Nükhet Duru Belgeseli Korsan mı Yayınlandı?

Nükhet Duru Belgeseli Korsan mı Yayınlandı?

 Hürriyet'in haberine göre Nükhet Duru'nun geçen yıl yayınladığı son albümü "Hikayesi Var"ın hazırlanma sürecini anlatan "Duru Olmak" belgeselinin yönetmeni Mu Tunç, belgeselin izinsiz yayınlandığını söyledi. Konuyla ilgili hakkını Türkiye ve yurtdışındaki mahkemelerde arayacağını dile getiren yönetmen, hem çekim sürecinde yaşadığı zorluklardan hem de Nükhet Duru'ya olan kırgınlığından bahsetti.

"Film aslında festivaller için yapıldı. Post prodüksiyon aşamasında pandemi başladı. Film için büyük zorluklarla iki sene emek verdik. İstanbul Film Festivali'nde galası yapılmak üzereyken pandemi sebebiyle festival birkaç sefer ertelendi. Ve ne yazık ki film ya tamamen tozlu raflara kalkacaktı ya da bir yerlerde seyircisini bulacaktı. Menajer, yapımcı ve Nükhet Hanım dahil herkes bu filmi bir an önce bir yerlere vermek istedi."

İzinsiz!

"Benden izin almadılar. İzinsiz, eser işletmesi alınmadan ve imzalı muvafakatname veya sözleşme yapılmadan film yayına girmiştir. Eser sahibinin yazılı imzasını taşıyan hakların devri sözleşmesi olmadan bir film yayına girerse bu otomatikman izinsiz olarak adlandırılır. Son dakikaya kadar karşı taraf sözleşmeye imza atmak istemedi. Film hakkındaki basın bülteni ise eser hak sahiplerinin haberi olmadan basına dağıtıldı. Film yayına girer girmez yasal süreci başlattık."

Sırf Nükhet Hanım Mutlu Olsun Diye

"Filmin satışından tek kuruş almadım. Yaklaşık iki seneyi kapsayan filmin üretiminde ise çok nadir birkaç teknik giderler dışında, ne yönetmen ne yazar olarak, ne de filmin baştan sona yaptığım montajı için bir bedel aldım. Hatta sırf bir yerinde Nükhet Hanım'ın elbisesi kırışık diye, bütün çektiğim filmin röportajlarını bir daha çektim. Yani kırışık bölümü atıp, tekrar çektik. Sırf Nükhet Hanım mutlu olsun diye."

Saf Dışı Bırakılmaya Çalışıldım

"Filmi teslim ettikten sonra Nükhet Hanım'ın menajeri olan kişi ve En Prodüksiyon'da Nükhet Hanım'la ortaklığı olan şahsın hal ve davranışları sertleşmeye başladı. Geçen yılbaşı günü, sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen, menajer ve yapımcı tarafından Renk Stüdyosu'nda geç saate kadar çalışmaya zorlandım. Tarafımca verilen emeğe saygı bile gösterilmezken, film ile alakalı konulardan saf dışı bırakılmaya çalışıldım."

Eser Telif Haklarımıza Tecavüz Edildi

"Netflix sözleşmesinde eser sahibi olarak yapımcı görünüyor. Yapımcı bir eserin sahibi kesinlikle değildir. Devlet katında yapımcı eser sahibi gözükemez. O yüzden yapımcı Evren Ercan için hem Türkiye'deki mahkemelere hem Londra Adalet Mahkemesi'ne de başvurmak için harekete geçtim. Çünkü suç sadece Türkiye'de işlenmedi. Tüm dünyada aynı anda eser telif haklarımıza tecavüz edildi. Yayınların gerçekleştiği tüm ülkelerin mahkemelerinde hakkımızı arayacağız."

10.03.2021
FACEBOOK
İNSTAGRAM