Murat Güneş: 'Benim Kalem İsimli Yeni Albüm Yolda'

Nur Ahlatcı

Murat Güneş: 'Benim Kalem İsimli Yeni Albüm Yolda'
Nur Ahlatcı: Samimi ve sımsıcak bir sohbet olduğunu söylemek istiyorum. Radyo programı yaptığım dönemde bir kez konuk almıştım Murat'ı. O programın üzerinden hayli zaman geçmişken onun söz ve besteleriyle tanıştığım yıldan beri bu şarkılar bir gün kendi yorumuyla gelecek diye düşündüm. Buna altıncı histen ziyade radyo spikerliğinin vermiş olduğu özel bir yetenek desem sanırım bunu en iyi uzun yıllar bu mesleği yapan dostlarımız anlayacaktır. Murat Güneş Müzik Habercisi'ne özel olarak verdiği bu röportaj ile hem bu müjdeyi bizim ile paylaşmış oldu, hem de merak edilenlere çok içten cevaplar vermesi ile gönlümüzde yine taht kurdu. Keyifli okumalar diliyorum.

Murat Güneş: 'Benim Kalem İsimli Yeni Albüm Yolda'

Nur Ahlatcı: Sevgili Murat, profesyonel müzik kariyerin Aysel Gürel anısına hazırlanan bir projede kendi besten "Limanlar" isimli şarkıyı seslendirmen ile başladı. İstersen bunun öncesine biraz gidelim mi?

Murat Güneş: Müzik hep vardı Nur. Çocuktum ve okuldan eve dönerken bazen servise binmezdim. Elimde çantam şarkılar uydururdum o yolda, tabii o zamanlar bunun tam olarak ne olduğunu bilmeden. Fark ettiğimde ise kendimi üniversite okuma kisvesiyle İstanbul'da buldum. İTÜ'de maden mühendisliği okurken nasıl yaparım da müziğin bir yerinden başlarım derken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Musikisi Nazariyatı bölümünde de okumaya başladım ve sonrası geldi zaten.

Nur Ahlatcı: Murat müzik dünyasının dev isimlerine şarkılarını emanet ederken dikkat ettiğin konular var mı?

Murat Güneş: En mühim konu şarkıcı ile şarkının öpüşmesi. Bizim işimiz tutku işi ve benim şarkımı söyleyen şarkıcı da o şarkıya benim kadar tutkun olmalı ki şarkı hak ettiği yeri bulsun.

Nur Ahlatcı: Senden bir ayrım yapmanı istesem kendini iyi bir solist olarak mı? Yoksa iyi bir söz ve besteci olarak mı tanımlarsın?

Murat Güneş: Burada bir ayrıma gitmek istemiyorum, ama şöyle bir gerçek var ki işin mutfağından aldığım keyif sebebiyle şarkıcılık tarafımı aksattım hep. Biraz keyfekeder aralıklarla şarkılar yaptım kendim için. Bu süreçte kıracağım en önemli konu bu olacak ve ardı ardına şarkılar sunacağım bu sene.

Murat Güneş: 'Benim Kalem İsimli Yeni Albüm Yolda'

Nur Ahlatcı: Vokal olarak eşlik ettiğin birçok isim de var. Aklıma şuan Tuğba Özerk, Lara, Seda Üren geldi. Vokallik yapmanın avantajları ve varsa dezavantajlarından bize bahsedebilir misin?

Murat Güneş: Dezavantaj olabilecek bir durum yok. Her şeyden önce sahnede pişiyorsun, canlı müziğin dinamiklerini öğrenip seyirciyi gözlemliyorsun. Müziğe başlayan ve şarkıcı olmak isteyen biri için çok önemli bir yol vokal yapmak.

Nur Ahlatcı: Söz yazarken ya da beste yaparken belli başlı totemlerin olur mu?

Murat Güneş: Totem diyemeyiz belki ama yanımda biri varken çok şarkı yazamıyorum. O an kendimle olmaya, içimi dinlemeye ihtiyacım oluyor. Gece saatleri de bunun için biçilmiş kaftan. Elbette ki gün içerisinde de bir şeyler yazdığım oluyor ama genellikle gece üstünden geçip tamamlıyorum şarkılarımı.

Nur Ahlatcı: Keşke bu şarkımı ben yorumlasaydım dediğin bir eserin var mı?

Murat Güneş: Şarkı cimrisi olmadım hiçbir zaman. Öyle olsaydı zamanında kendi albümümde yer alan "Sen İstanbulsun"u ikiletmedim Gökhan'a vermezdim. Yalnız şimdi kendi şarkılarımın coverlarını yapacağım çünkü doğal olarak dinleyici o şarkıları senin yazdığını bilmiyor. Hem de bir de sahibinin sesinden dinlesinler fena mı :)

Nur Ahlatcı: Müzik sektörünün devler ligine emanet ettiğin kendi şarkılarını senin sesinden de dinleyebileceğiz o zaman. İşin açıkçası uzun zamandır bu düşüncemi evrene yayıyorum.

Murat Güneş: Burada da bu albümün adını ilk kez seninle paylaşmış olayım bu vesileyle öyleyse. "Benim Kalem" adını koyduğum albümün şarkılarını tekli olarak vermeye başlıyoruz 8 Mart itibariyle.

Murat Güneş: 'Benim Kalem İsimli Yeni Albüm Yolda'

Nur Ahlatcı: Radyocular, TV sunucuları, sanatçılar derken çok kalabalık bir toplulukta sadece yaptığın işler ile ön planda kalmanın magazinden uzak durmanın sırrı ne?

Murat Güneş: Kendi kabuğunda yaşamayı seven bir insanım ben. "Kalanıma Hoş geldiniz" şarkımda tüyosunu da vermiştim zaten "Şu koltuktan beni üç ay kaldırmasanız kalkmam" diyerek. Ailem ve yakın arkadaşlarım yetiyor da artıyor çok şükür.

Nur Ahlatcı: Son özellikle geriye dönük beş yıla bakarsam herkes bir Murat Güneş şarkısı yorumlamak istiyor haliyle ama senin burada bir kırmızı çizgin olduğunu düşünüyorum. Ve beraber strateji yürüttüğünüz bir ekip olduğu kanısındayım, yanılıyor muyum? Yoksa herkes Murat Güneş'ten şarkı alabiliyor mu?

Murat Güneş: Ben bu konuyla ilgili hep şunu söylüyorum. Aslında şarkıları yazarken gidecekleri yer belli ama o an için biz bunu bilmiyoruz. Yani şarkı işi kısmet işi gerçekten. Kendimi kategorize de etmedim hiçbir zaman. İçimden gelen her tür şarkıyı yazdım ve yazacağım da. Tek kıstas o şarkıyı taşıyabilecek bir şarkıcıyla buluşturmak ve her iki taraf için de başarıyı yakalamak olmalı.

Nur Ahlatcı:: Magazinden ve sansasyondan uzak duran birini yakalamışken merak edilen yaşamından bize bir günü nasıl geçirdiğinden bahsedebilir misin?

Murat Güneş: Hayatıma dair en özen gösterdiğim şey huzurumu korumak. Bu yüzden de oldukça sakin bir yaşantım var. Sabah Türk kahvesiyle gözümü açıp, günde 2 kez yemek yiyorum ve mümkün mertebe dışarıdan yememeye çalışıyorum. Şu ara tabii hayli koşturmacalı, şarkının pr döneminde olduğumuz ve arka arkaya şarkılar yayınlayacağımız için. Hem başka şarkıcı arkadaşlarım için hem kendim için hazırladığım şarkıların kayıtları da sürüyor bir yandan. Yani diyebiliriz ki evden stüdyoya, stüdyodan eve giderek geçiyor günlerim. Bunların haricinde kitaplar vazgeçilmezim ve sıkı bir tiyatro takipçisiyim. Hem kişisel zevkim hem de kendimi geliştirmek adına iki sanat dalına da elimden geldiğince zaman ayırmaya çalışıyorum.

Murat Güneş: 'Benim Kalem İsimli Yeni Albüm Yolda'

Nur Ahlatcı: Yeni tekline geçmeden dikkat çeken bir imaj konusuna da değinmek isterim. Karşımıza bambaşka bir Murat Güneş çıktı. Ben ekrana bakınca tanıyamayıp bir kez bir kez daha baktım. Hadi neler değişti senden dinleyelim?

Murat Güneş: Bu tekli aslında bir albümün habercisiydi bahsettiğim gibi ve albüm kararı aldığımız günden itibaren yediğime içtiğime de dikkat etmeye başladım. Böylelikle kilo vermiş oldum epeyce Nur. Bu sadece fiziki görüntümle ilgili değil tabii. Bir yandan da bugüne dek benden görmedikleri tarzlarda şarkılar da dinleyecekler müzik severler. Semih Gönder'le ortak prodüktör olarak çıktığımız bu yolculukla ilgili şöyle bir cümle kuruyorum kendimle ilgili. "Benden yeni bir ben doğuruyorum." Senin de bunu fark etmiş olman doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Ayrıca bu teklilerin kapak görsellerini hazırlayan yakın dostum Onur Özışık'ın emeği de yadsınamaz çünkü kapakları yapay zekayla hazırlıyor ve ortaya inanılmaz sonuçlar çıkıyor. Bir yandan da ilk kez çalıştığım Refik Sarıöz'ün enerjisi ve disiplini de çok iyi geldi bana.

Nur Ahlatcı: Paris'te çekildi "Yıldızlar, Güneş ve Ay" bir de sana eşlik eden Fransız bir model Kara Jones var. Klipten biraz bahsedelim mi?

Murat Güneş: İşin aslı Paris'te klip çekeceğimi ben de bilmiyordum. Niyetim Berlin'de iki klip çekip dönmekti yakın dostum ve yönetmenimiz Tolga Doğruer'le birlikte. Fakat bir başka yakınım Erkut ile Tolga böyle bir sürpriz yapmışlar ve ben yolculuktan iki gün önce fark ettim Paris'e gideceğimizi. Yıldızlar Güneş ve Ay gibi bir aşk şarkısına aşıklar şehri Paris'te klip çekmek de unutulmaz bir anı oldu benim için. Kara ile de orada tanıştık ve farklı fiziği ile tam aradığımız klip kızı oldu sahiden. Çekimleri 2,5 günde tamamladık. Özellikle trafik akarken yolda yürüyerek çektiğimiz sahneler de oldukça heyecan vericiydi.

Nur Ahlatcı: Ben asıl şarkının çıkış hikayesini de merak ediyorum.

Murat Güneş: Yıldızlar Güneş ve Ay birisi için tasarlayarak yazmadığım şarkılardan ve bu tip şarkıları tercih eden solistler genellikle kendi şarkılarını kendileri yazıyorlar. Şarkıyı da yazdığım ilk günden kalbime basmış ve çok sevmiştim ama kimin söyleyeceğini kestiremiyordum bir türlü. Albüme başladığımızda repertuvara aldığımız ilk 3 şarkıdan biri oldu bu yüzden.

Nur Ahlatcı: Bizim kendi starlarımızdan kimi beğeniyor ve dinliyorsun diye bir soru ile seni zorlamak istemiyorum, dünya starlarından kimleri dinlersin?

Murat Güneş: The Weeknd, Daft Punk ve Charlie Puth gibi daha geniş kitlelere müzik yapan isimlerin yanı sıra Mahmood, Ahmet Saad, Saad Lamjarred gibi etnik kökenli müzik yapan şarkıcıları da severek takip ediyorum. Kendi şarkıcılarımızdan isimler vermekte de zorlanmam aslında. Emircan İğrek, Mabel Matiz, Kaan Boşnak, Melike Şahin, Kalben ve Ceylan Ertem gibi şarkı sözlerini edebiyatla perçinleyen her şarkıcıya bayılıyorum.

Murat Güneş: 'Benim Kalem İsimli Yeni Albüm Yolda'

Nur Ahlatcı: Radyo ve TV ile aran nasıl?

Murat Güneş: İkisiyle de aram gayet iyi. Radyolar benim için her zaman çok kıymetli oldu. Türk dizisi izlemiyorum gibi bir yalan söylemeyeceğim aksine yakından takip ettiğim diziler var yalnız süreleri çok uzun olduğu için kısa süre içinde sıkılıp bırakıyorum da. Evdeyken de TRT Radyo 3 sakin bir yayın yaptığı için vazgeçilmezim.

Nur Ahlatcı: Son dönem biraz yavaşlasa da cover şarkıların yorumlanmasına sen bir solist olarak nasıl bakıyorsun?

Murat Güneş: Cover şarkı yapmayı işin kolayına kaçmak olarak görürdüm ben hep ama tabii her büyük konuştuğum söz gibi bu da başıma geldi. Şöyle ki yeni şarkılarımdan oluşan albümümün yanında bir de benim bugüne kadar başka sanatçı dostlarıma verdiğim şarkılardan da oluşan bir albüm hazırlıyoruz. Hatta bu albümün ilk teklisi Sen İstanbul'sun da 8 Mart itibariyle yayınlanmış olacak. Klibini de can dostum Mustafa Özen yönetmenliğinde çektik. Burada en dikkat ettiğim şey bir şarkı tekrar söylendiğinde ona gerçekten yeni bir ruh kazandırmak ki biz de öyle hazırlıyoruz bu şarkılarımı. Mesela Sen İstanbul'sun için de bugün yazsam başka ne söylerdim diyerek bir bölüm daha ekledim. Bu da bana aşırı heyecan veriyor. Baksana zaten albümün adını bile paylaştım seninle.

Nur Ahlatcı: Tüketim toplumu olarak sürekli biz dinleyiciler yeninin de yenisini merak eder hale geldik. Bu işin mutfağında olan biri olarak seni tedirgin ediyor mu? Neler düşünüyorsun?

Murat Güneş: Bu sadece müzikle ilgili bir sıkıntı değil. Ya günümüz yaşantısının temposundan ya sosyal medya bağımlılığından ya da başka herhangi bir sebepten ötürü her şeyden çok çabuk sıkılan, tahammülsüz bir toplum olduk. Haliyle bu müziğe de yansıdı ve yanında başka dinamikler de getirdi. Gerek şarkı süreleri gerek yeni şarkı yayınlama aralığı olarak bakıldığında eskinin çok uzağındayız. Ben buradan bir tedirginlik doğurmak yerine yeni pozisyona adapte olmayı seçiyorum.

Nur Ahlatcı: Müzik Habercisi okurları için neler söylemek istersin?

Murat Güneş: Biri yepyeni şarkılardan, diğeri bugüne dek başka şarkıcılara verdiğim şarkılardan oluşan iki albüm yapıyoruz şu an ve haliyle çok heyecanlıyım. Bu albümlerden şarkıları bir ay yeni bir ay cover olmak üzere tekli olarak servis edip arkasından albümlerin tamamını dinleyicilere sunacağız. O yüzden diyebilirim ki bu sene sizleri şarkılara boğacağız inşallah.

Tüm Yazıları
25.02.2024
FACEBOOK
İNSTAGRAM