Zeynep Dizdar ve Faruk K, 'Seviyo Seviyo'da Buluştu!

Nur Ahlatcı

Nur Ahlatcı: "Radyo ve Televizyon kanallarının ayrı ayrı desteklediği; biri 90'lar, diğeri 2000'lerde yıldızı parlayan iki sanatçı dostum ile sizlere merhaba diyorum."

Zeynep Dizdar ve Faruk K, 'Seviyo Seviyo'da Buluştu!

1-) Sosyal medyada ve eğlence mekanlarında günlük ve anlık aşklara gönderme niteliğinde olan "Seviyo Seviyo"nun hikayesini bizimle paylaşır mısınız?

Zeynep Dizdar: 3 müzisyen ruhlu arkadaş bir araya geldik Serkan, Faruk ve ben çok eğlenceli bir şarkı yapsak nasıl olur diyerek yola çıktık ve sonuç olarak "Seviyo Seviyo" çıktı.

Faruk K: Aranjesini Serkan Balkan yaptı. Ragga tone ritimlerinde gerçekten çok eğlenceli bir şarkı ortaya çıktı. "Seviyo Seviyo" günlük aşklara esprili bir dille gönderme aslında. Tam olarak eğlence şarkısı olma niteliğinde. Sözlerinde en güncel sloganlar var, hem de anahtar bir cümle var. İnsan aşkta arabesk seviyo seviyo diyoruz . Herkesin özünde yaşadığı aşklarda, dinlediği şarkılarda, hüzünlerinde ve mutluluklarında bir arabesk tınısı olduğunu düşünerek bu cümleyi şarkıya çok yakıştırdık.

Zeynep Dizdar ve Faruk K, 'Seviyo Seviyo'da Buluştu!

2-) "Seviyo Seviyo"nun klip hikayesinden kısaca bize bahseder misiniz?

ZEYNEP DİZDAR: Ben dans etmek istedim Faruk da bana dans çalıştırdı. Ben zaten yıllarca spor yaptım ve yıllarca sahnelerimde dans ettim hiçbir dans klibim olamamıştı ..Pardon profesyonel dansçı ;) karşılıklı Çok şık bir dans figürleri ile oluşan klip çekmeye karar verdik ve böyle bir klip çektik.

FARUK K: Zeynep'e biz sahnede de enerjimizi çok güzel insanlara yansıtabiliyoruz klipte de enerjimizi eğlencemizi insanlara geçirmek istedik ve aldığımız tepkiler ve yorumlarda bu doğruluk da çok olumlu gerçekten insanlar klibi izlerken çok eğleniyorlar ikimizi birbirimize çok yakıştırdılar çok şeker durdurdum durduğumuzu söylüyorlar Bu da bizim amacımıza ulaştığımızı kanıtlıyor.

 

Zeynep Dizdar ve Faruk K, 'Seviyo Seviyo'da Buluştu!

3-) "Seviyo Seviyo"nun yönetmen koltuğunda sizi görüyoruz. Bunun sebebi işin mutfağındayız demenin çarpıcı bir yoludur diyebilir miyiz?

FARUK K: Ben ilk defa yönetmen koltuğuna oturmuyorum. Şu ana kadar birçok klipte yönetmenlik yaptım. Demet Akalın, Zeynep Mansur, Zeynep Dizdar, Yelda Başaran, kendi kliplerim ve no name birçok sanatçılara klip çektim. "Seviyo Seviyo" tam bir aile mutfağı. Biz aslında klibi Zeynep'le beraber çektik, kamera karşısına geçtik sadece dans edip eğlendik. Özel bir yönetmenlik gerekmiyordu, özel bir teknik gerekmiyordu. Tamamıyla içimizden geldiği gibi çektik klibimizi.

4-) Pop müziğin sevilen seslerinden olan Zeynep Dizdar ve Faruk K'yı buluşturan ilk proje bu değil ama son olmayacakta diyebilir miyiz?

Zeynep Dizdar: Biz Faruk'la uzun yıllardır beraber sahne de yapıyoruz; müzikaller de yaptık hala 90'lar sahnesinde beraber şarkı da söylüyoruz fakat ilk defa böyle eğlenceli bir şarkıda hem dans edip hem de şarkı söylüyoruz.

Faruk K: Zeynep Türkiye'nin en güçlü kadın vokallerinden biri. Onunla bir şarkıda beraber şarkı söylemekle dans etmek benim için ayrıca bir onurdu. Dostluğumuzu tüm camiaya bu şekilde bir kez daha göstermek istedik.

 

Zeynep Dizdar ve Faruk K, 'Seviyo Seviyo'da Buluştu!

5-) Sanat camiasındaki dostluklardan yakındığımız son 20 yıla geri dönüp bir bakacak olursak iyi ki dediğiniz ortak anılarınızdan birini paylaşabilir misiniz?

Zeynep Dizdar: Faruk bir dönem benim menajerliğimi de yaptı. O dönemlerden bir tanesinde sahne kıyafetlerimi Faruk temin ediyordu. O dönemde getirdiği kıyafeti beğenip beğenmediğimi sordu ben de çok beğendim dedim ve giydim ama aslında hiç beğenmemiştim. Faruk aşağı orkestranın yanına indiğinde salona geçiyordu ve o görmeden kıyafet değiştirdim Faruk da çok şok olmuştu.

Faruk K: Zeynep'e menajerlik yaptığım dönemde Antalya'da bir mekanda çalışıyoruz. Mekanın patronu da belalı biriydi. Çok önemli bir misafir geldi ve istek şarkı istedi. O dönemde Sezen Aksu'nun "Tutuklu" şarkısı çok popülerdi ve sahne ışıkları o kadar karanlıktı ki Zeynep'e peçeteye istek şarkı yazdığımızda karanlıktan okuyamıyordu. Adam ısrarla ne zaman okuyacak ne zaman okuyacak deyip beni köşeye sıkıştırıyordu Zeynep'e herhalde 5 tane peçete falan yazmışımdır en son bir peçeteye büyük harflerle yazıp sahnenin önüne gittim ve peçeteyi göstererek okumasını rica ettim. Zeynep sadece "Tutuklu"yu okudu ve şöyle bir anons etti: Çok üzgünüm biri tutuklanmış Allah sabır versin tez zamanda kurtulur inşallah" deyip "Aşkın Kanunu" şarkısına girdi.

6-) Size vereceğim 10 kelime size ilk neyi hatırlatıyor? Azar Azar, Vazgeç Gönül, Dans, Sosyal Medya , Sahne, Sosyal Sorumluluk, Makyaj, Tiyatro, 90'lar, Jenerasyon

Zeynep Dizdar: "Vazgeç Gönül" ilk göz ağrım, dans rutin hayatın bir parçası, sosyal medya zaman zaman sıkıcı zaman zaman eğlenceli, sahne en büyük aşkım, sosyal sorumluluk çok önemsediğim ve yaptığım bir şey, makyajı seviyorum, tiyatro bir dönem deneyimlediğim bir serüven, doksanlar tabii ki biz, yeni jenerasyonla enerjim çok iyi tutuyor.

Faruk K: "Azar Azar" hayatın bana sunduğu en büyük ödül. Dans yaşam tarzım, sosyal medya yeni üniversitem, sahne maabedim, sosyal sorumluluk insanlık görevim, makyaj sadece sahnede, tiyatro ilk sahne deneyimim ve ilk aşkım, 90'lar Yonca Evcimik ve birkaç iyi adam grubum, jenerasyon bilişim iletişim ve yeni dünya benim için.

Zeynep Dizdar ve Faruk K, 'Seviyo Seviyo'da Buluştu!

7-) Sevgili Zeynep, 8 aylık dans derslerinden sonra kendini izlerken neler hissettin?

Zeynep Dizdar: Ben kendime aşık biriyim, kendimle çok barışık biriyim ve kendimi izlerken kendime bir kez daha aşık oldum çünkü benim enerjim benim vücudumdan çıkan hareketlerin hiçbirini şu an hiç kimse yapamaz. Bunu büyük bir iddia ile söylüyorum; varsa eğer kendine güvenen benimle sahne üstünde dans düellosu yapabilir!

8-) Müzik sektörünü 90'lar ve 2000'ler olarak ayırırsak sizin durduğunuz nokta neresi olur?

Zeynep Dizdar: Kendimi tamamen 90'lara ait hissetmiyorum. 90'ların sonuna imza atmış bir sanatçıyım. Ben kendimi 2000'lerde daha fazla ifade ettiğimi düşünüyorum.

Faruk K: Ben 90'larda birkaç iyi adam grubunun bir üyesiydim. 90'lardaki sanatçılık başkaydı. 2000'lerde solo kariyerime başladığım zaman başka bir Faruk K oldu doğal olarak. Ben iki döneme de aitim aslında.

9-)Faruk K ve Zeynep Dizdar bir birilerinin hangi yönlerini törpülemek isterdi?

Zeynep Dizdar: Faruk cimri bir karakterdir, daha doğrusu tutumludur. Ben onun kadar değilim daha eli açık ve bol bol dağıtırım fakat Faruk daha temkinli davranır. Aslında bu yönünü çok törpülemek isterdim, hayat bir gün o da bugün harca paralarını derim :)

Faruk K: Zeynep çok rahat bir insan ve bekletme huyunu sevmiyorum. Zeynep'le bir uçak yolculuğu yapacaksanız eğer uçak 2'de ise 11'de diyeceksiniz, emin olun 2'ye anca yetişecektir ve hatta bazen de yetişemeyip uçağı kaçıracaktır. :)

Zeynep Dizdar ve Faruk K, 'Seviyo Seviyo'da Buluştu!

10-) İlk konserinize dönecek olursanız o anki hisselerinizle bugün kendinizin güncel versiyonuna ne söylerdiniz?

Zeynep Dizdar: ilk konserimi bugün gibi hatırlıyorum, o kadar heyecanlıydım ki dualarla çıktım sahneye ve muhteşem bir konser yaptım şimdi sahnelerimde tabii ki tecrübemle yarışıyorum.

Faruk K: İlk konserim Samsun Açık Hava Tiyatrosu'ndaydı o kadar heyecanlandım ki şarkıların tamamını unuttum o kadar büyük bir kalabalık vardı ki en son bütün kalabalıkla sahne üzerinde dans ettiğimi hatırlıyorum. Toplam 5 şarkı falan söylemişimdir ama şimdi tecrübeyle çok büyük şovlara imza atabiliyorum.

11-) 90'larda radyolar mı, televizyonlar mı size daha çok popülerlik kazandırdı?

Zeynep Dizdar: Bana radyolar kazandırdı çünkü "Vazgeç Gönül" radyolarda o dönem en çok çalan şarkılardan bir tanesiydi.

Faruk K: Bana kesinlikle televizyonlar kazandırdı, çünkü biz birkaç iyi adam grubu olarak sayısız televizyon programına katıldık. O kadar eğlenceli bir gruptu ki tüm eğlence programları her hafta bizi davet ediyorlardı.

12-) Sahnede en çok sizi tedirgin eden şey ne olur?

Zeynep Dizdar: Beni en çok tedirgin eden şey tesisatın ve mikrofonun ayarlarında oluşabilecek bir sorun olur.

Faruk K: Beni en tedirgin eden şey sahnede dansçılarımla koreografi yaptığım için orkestranın bir anlık dalgınlığı ve yanlış bir vuruşu tedirgin eder çünkü tüm şovu bozabilir.

Zeynep Dizdar ve Faruk K, 'Seviyo Seviyo'da Buluştu!

13-) Uzun zaman sonra Zeynep Dizdar ile buluşmamızı sağlayan "Seviyo Seviyo" yeni bir milat olur diyebilir miyiz?

Zeynep Dizdar: Tabii ki diyebiliriz çünkü "Seviyo Seviyo" gerçekten çok farklı müthiş enerjisi olan çok eğlenceli bir şarkı tabii ki şu an piyasada böyle bir şarkı yok.

Faruk K: Zeynep'e kesinlikle katılıyorum. Bu şarkı kesinlikle milat olur

14-) Anonim bir bestenin üzerine sizin yorumlayacağınız bir eser olsa ne ile neyi harmanlardınız?

Zeynep Dizdar: Faruk'a kesinlikle Madonna'dan "Hung up" ile Boney M. "Daddy Cool" şarkısını harmanlardım. İkisinin de büyük hayranı çünkü.

Faruk K: Lara Fabian melodileri ile Jennifer Lopez ritimlerini sentezlerdim.

15-) Müzik Habercisi okurlarına söylemek istedikleriniz nelerdir?

Zeynep Dizdar: Müzik Habercisi okurlarını güzel müzik haberlerimizi almaları dileğiyle sevgilerimizi sunuyorum.

Faruk K: Müzik Habercisi okurlarına en güzel müzikleri şarkıları sunmak dileğiyle sevgiler.

" width="560" height="314">

Tüm Yazıları
12.11.2023
FACEBOOK
İNSTAGRAM