde gelen ekonomistlerinden Michael Grahn, şarkıcıyı geçen ay başkentte düzenlenen iki konsere yaklaşık 100 bin hayran akın ederken, Stockholm ve çevresinde otellerin gecelik fiyatlarının artmasına neden olup beklenen enflasyon düşüşünü gerçekleşmediğini söyledi ve bunun sorumlusunun Beyonce olduğunu söyledi.

İsveç Devleti BEYONCE'yi Ne ile Suçladı?

10 ve 11 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen konserlerde tüm biletler satıldı.

İsveç İstatistik Ofisi, çekirdek enflasyonun nisan ile mayıs ayı arasında yalnızca yüzde 0,2 puan düşerek yüzde 8,2 olduğunu söyledi. Bu düşüş de ekonomistlerin beklendiklerinin haylice altında olmuş.

İsveç Devleti BEYONCE'yi Ne ile Suçladı?

İsveç devleti, özellikle Beyonce'nin konserleri sırasında ülkenin o bölgesinde otel, kültürel etkinlik ve restoran fiyatlarının çok ciddi oranlarda arttığını söyledi. İstatistik ofisi, restoran ve otellerin mayıs ayı enflasyon rakamlarına yüzde 0,3 eğlence ve kültürün yüzde 0,2 puan katkıda bulunduğunu söyledi.

İsveç Devleti BEYONCE'yi Ne ile Suçladı?

Ekonomistler bir yandan Beyonce'nin konserinin enflasyona etkisine yanarken diğer yandan da haziran ayında da üç gece üst üste Göteborg"da Bruce Springsteen'in konser vereceğini söylerek bunun da İsveç'in enflasyona olumsuz etki edeceğini söylüyor.

İsveç Devleti BEYONCE'yi Ne ile Suçladı?

Yani anlayacağınız dünya enflasyonla kafayı yedi

Baksanıza bir dünya starının konserinin bile enflasyona olan etkisini hesaplamaya başladı.

Tüm Yazıları
15.06.2023
FACEBOOK
İNSTAGRAM