Okan Tok: 'Zirve Benim Olacak'

Nur Ahlatcı

Temmuz yine röportajlarımıza devam ettiğimiz bir ay olacak. Haziran ayı sanki bizim için kısa bir mola gibi oldu. Bir es verip nerede kalmıştık? diyerek bu röportajımda sizleri Okan Tok ile buluşturacağım. Okan ile tanışıklığımız uzun yıllara dayanmış olsa da sorulara verdiği cevaplar ile beni biraz şaşırtmadı değil. Bakalım sizler nasıl bulacaksınız…

Okan Tok: 'Zirve Benim Olacak'

Nur Ahlatcı: 2008 yılında çıkarmış olduğun albümle müzik sektörüne merhaba demiştin sevgili Okan. O yıllara dönecek olursak ilk albümden biraz bahsedelim mi?

Okan Tok: Benim ilk göz ağrım "Zilli" albümüm olmuştur. Müzik hayatına girişim bu albüm ile oldu. 12 şarkıdan oluşan ve gerçekten de beni yukarı çeken bir çalışma olmuştu. İstediğimi bu albüm ile almıştım. Birçok festival ve konserlerde yer aldım. Sanki rüyadaydım. Bu albümden sonra müzik benim vazgeçilmezim oldu ve devam etmeliydim. Başarı üstüne başarı eklemek hiç kolay değildi bunu da anlamış oldum.

Okan Tok: 'Zirve Benim Olacak'

"NEDEN ON YIL BEKLEDİ?"

Nur Ahlatcı: On yıl ara verip 2018'de "İhanet Ettin" isimli cover şarkının iki ayrı versiyonunu yorumlamıştın. Neden bu on yıl bekleme sürecini yaşadın?

Okan Tok: Özel hayatım ile ilgili çalkantılı bir süreç yaşadım. Çok zor günler geçirdim. Evliliğimi sonlandırmak zorunda kaldım. Psikolojik bazı sorunlar yaşadım. Ailem tarafından bu albüm çalışmaları pek onay almamıştı. Fakat ben de çok istekli ve arzuluydum bu konu ile ilgili. Hani derler ya hayatımı yazsalar roman olur diye inanın gerçekten de öyleydi. Maddi sıkıntı içine girmiştim bir anda ne oldu ise işlerim iyi gitmiyordu. Baştan aşağıya değişmek ve hayatımı yeniden kurmak gerekti. Ek işlere gitmeye başladım hatta temizlik işlerine bile gittim. Zamana ihtiyacım vardı ve kırılmıştım. Ama kendimi toparladım. "İhanet Ettin" Demet Sağıroğlu'nun okuduğu bir şarkı idi. Ben onu akustik versiyon ile okudum ve gayet başarılı oldu bence. Sonrasında bir de remix versiyonu olsun istedik ve farklı bir tarz oldu.

Nur Ahlatcı: Cover şarkıları yorumlamak sence risk değil mi?

Okan Tok: Aslında risk ama eğer güzel aranje ile başarılı okuma olursa bence değil. Bende bunun örneklerini görüyorsunuz zaten çünkü bende cover şarkılar yaptım.

Okan Tok: 'Zirve Benim Olacak'

"ONLARIN DA GÖZYAŞLARI VAR"

Nur Ahlatcı: Sokak hayvanları için ki sen onlara (Haycan) diyorsun. Onlar için hem bir proje şarkısı yapıp hem de müthiş bir gece düzenlemiştin. Bize yaptığın bu proje albüm fikrinden ve Umut Akyürek ile yolunuzun nasıl kesiştiğinden biraz bahseder misin?

Okan Tok: "Onların da Gözyaşları var" isimli bir Haycan projem var. Ben onlara Haycan diyorum. Bu proje ile 2 adet konser yaptık ve birçok haycana mama desteği verdik. Bir şarkımız da neden olmasın dedik ve "Onların da Gözyaşları Var" isimli şarkımız ile yol aldık. Umut Akyürek ile bir alışveriş merkezinde tesadüfen karşılaştık ve kendisine proje hakkında bilgi verdim. Kendisi onay verdi ve konserlerimizde assolistimiz olarak çıktı. Şarkının demosunu dinlediğinde ise bu şarkıda muhakkak olmam lazım dedi ve şarkımız yol aldı. Haycanlar için bestelenen özel bir şarkı olması beni çok ama çok mutlu ediyor tabii ki. MC Müzik etiketi ile çıkan şarkımız çok sevildi ve sevilmeye devam ediyor.

Nur Ahlatcı: "Onların da Gözyaşları Var" projesinin devamı gelir diye bekleniyordu çünkü ses getiren bir yardım gecesi olmuştu. Neden devamı şimdiye kadar gelmedi?

Okan Tok: Aslında gelmesi gerekiyordu ama bazen bazı şeyleri olmadan ya da rayına koymadan başka insanlara bahsedince bazen tutukluk oluyor. 3. konseri devasa büyük yapmak istedim. Ama çok çalışmamıza rağmen ve hatta sponsor bir firma ile anlaştığım halde 1 yıl boyunca maalesef kimse haycanlara sponsor olmak istemedi. Bu da haycanlara verilen değeri gösterdi bana. Bundan önceki 2 konseri kendi çabalarım ile yapmıştım. Çok büyük hayallerim vardı 3. konser ile ama olmadı. Mesela röntgen cihazı alınacaktı onlar için. 1 yıl boyunca çabalarımız boşa gitti ama hala ümidim var. Demek ki zamanı değilmiş diyelim.

Okan Tok: 'Zirve Benim Olacak'

"ŞARKILAR PR'SIZ YÜRÜMÜYOR"

Nur Ahlatcı: Söz ve müziği Emrah Özdoğan imzalı "Gözlerimde Saklı Gidişin" teklini hala severek dinlerim. Biraz bu şarkıdan bahsedelim mi?

Okan Tok: Çok sevdiğim bir şarkı ama maalesef bu şarkıyı pr yapmadan kendi kaderine terk ettim ve hayatımın hatasını yaptım. Ben de çok severim güzel enerjisi olan bir şarkı, klibimiz de değişik ve hoş bence. Hayatta bazı hatalar yaparsınız ve o hatalar size çok pahalıya patlar ya galiba öyle oldu bu şarkıda da. Hiçbir zaman çıkarılan şarkıların pr'sız yürümesi mümkün değil bunu çok iyi öğrenmiş oldum.

"Sakiler solisti Hasan Gözetlik trompet ve trombon çaldı."

Nur Ahlatcı: Peş peşe sayılabilecek iki Sezen Aksu şarkısı cover yorumun var. Her ikisi de birbirinden zor eserlerdi. Nasıl tercihte bulundun?

Okan Tok: Sezen Aksu'yu kim sevmez? Hayranı olduğum kişi. "Unuttun mu Beni?" beni çok etkileyen bir şarkıydı ve Sezen Aksu imzası vardı. Ne yapmam gerektiği ile ilgili çok aklım karışıktı. Okursam başarılı olur muyum? diyordum. Önce bir demo yaptık baktık ki Okan Tok bu şarkının hakkını verecek ve şarkıyı Sezen Hanım'dan aldık. Şarkıda Sakiler solisti Hasan Gözetlik trompet ve trombon çaldı. Şarkı beni o kadar etkilemişti ki klipte gerçekten de ağladım ve kayda alındı. İkinci cover "Dansöz Dünya" oldu. O kadar zor bir şarkıyı ilk defa bir erkek olarak ben okudum. Bu şarkıyı seçmemde ki sebep buydu zaten. Zoru başarmak.

Okan Tok: 'Zirve Benim Olacak'

"SEVDİĞİM BİR İNSANI HAYATIMDAN ÇIKARDIM"

Nur Ahlatcı: "Unuttun mu Beni?" şarkının klibinden biraz bahsedelim. Haycan sevgini onlara verdiğin değeri hemen hemen her klibine yansıtman senin fikrin miydi?

Okan Tok: "Unuttun mu Beni?" başımın tacı şarkımdır. Çok güzel okuduğumu ve yorumladığımı düşünüyorum. Kliplerimde genelde Haycan olsun istiyorum. Bu benim kararım ve onlara verdiğim değeri göstermek istiyorum. Onlar bizim canımızdır kimse onlara zarar vermemeli ve korumalıdır. Gerekirse onlar için her şeyimi veririm. Klibimde göz yaşlarına boğulma sebebim ise sevdiğim bir insanı hayatımdan çıkardığım içindir. Ama hayatta öğrendiğim şey "kendimizin çok değerli olduğu" oldu.

Nur Ahlatcı: "Dansöz Dünya" ilk defa bir erkek solist tarafından cover yapılan bir eser oldu seninle birlikte. Kimler ile çalıştın?

Okan Tok: Alptekin Yapım etiketi ile çıkarılan şarkı da aranjör Ödül Erdoğan, yönetmen Halit Fıçıcıoğlu, okuma koçu ise Murat Aziret oldu. Pr tabii ki Nur Ahlatcı idi. Farklı ve değişik bir yorum oldu. Radyolar da çok beğenip çaldı.

Okan Tok: 'Zirve Benim Olacak'

"GERİ ÇEKİLDİLER"

Nur Ahlatcı: "Dansöz Dünya" ulusal radyo ve televizyon kanallarında ilk kez yayınlanan cover şarkın olma özelliğini de taşıyor. Neden bir ay gibi kısa bir süre içerisinde şarkının tanıtım pr sürecini bitirdiniz? Bu bir taktik miydi yoksa tamamen senin kendi kararın mı oldu?

Okan Tok: Evet çok iyi gitmesine rağmen bir ay sonra Pr'ı çekme kararı aldım. Öyle olması gerektiğini düşündüm ama aslında öyle olmamalıydı. Biliyorsunuz ki hayatta her şey muhteşem gitmiyor. Yine çalkantılı bir döneme girmiştim. Aslında tamamen kendi kararım da değildi bazı dış etkenler ve kişilerin söylemlerinden de etkilenmiştim. Aslında o kişilere de çok güvendiğim için onları dinledim ama anladım ki onların kararları da bir taktikti ve yine benim kırılmama sebep olmuşlardı. Bu olaydan da artık kimseye güvenmemeyi öğrenmiştim çünkü kararı bana verdirip bir anda kendi kararım gibi geri çekilmişlerdi.

Nur Ahlatcı: "Dansöz Dünya" gibi çok iddialı bir şarkıyı yorumlayıp ardından "Topuk Sesleri" ile hayranlarınla tekrar selamlaştın. Bize biraz Topuk Sesleri'nden bahseder misin? Kimler ile çalışma fırsatı yakaladın?

Okan Tok: Topuk Sesleri bir anda gelen bir şarkı oldu çok hareketli ve sevimli bana göre. Aranjör yine Ödül Erdoğan oldu. MGM Müzik etiketi ile çıkan şarkımda okuma koçluğu kendime ait. Yönetmen Akın İshakoğlu.

Okan Tok: 'Zirve Benim Olacak'

"ZİRVE BENİM OLACAK"

Nur Ahlatcı: Müzik sektöründe üst üste projeler çıkarmak neredeyse en az son 5 yılın modası iken bu kadar es vermeni şarkı arayışında hassas davranmana bağlayabilir miyiz?

Okan Tok: Evet uzun bir es var doğru. En güzel, farklı değişik tarz bir şarkı ile çıkmak istiyorum. Bu sefer zirve benim olacak. Bunun için yaklaşık 1.5 yıldır kendime yatırım yapıp fitness'a başladım. Beni zirveye taşıyacak şarkıyı arıyorum.

Nur Ahlatcı: Birçok eseri çok rahat yorumlayabilen bir solist olarak farklı denemeler yapmayı tekrar düşünür müsün?

Okan Tok: Çok farklı bir tarz ile sevenlerim ile buluşmak istiyorum bu sefer. Sevenlerim ve sevmeyenlerim şaşırmalı ve tabiri caiz ise vavvv budur işte demeli dedikleri şarkım olsun istiyorum.

Nur Ahlatcı: Aslında "Dansöz Dünya" senin için milat sayılabilecek bir noktaydı şimdi geriye dönsen kendini eleştirecek olsan ne söylerdin kendine?

Okan Tok: Keşke pr'ı yarıda kesmeseydim ve kesmem gerektiğini söyleyenlerin sözlerini dinlemeseydim.

Okan Tok: 'Zirve Benim Olacak'

"HAZİRAN'DA İKİ ÖDÜL DAHA ALDIM"

Nur Ahlatcı: Ödül gecelerinde zaman zaman sahne alıyorsun hatta son şarkının üzerinden hayli zaman geçmesine rağmen ödüller de alıyorsun. Bu seni nasıl teşvik ediyor?

Okan Tok: Bu bana muhteşem bir enerji ve hırs veriyor aslında. Kendimi yeniden şarkılara adamam gerektiğini hatırlatıyor. Yakın zamanda 2 ödül aldım ve beni bu ödüller çok motive etti.

Nur Ahlatcı: Sen bize Okan Tok'u anlatacak olsan onu nasıl tanıtırdın?

Okan Tok: İyi niyetli. Herkese çok çabuk inanan ve kendi gibi sanan. Riyasız haycanları seven ve kalbi herkese karşı insaflı ve yumuşak olan Okan Tok.

Okan Tok: 'Zirve Benim Olacak'

Nur Ahlatcı: Sanatla ilgili olduğun gibi sporla da ilgili bir solistsin. Hiç tiyatro ya da dizi-film düşündün mü?

Okan Tok: Spor benim hayatımın bir parçası oldu. Aslında dizi ve film için çok teklif almak isterdim Bu konuda da çok başarılı olacağıma inanıyorum.

Nur Ahlatcı: Müzik Habercisi okurları için neler söylemek istersin?

Okan Tok: Öncelikle bu röportaj fırsatını bana sunduğunuz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Müzik ruhun gıdasıdır ve ömür boyu böyle olacaktır. Yeni şarkı ne zaman gelecek diye sorunlara cevabım uygun zamanda olacaktır. Farklı bir tarz ile sizlerle olacağıma emin olabilirsiniz. Haycanları sevin ve onları kollayın tek mesajım budur. Onları sevenlerin işleri daha da iyi gidecektir buna emin olun. Sevgi ve saygılarımla sizleri çok sevdiğimi bildirmek isterim. Kin ve nefretten uzak, savaşsız bir dünya temenni ederim.

Tüm Yazıları
07.07.2024
FACEBOOK
İNSTAGRAM