Nesiller Arasında Köprü Kuran Bir Müzik Dahisi Laufey.

Dr. Hakan Dikmen

Düşünün bir, Tik Tok için içerik hazırlayan 24 yaşında kendi halinde biriyken bir anda dünyadaki gençlere Caz müziğini sevdiren biri oluyveriyorsunuz. Kül Kedisi hikayesi gibi. İzlandalı şarkıcı, iki yıl içinde TikTok videoları yapmaktan orijinal müziğini senfonilerle icra etmeye geçti.

Nesiller Arasında Köprü Kuran Bir Müzik Dahisi olarak kabul ediliyor. 24 yaşındaki İzlandalı şarkıcı-söz yazarı Laufey Lín Jónsdóttir, caz, klasik ve pop müziği benzersiz bir şekilde harmanlayarak dünya çapındaki izleyicileri büyüledi. Her ikisi de müzisyen olan İzlandalı bir baba ve Çinli bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Laufey'in müzik yolculuğu çok küçük yaşlarda başladı.

Nesiller Arasında Köprü Kuran Bir Müzik Dahisi Laufey.

24 yaşındaki İzlandalı müzisyen ve söz yazarı (hayranları tarafından Laufey adıyla tanınan) Laufey Lin, Boston'da üniversite öğrencisiyken yazmaya başladığı müziğinin bu kadar çok insana ulaşacağını hiç hayal etmemişti. Benim de dikkatimi 2024 itibariyle Grammy ödüllü alarak çekti doğrusunu isterseniz. Bir radyo prodüktörü olarak neredeyse ayıptır söylemesi 40 yılı aşkın bir süredir dünyadaki tüm listeleri dinler değişik keşifler yaparım.

Nesiller Arasında Köprü Kuran Bir Müzik Dahisi Laufey.

2024 itibariyle Grammy'nin en iyi geleneksel pop vokal albümü ödülünü kazandı. İlk single'ını kaydettikten neredeyse üç yıl sonra, Laufey (Lay-vay olarak telaffuz edilir) ilk EP'sini ve tam uzunluktaki albümünü yayınladı, TikTok'ta neredeyse 700 bin takipçi ve 18 milyonun üzerinde beğeni topladı ve İzlanda Senfoni Orkestrası ile birlikte performans sergiledi.

Nesiller Arasında Köprü Kuran Bir Müzik Dahisi Laufey.

Laufey , hayranlarının Studio Ghibli veya Disney filminin müziğine benzettiği büyüleyici caz esintili diskografisi sayesinde genç nesilleri caz ve klasik müziğe aşık olmaya teşvik ediyor. Laufey, ilk şarkısını Berklee'deki üniversite kampüsünde, COVID-19'un küresel bir tehdit haline gelmeye başladığı 2020 kışında kaydetti. Yaptığı bir röportajında yanlış hatırlamıyorsam TODAY dergisiydi, "Eğer bu şarkıyı bugün kaydetmezsem, asla kaydetmeyeceğim. Kampüse ne zaman döneceğimi bilmiyorum" demişti.

İlk single'ı "Street by Street"in Nisan 2020'de yayınlanmasının ardından Laufey, insanların çeşitli yayın platformlarında müziğini dinlediğini fark etti. Single, yayınlandıktan sonraki bir ay içinde 100 bin dinlenme sayısına ulaştı. Şimdi, Laufey, Spotify'da neredeyse 4 milyon aylık dinleyiciye sahip. TikTok'ta viral olan "Valentine" adlı şarkısı şu anda yaklaşık 18 milyon dinlenmeye sahip.

Nesiller Arasında Köprü Kuran Bir Müzik Dahisi Laufey.

Laufey cazı Z kuşağına nasıl sevdirdi?

İlk albümü "Everything I Know About Love" 2022 yılının Ağustos ayında yayınlanmadan önce, 2021 yılında "Typical of Me" adlı yedi şarkıdan oluşan bir EP yayınlamıştı. Bu projeler üzerinde çalışmaya başladığımda, genç izleyicilere ulaştığınızdan gerçekten emin olmak istiyordu. Laufey, asıl görevinin caz ve klasiği yenileyerek türleri güncel hale getirirken onları zamansız kılan şeyleri korumak olduğunu biliyordu. Yine bir röportajında "Bunu tanıtmaya ve Z kuşağı için yeniden çerçevelemeye gerçekten odaklanmak istedim. Bunu benden önce yapan kimseyi gerçekten görmemiştim, bu yüzden bunu tam olarak nasıl yapacağımı bulmakta biraz zorlandım" dedi.

Nesiller Arasında Köprü Kuran Bir Müzik Dahisi Laufey.

Laufey'in müzikal yolculuğu onun yeteneğinin, azminin ve benzersiz sesiyle nesiller arasında köprü kurma konusundaki kararlılığının bir kanıtıdır. Caz, klasik ve popu kusursuz bir şekilde harmanlayarak genç ve yaşlı izleyicilerin kalbini kazandı ve yeni nesli bu türlerin zamansız güzelliğiyle tanıştırdı.

Tüm Yazıları
22.05.2024
FACEBOOK
İNSTAGRAM