Halit Çelikoğlu Yazdığı Klasiklerin Hikayesi

Halit Çelikoğlu Yazdığı Klasiklerin Hikayesi

29 Ağustos 2012 tarihinde hayata veda eden, "Bir Sevgi İstiyorum", "Gözlerin Doğuyor Gecelerime", Gökyüzünde Duman Duman Bulutsun", "Senin Olmaya Geldim", "Eller Kadir Kıymet Bilmiyor Anne", "Haberimiz Yok", "Talihsizler", "Hayat Sen Ne Çabuk Harcadın Beni", "Kul Feryadı", "Yaranamadım" gibi birçok hit eserin söz yazarı Halit Çelikoğlu'nun 32 yaşındaki oğlu Kıvanç Çelikoğlu müzik dünyasının merak ettiği şarkıların hikayelerini ilk kez CRI TÜRK'e anlattı.

Babası Halit Çelikoğlu'nun bestelenmiş bine yakın eseri olduğunu ifade eden Kıvanç Çelikoğlu, birçok ünlü sanatçı tarafından yorumlanan "Eller Kadir Kıymet Bilmiyor Anne" isimli eserin hikayesini şöyle anlattı:
"Babamın daha önceden evlilikleri olmuş. Babam bir hanımla evliyken annesinin İstanbul'da kendisine misafir olmasını ister. Babaannem de klasik köy kadını işte… Babama misafirliğe gelir, babam sabah işe gider. Babamın eski eşi; 'benim arkadaşlarım bana misafirliğe gelecek, sen şu yan odada otur, gözükme ortalıklarda. Ben sana yiyecek içecek bir şeyler bırakırım' der. Babaanneme ters, alaycı tavırlar takınır; 'köylü kadınsın, cahilsin, üstün başın bu eve yakışmaz' vs gibi. Babaannemi bir nevi odaya hapseder. Akşam babam geldiğinde babaannem bir şey demez ama köye dönmek istediğini söyler. Babam ne kadar uğraşsa da sebebini öğrenemez babaannemden. Babaannem köye döner, durumu kızına, yani halama anlatır. Halam da olayı babama anlatır. Babam bunu duyunca eve gider, eski eşiyle tartışır ve boşanırlar. Daha sonra babam, köye, annesinden özür dilemeye, gönlünü almaya gider. Babaannem babamı görünce dayanamaz sarılır boynuna. Tabi babamın da içi buruk.
Babam da bu olaydan esinlenip 'Rastlarsa gözlerin yaşlı yavruna, suçunu bağışla sarıl boynuna, biz bize yaşarken geldik oyuna, eller kadir kıymet bilmiyor anne, senin kadar kimse sevmiyor anne' şarkısının sözlerini yazar"
Halit Çelikoğlu Yazdığı Klasiklerin Hikayesi
Senin Olmaya Geldim Şarkısı Nasıl Doğdu?
Halit Çelikoğlu tarafından güftelenen "Senin Olmaya Geldim" şarkısının hikayesini de paylaşan Kıvanç Çelikoğlu, "Babam adliyede çalıştığı dönemde bir bayan arkadaşı varmış. Akşam bayan arkadaşına gidecekmiş. Fakat akşam iş çıkışı arkadaşları babamı alıkoymuşlar, eğlenmeye götürmüşler. Babam o akşam bayan arkadaşına gidememiş. Arkadaşı da babam gelecek diye hazırlıklar yapmış, yemekler yapmış. Camda babamı beklemeye başlamış. Babam gelmeyince de üzülüp perdeyi kapatıp uyumuş. Ertesi gün babamla görüştüklerinde 'Halit dün neden gelmedin. Camda seni bekledim. Sen gelmeyince de üzüldüm, perdeyi kapattım, uyudum ben de' demiş. Babam da bu olay üzerine 'Dün akşam yine benim yollarıma bakmışsın. Gelmeyince üzülüp perdeyi kapatmışsın. Kalbindeki derdine derman olmaya geldim. Sakın artık üzülme. Sende kalmaya geldim.' şarkısının sözlerini yazmış" sözleriyle anlattı.
Halit Çelikoğlu Yazdığı Klasiklerin Hikayesi
Halit Çelikoğlu Kimdir?
1934 yılında Adapazarı Yukarıdere köyünde doğan Çelikoğlu, Düzce Cumhuriyet Savcılığı başkatibiyken 1970 yılında İstanbul Adliye sarayı Ağır Ceza Mahkemesine tayin edildi. Bu arada 200'ü aşkın bestekar ile çalışmaları oldu. 1981 yılında İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkatipliğinden emekli oldu.
Halit Çelikoğlu Yazdığı Klasiklerin Hikayesi
Başlıca Eserleri 
Bir Sevgi İstiyorum, Sevgisiz Yaşayamam, Gözlerin Doğuyor Gecelerime, Gökyüzünde Duman Duman Bulutsun, Gelin mi Oluyorsun, Küsmeyin Geceler, Senin Olmaya Geldim, İki Hasret, Eller Kadir Kıymet Bilmiyor Anne, Hayat Harcadın Beni, Yaranamadım, Haberimiz Yok, Aşkımın Günahı Sensin, Bu Şehir, Bir Kadın Tanıdım, Sevdalılar, Üstüme Düşme Benim, Talihsizler, Küstüm Sana Dünya, Yanlış Yaptın.
Çalıştığı Bestekarlar
Arif Sami Toker, Amir Ateş, Alaattin Şensoy, Dr.Alaattin Yavaşca, Yusuf Nalkesen, Hüsnü Üstün, Ziya Taşkent, Halil Karaduman, Muzaffer Özpınar, Mustafa Sayan, Ferdi Tayfur, Yılmaz Tatlıses, Ali Yıldırır, Necdet Tokatlıoğlu, Muammer Çetinyay, Cavit Deringöl, Rıfat Şanlıel, Baki Duyarlar, Uğur Bayar, Burhan Bayar, Mahmut Oğul, Yıldırım Gürses, Baki Çallıoğlu, Nilgün Soysev, Yılmaz Yüksel, Erol Sayan, Erol Bingöl, Rüştü Eriç, Erdinç Çelikkol, İrfan Özbakır, İsmet Nedim Saatçi, Zeki Duygulu, Erdoğan Berker, Turhan Taşan, Halil Aksoy, Teoman Alpay, Ali Şenozan, Melahat Pars, Bayram Durmaztuna, Atilla Alpsakarya, Ali İhsan Kısaç.
Halit Çelikoğlu Yazdığı Klasiklerin Hikayesi
Eserlerini Yorumlayan Bazı Sanatçılar
Zeki Müren, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Ceylan, Yıldırım Gürses, Emel Sayın, Hayri Şahin, Selami Şahin, Kibariye, Güllü, Hüseyin Altın, Bülent Ersoy, Kamuran Akkor, Gülden Karaböcek, Gökhan Güney.
Kaynak: CRI TURK
03.11.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM