Ali Durgut 2019 Eurovision Hakkında Nasıl Bir Değerlendirme Yaptı?

Ali Durgut 2019 Eurovision Hakkında Nasıl Bir Değerlendirme Yaptı?

Eurovision denince akla gelen en önemli isimlerden biri olan Eurovision Şarkı yarışmasını yıllardır yerinde takip eden ve yorumlarıyla dikkatleri çeken bir Eurovision otoritesi olan EurovisinDream Kurucu Başkanı Ali Durgut, Hollanda'nın kazandığın İsrail'de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışmasını değerlendirdi. İşte Ali Durgut'un 2019 Eurovision izlenim ve analizi:

Ali Durgut 2019 Eurovision Hakkında Nasıl Bir Değerlendirme Yaptı?

Eurovision Şarkı Yarışması'nın bu sene 64. sü yapıldı. Benim ise bu yarışmayı 44. cü izleyişim oldu. Avrupa'da ise akreditasyon olarak 24.cü senemi yaşadım.
Zaman akıp gitmiş. Adeta bir ömür geçirmişim bu yarışmayla. Yaşadıklarım ise kütüphane gibi beynimde. Topladığım promosyonlar ise evimde, orada burada ve depolarda.
Bu sene süresince bir çok olaya şahit oldum.Birçok kez  Türkiye delagasyonlarında yer aldım. Birinciliği de yaşadım, son sıraları da.
Bir çok ünlü sanatçımıza gönüllü danışmanlık ve destek sağladım. Bahislerde her zaman tahminlerim yüksek oldu. Yarışmalarda çok güzel dostlarda tanıdım.
Ali Durgut 2019 Eurovision Hakkında Nasıl Bir Değerlendirme Yaptı?
En güzel sene benim için Türkiye'nin kazandığı 2003 senesiydi. Ama en çok eğlendiğim sene 1997 ,1998 , 2003 seneleri oldu. Bu yarışmalarla bir çok ülke gezdim. Hepsi değişik ve farklıydı .
Bu sene Tel Aviv istemeyerek gittiğim bir şehir oldu. Kendimce Eurovision'a katılma rekorumu sürdürmek için zorunlu olarak geldim. İlk defa 1999 'da bu ülkeyi ziyaret etmiştim. 20 sene sonra yeniden buralarda bulundum. Değişen fazla bir şey yok gibiydi. Yarışmaya dönecek olursak 11 mayıs gecesi Tel Aviv'e vardım. Normalde 15 Mayıs gecesi gelecektim ancak arkadaşım Serhat'ın isteğiyle final heyecanını yaşamak ve o mutluluğa girmek istedim. Dolayısıyla biraz erken geldim.
Eurovision'a artık çok fazla ülke katıldığı için çok fazla şarkı ve kültür mozaiği de yaşanıyor. 2019 için ben yarışmanın başından bu yana İsviçre , Hollanda şarkısı üzerinde durdum. Benim gözümde bu iki şarkı değerliydi . Sonrasında Norveç , Azerbaycan ve Rusya'nın şarkılarını da sevmeye başladım. Provolarda ise Makedonya ve Arnavutluk'un şarkıları bende değer kazandı..
Sonuçlara baktığımızda çok farklı yorumlar yapılabilir. Yarışmada sadece televoting olsa şu an Norveç'i konuşuyor olacaktık. Halk'ın birincilik verdiği bir şarkıydı. Salonu çoşturan bir kaç şarkıdan biriydi. Eğer jüri oylarıyla yarışma değerlendirilseydi (!) son oylamada Makedonya'nın kaybetmesine üzülecektik.
Ali Durgut 2019 Eurovision Hakkında Nasıl Bir Değerlendirme Yaptı?
Empati yaparak puanlama esnasında kalbim Makedonya kimliğine büründü. Onların kazanmasını istedim. Yarışma gecesi Makedonya halkı büyük bir gurur yaşamıştır. Sanıyorum yarışma tarihindeki en iyi sonuçlarını aldılar.
Hollanda beklenen bir ülkeydi. Sürpriz olmadı. Ama jüri oylarında geri kalmasını ilginç buldum.
Avustralya ve Çek cumhuriyeti'nin şarkılarını hiç sevememiştim. Ama zevkler ve renkler tartışılamıyor . Yine aynı şekilde İzlanda'nın şarkısı da benim listemde olmadı.
Genel oylarda ilk beş ülke güzel sıralandı. İkincilik benim gözümde İsviçre'ye ayrılmıştı.Ama, olmadı..
4.oldular.
Türk fanlarına güzel bir heyecan yaşatan ve genel fanların ilgisini toplayan Serhat'lı San Marino ise sadece televoting oylama olsa şimdi 10. olma onurunu yaşayarak tarihe geçecekti. Serhat yari finalde 8. genelde ise 20.  olarak tarihe geçti. Daha önce de yazdığım gibi Serhat bizim için çok özel bir duygu olarak gönüllerde kazandı. Halk oylarında da 10. Oldu.
Ali Durgut 2019 Eurovision Hakkında Nasıl Bir Değerlendirme Yaptı?
Yarışmada sıfır puan alan iki ülke var. Yarı finalde Avusturya ve finalde Jüri oylarında Almanya. Ben sıfır puan alan ülkelere hayranım. Çok zor bir sonucu başarmış oluyorlar. Yarışmada 10 puan yerine -0- puan benim için daha özel oluyor.
Yarışmada komşu komşuya 12 veriyor tezine takılmayın, sonuçta normal buluyorum. Önemli olan ara puanları alarak ufak ufak yükselmek. ( İsviçre ve Azerbaycan gibi )
Yarışma esnasında tüm finalleri salonda izledim .. Salonda etkilendiğim anlar şunlardı. İsrail şarkıcısı sahneye her çıktığında tüm salon istisnasız ayaktaydı. Ayakta şarkılarını dinlediler. Tüylerim diken diken oldu.
Diğer önemli an Madonna sahneye çıktığında yaşandı . Tüm salon yine ayaktaydı. Herkes ellerinde telefonlarıyla bu ana şahitlik yapmanın telaşındaydı. Yakından izlemenin, aynı salonda olmanın sevinci ve keyfini yaşadım. Şarkılardan sonraki ara show herkesin beğenisini kazandı. Çok güzel hazırlanmış. Çok çok beğendim . Özellikle 1979 birincisi Galli Atari ve diğer birinci ve ikinciler " Halleluyah" ı söylemeleri insanlarda duygu seli yaşattı ( özellikle o seneleri yaşamış insanlarda ) yarışmada teknik bazı aksamalar yok muydu? Olabilir ! Ama bınlar sonuca etki edebilecek aksaklıklar değil.
Son birinciliğini 1975'te kazanan Hollanda 44 sene sonra yeniden zirveye oturmanın keyfini yaşıyor ve yaşayacak. Bizlere de yaşanan anılar, sevilen şarkılar ve kazanılan dostluklar kaldı.
Dileğimiz 2020'de Türkiye'nin yarışmaya geri dönmesi . Ne dersiniz? Belli mi olur?
Ali Durgut
EurovisionDream Kurucu Başkanı
02.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM