Doğu Türkistan Notalarla Anlatıldı

Doğu Türkistan Notalarla Anlatıldı

Şarkî Türkistan İslam Cumhuriyeti adıyla 12 Kasım 1933 ve 11 yıl sonra aynı gün olan 12 Kasım 1944'te ikinci kez kurulan ve her ikisi de Komünist Rusya ve Çin işbirliği ile yıkılan Doğu Türkistan'ın kuruluş yıldönümü ULUKÖK Türk Dünyası Müzikleri Topluluğu tarafından Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu'nda düzenlenen konserle kutlandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen konserde, Doğu Türkistan davasına dikkat çekildi. Doç. Dr. Erdem Özdemir tarafından, Türkiye'de Türk Dünyası müziklerinin eğitimi, icrası ve tanıtımı amacıyla kurulan ULUKÖK Türk Dünyası Müzikleri Topluluğu, 11 yıl arayla aynı tarihte kurulan bu iki Türk ve İslam devletinin kuruluş yıldönümünde Uygur Müziklerinden oluşan bir repertuvarla müzikseverlerin karşısına çıktı.

Doğu Türkistan Notalarla Anlatıldı

Evlerinden ve ailelerinden adeta koparılmış 120 Uygur öğrenciye ev sahipliği yapan Bursa'da düzenlenen konserde 15 Uygur halk türküsü ve şiirler seslendirildi. Ayrıca bir Uygur uzmanı olan Doç.Dr. Erdem Özdemir, Doğu Türkistan'ın kuruluşundan günümüze kadar geçen olayların tarihi hakkında bilgiler verdi.

14.11.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM