Müzik Dünyasında Son Durum

Mine Ayman

Müzik Dünyasında Son Durum

Merhaba, uzun zamandır ara verdiğim müzik dünyasına dair yazılarıma devam ediyorum, çünkü yazacak çok şey var. Hem radyocu hem de PR uzmanı olarak sektörü sürekli takip etmem ve tüm projelere hâkim olmam gerekiyor. Uzun zamandır süren pandemi dönemi ve getirdiği sıkıntılar müzik dünyasına hem yaradı hem de zorladı. Bir yandan evde kalıp çok fazla şarkı üreten söz ve besteciler olurken, ardı ardına çıkan projeler sektörü hareketlendirdi. Bir yandan da muhtemelen can sıkıntısından ortaya gayet sıkıcı ve günümüzü yakalamayan, bu yüzden de tutmayan birçok gereksiz proje de çıktı maalesef. Kötü çıkan projelere yer verirsem yazı muhtemelen zor biter, bu yüzden daha çok güzel projelere yer vermek istiyorum.

Son dönemin kuşkusuz en iyi şarkılarından biri olan Edis, "Arıyorum" şarkısını ilk dinlediğim an çok sevmiş ve farklı okuma tarzından da keyif almıştım. Edis yükselişine devam ediyor çünkü hem doğru şarkıları yakalıyor hem de sürekli kendini yenilemeyi başarıyor. Geçtiğimiz yazın en sevilen şarkılarından birinin "Martılar" olması da hiç şaşırtıcı olmadı. Sıcak, samimi ve pozitif aşk şarkılarına her zaman ihtiyaç vardır. Latin müziğin ülkemizde de yeniden yükselişe geçmesi beni sevindiriyor ki Sefo'nun "Bilmem Mi" şarkısı da bence samimi sözleri ve sıcak müziği sayesinde dillere pelesenk oldu. Özellikle bu kadar zor zamanlardan geçerken "Bilmem mi, zor günlerimde hep sen yanımda vardın" cümlesi her kalbe dokunmuştur. Sonuç 4 ay içinde 100 milyonu geçen youtube izlenmesi ve üstelik şarkının bir klibi bile olmadan tek bir görüntüyle bu kadar izlenmesi muhteşem bir başarı bence. Bu yılın en başarılı ve sürpriz ismi kuşkusuz Sefo oldu.

Müzik Dünyasında Son Durum

Bir başka sürpriz de Ege Balkız & Burry Soprano'dan geldi, "Affet Beni Sevgilim" şarkıları bu ara tüm radyolarda en çok çalan şarkılar arasında ve sosyal medyada da yükselişini sürdürüyor. Z kuşağının güçlü etkisiyle artık alternatif şarkıların ve isimlerin başarılı olma şansı daha da arttı. Benim için de çok keyifli ve güzel bir şarkı ama şarkının sözlerinde mantık bulamıyorum, sadece eğlence amaçlı dinliyor ve yayınlıyorum. "Affet beni sevgilim sensiz olmak istedim, herkes aşkı ararken bense kaçmayı seçtim. Üzgünüm sevgilim mutlu olmanı istedim, şimdi yanındakiyle mutluluklar dilerim" Neden? Mantıklı mı sizce bu sözler, bence değil ama birçok kişinin ilişkilerde kafası karışık olduğu ve ne yaptığını bilmediği için belki de bu şarkı birçok kişiye bu kadar yakın geldi.

Müzik Dünyasında Son Durum

Bu senenin bir başka sürprizi de Melek Mosso oldu, normalde radyolarda çok fazla kendine yer bulamayan Melek Mosso "Hayatım Kaymış" ile her radyoya girmeyi başardı. Şarkı o kadar doğal ve herkese uygun ki herkes kendinden bir şey bulduğu için şarkıyı sahiplenip diline düşürdü. Özetle müzik sektöründe samimi sözler ve şu anki dönemin ruhunu yakalayan şarkılar tutuyor. Tabii ki Melek Mosso'nun farklı ses rengi ve doğallığı da büyük kitlelere ulaşmasında çok etkili.

Müzik Dünyasında Son Durum

Son dönemde alternatif gruplar da çok başarılı ve dağılan birçok gruptan sonra yeniden gruplar altın çağlarını yaşamaya başladılar. Çok başarılı bulduğum gruplardan Yüzyüzeyken Konuşuruz, 5 ay önce çıkardıkları "Sen Varsın Diye" adlı şarkılarıyla hala radyo listelerinde ve sosyal medyada yükselişlerine devam ediyor. Üstelik bu şarkının da orijinal video klibi sadece denizdeki kaya manzarasından ibaret ama 25 milyonun üzerinde izlenmeyi başarıyor, neden? Çünkü ses de şarkı da muhteşem ve kalplere dokunmayı başarıyor. Grubun solisti, aynı zamanda şarkının söz ve bestecisi olan Kaan Boşnak'ı başarısından dolayı tebrik ediyorum. 2 ay önce çıkan "Son Seslenişim" adlı şarkıları "Sen Varsın Diye" kadar ilgi görmese de ben o şarkıyı da çok beğendim, yakında o şarkının da hak ettiği yere ulaşacağını düşünüyorum.

Müzik Dünyasında Son Durum

Alternatif gruplarda yeni bir favorim var, "Dedüblüman" grubunu "Depresyondayım" şarkısına yaptıkları cover çalışmayla tanıdım. Grubun solistinin ses rengini ve şarkıları farklı yorumlayışını çok beğendim. 4 yıl önce "Gamzedeyim Deva Bulmam" şarkısına cover yapmışlar ve sadece bir fotoğrafla yayınladıkları şarkı nerdeyse 10 milyon izlenmeye ulaşmış durumda. Yakında bu grubun da çok başarılı olacağına ve büyük kitlelere ulaşacaklarını düşünüyorum.

Müzik Dünyasında Son Durum

Reynmen ve Zeynep Bastık "Yalan" şarkısında buluştu, şarkı keyifli ve kendine listelerde yer bulmayı başardı ama bu iki kitlesi büyük isim hazır bir araya gelmişken daha güçlü bir şarkıda düet yapsalardı çok daha büyük ses getirebilirlerdi.

Müzik Dünyasında Son Durum

Bu senenin bir başka sürprizi de Azeri sanatçı Sura İskenderli'den geldi, "Ee Daha Daha Nasılsınız" dedi ve müzik dünyası karıştı. Bu nasıl şarkı diye herkes birbirine dinletmeye başladı ve sonrasında da şarkı en çok çalan şarkılardan olmayı çok kısa sürede başarmış oldu. Şimdilik 31 milyon izlenmeyi geçen şarkı çok daha yüksek rakamlara mutlaka ulaşacaktır ama 229 milyon görüntülemeyi geçmiş olan "Bir Daha Yak" şarkısının başarısına ulaşması zor görünüyor.

Müzik Dünyasında Son Durum

Son dönemde çok başarılı bulduğum isimlerden biri de Hadise ve şarkısı "Hay Hay", Hadise her zaman kendini yenilemeyi ve en yeni soundları yakalamayı başarıyor. Öncesinde çıkardığı "Küçük Bir Yol" ve "Olsun" şarkıları da çok farklı ve başarılı şarkılardı. Bu farklı tarzdaki şarkılar Hadise'ye çok yakıştı, bir sonraki şarkısını sabırsızlıkla bekliyorum.

Yeni çıkan şarkılardan Gülçin Ergül'ün seslendirdiği "Birbirimize İyi Gelmiyoruz" da çok farklı ve güzel olmuş, bu yeni tarz Gülçin'e çok yakışmış ve tam olarak kendini bulmuş bence. "Hepsi" grubu ilk çıktığında yaptıkları R&B müzikle, farklı imajları ve süper prodüksiyonlu klipleriyle çok başarılı olmuştu. O zamanlarda da farklı ve güçlü ses rengiyle dikkat çekip öne çıkan Gülçin, yoluna tek başına başarıyla devam ediyor.

Müzik Dünyasında Son Durum

Ajda Pekkan "Bi' Tık" şarkısıyla müzik dünyasında yeniden sesinin ve yorumunun ne kadar olağanüstü güzel olduğunu konuşturmayı başardı. Ajda Pekkan tartışmasız star ve her zaman kendini yenilemeyi başarıyor. Şarkı ve yorum muhteşem ama 2 ay sonra gelen klip bence çok geç oldu, şarkının hızının kesildiği şu günlerde kliple yeniden büyük bir yükselişe geçer mi pek sanmıyorum ama klipte Ajda Pekkan yine muhteşem görünüyor. Hem bugün hem de geçmiş arasında sıkışıp kalmış, bir türlü kavuşulamayan bir ilişkinin anlatıldığı klipte Ajda Pekkan eski dönemlerde elinde kılıcıyla savaşçı olduğu sahnelerle çok dikkat çekiyor. Hatta klipte öyle bir aşk anlatılıyor ki Ajda Pekkan astronot olup uzaya bile çıkıyor ki bu sahneler olmasa bence klip daha mistik ve karizmatik olurdu.

Müzik Dünyasında Son Durum

Merve Özbey tam kendine uygun süper bir şarkı bulmayı yeniden başardı. "Kendine Dünya" adlı şarkının sözleri o kadar dertli ki, Merve'nin sesinden herkesin kalbine dokunmayı başarıyor. Hepimizin şarkıda söylendiği gibi ayıpları, kayıpları ve zaafları var; bu yüzden bu şarkıda herkes kendini bulabilir. "Kendine Dünya" ile birlikte sahnede de arabesk şarkılar projesini başlatan Merve Özbey, bundan sonra da bu tarz şarkılarla sevenleriyle buluşmaya devam edecek.

Müzik Dünyasında Son Durum

Ferhat Göçer "Senin İçin" adlı tam kendi tarzına uygun aşk şarkısıyla duygusal ve romantik anlar yaşatıyor. Son dönemde maalesef böyle duygusal ve naif şarkılar çok azaldığı için Ferhat Göçer imdada yetişti ve aşk şarkılarını ne kadar güzel yorumladığını bir kez daha göstermiş oldu. 2022 yılının Ocak ayında dinleyicilerine büyük sürpriz yapacak olan Ferhat Göçer Z kuşağından yeni isimlerle kendi sevilen şarkılarını seslendirecekleri düet albüm yayınlamaya hazırlanıyor. Ayrıca Sezen Aksu ile yıllar sonra yeniden buluşan ve birlikte şarkı yapan Ferhat Göçer, sözleri Sezen Aksu'ya ve bestesi kendisine ait olan yepyeni bir şarkıyı da önümüzdeki aylarda yayınlamayı planlıyor.

Müzik Dünyasında Son Durum

Son olarak özlediğim isim Atiye'den bahsetmek istiyorum, uzun bir aradan sonra "Ses Seda Yok" ile sessizliğini bozan Atiye güzel bir sürpriz yapmış oldu. Yeni şarkısında Hintlilere özel geleneksel Qawwali müziğini tercih eden Atiye yine tarzıyla ve imajıyla farkını ortaya koydu. Atiye klipte modernize edilmiş şahmeran dansı yapıyor ve tek başına harika bir performans sergiliyor. Genelde hızlı şarkılar tercih eden Atiye, bu şarkısıyla da yine enerjimizi yükseltmeyi ve dans ettirmeyi başarıyor.

MİNE AYMAN

Instagram & Twitter: @mineayman

Tüm Yazıları
15.12.2021
FACEBOOK
İNSTAGRAM