Pandemide Gitar ve Piyanosunu Satan Müzisyenin İsyanı!

Pandemide Gitar ve Piyanosunu Satan Müzisyenin İsyanı!

Müzik-Sen'in açıkladığı verilere göre pandeminin Türkiye'de başladığı 2020 yılının mart ayından günümüze kadar yüzü aşkın müzisyen yaşamına son verdi. Bu trajik tablonun yanında 10 aydır işsiz olan ve geçim sıkıntısı yaşayan bağlama sanatçısı Duran Ay'da yaşamına son verdi. Müzik dünyasını yasa boğan bu olay üzerine Ankara'da müzisyenlik yapan müzisyen Şoreş Devrim Açıkgöz Yeni Yaşam Gazetesine yaptığı açıklamada "bu sistemi affetmeyeceğim" diyerek devletin kültür politikasını eleştirdi.

Gitar ve Piyanosunu Sattı

Şoreş Devrim Açıkgöz, yaşanan kriz ve güvensizlik sonucu sosyal medya hesabından enstrümanlarını sattığını açıkladı. Paylaşımında "Bana gitarımı, piyanomu sattıran yani ciğerimi söküp alan bu sistemi affetmeyeceğim" dedi.

Pandemide Gitar ve Piyanosunu Satan Müzisyenin İsyanı!

Yandaş Olmayan Müzisyenlerle Zor Durumda Kaldık

Açıkgöz, Yeni Yaşam Gazetesine verdiği röportajda "Sahnede Kürtçe, Zazaca ve Türkçe şarkılar seslendirdiğim uzun bir süredir sanat düşmanlığı ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Açıkgöz "Son dönemlerde Kürtçe ezgiler söylememle birlikte ilginç bir şekilde işsiz kaldım. Pandemi süreciyle beraber maalesef ben ve birçok yandaş olmayan müzisyen arkadaşım zor durumda kaldık. Ailelerimizi geçindiremiyoruz. Birçok arkadaşımız intihar etti ya da buna yeltendiler" dedi.

Atanamayan Bir Öğretmenim

Ekonomik anlamda dayanacak gücü kalmadığı için gitar ve piyanosunu sattığını belirten Açıkgöz, "İlerisi için ne yapacağımı bilmiyorum. Ayrıca atanamayan bir öğretmen adayıyım. Pandemi sürecinde sadece kendilerine yakın gördükleri sanatçılara büyük yardımlarda bulunup, geri kalanlara sırt çevirdiler. Bana gitarımı ve piyanomu sattıran, yani ciğerimi söküp alan bu sistemi affetmeyeceğim" diyerek içinde bulunduğu durumu özetledi.

14.01.2021
FACEBOOK
İNSTAGRAM