Karsu: "Fiziğime Bakıp Şarkıcı Olamazsın Dediler"

Karsu:

www.muzikonair.com'un haberine göre başarılı sanatçı Karsu Dönmez, müzik hayatıyla ve kendisiyle ilgili pek çok konuyu Posta Gazetesi yazarı Oya Çınar'a anlattı. Türkiye'de doğup büyüseydi müzik ile ilgilenemeyeceğini düşünen Karsu şu sözleri kullandı:

"Türkiye'de doğup büyüseydim hayatımda müzik olur muydu? Pek sanmıyorum. Başka bir kariyerim olurdu herhalde. Hatay'da zeytin tarlalarımız var, sabun fabrikamız var. Büyük ihtimalle o sektörde çalışıyor olurdum. Ama hangi işi yaparsam yapayım yine o işte başarılı olurdum çünkü yapı olarak çok disiplinli ve çalışkanım."

Karsu Dönmez, şu an bulunduğu yeri zirve olarak yorumlamadığını ve asla yorumlamayacağını şu sözlerle açıklıyor: "Bu soruya 100 yaşına da gelsem cevabım yine "Hayır" olur. Zirveye varmayı hiçbir zaman istemem çünkü zirveden sonra gidecek yer yok! Ben hep ilerlemek, devam etmek isterim. Zirvede insanın hedefleri biter, motivasyonu kalmaz. Ben hep yeni şeyler denemek, üretmek ve öğrenmeye devam etmek istiyorum. "

Benim Müziğimi Bir Çiftçi de Dinleyebilir Bir Kraliyet Ailesi de...

Karsu, Hollanda'da kraliyet ailesine iki defa konser verdiğini ve o anları şu sözlerle anlatıyor: "Tabii ki çok değerli ve gurur verici. Kraliyet ailesiyle zaman içinde çok özel bir bağımız, arkadaşlığımız oluştu. Ama benim müziğimi seven, dinleyen herhangi birinden daha farklı değiller. Her dinleyicim aynı değerde benim için. Yaptığım müziğin sınırları yok. O yüzden benim müziğimi bir çiftçi de severek dinleyebilir, kraliyet ailesi de. Kapıdan girmek isteyen herkese açık o kapı. Kötü niyetli olanlara bile açık. Hatta onlar özellikle buyursun, girsin o kapıdan. Onlar da müziğimi mesajımı duysun. Orada barışalım, birleşelim. Kalplerimizi sanatla eritelim…"

Karsu, Türk olduğu için Hollanda'da ötekileştirilmediğini "Hayır hiç yaşamadım. Amsterdam'da yaşıyorum. Kendimi bir gün bile turist gibi hissetmedim. İnanılmaz rahatım. Orası benim evim. Diğer yandan Türk olmak öyle güzel bir şey ki… Bizim sıcaklığımız, misafirperverliğimiz, yemeklerimiz… Türk kültürünü çok seviyorum. Bunu da çok güzel yansıttığımı düşünüyorum. Şimdi Hollanda'da bir yemek programı çekiyoruz mesela. Çok sevileceğini tahmin ediyorum çünkü onlar da bizim kültürümüze çok ilgili ve meraklı." ifadeleriyle anlattı.

Karsu:

'Yapamazsın' Kelimesini İlk Konservatuarda Duydum

"Yapamazsın kelimesini ailemde değil ama konservatuarda yaşadım benzer şeyler. "Yapamazsın" kelimesini ilk orada duydum. Bir de zaman zaman Türkiye'de, fiziğime bakıp "Sen şarkıcı olamazsın" diyenlerle karşılaştığım oldu. Ama bunlar beni olumlu yönde motive etti, güç verdi. "Hayır" kelimesini duyunca "Öyle mi? Bakın nasıl yapıyorum, göstereceğim size!" diyen bir inadım vardır benim. Kendimi bununla çok ilerlettim."

Karsu, 'yapamazsın' dedikçe inatlaştığını ve bundan olumsuz etkilenmediğini "Hayır, bende hiç öyle olmuyor. Daha çok kamçılanıyorum. O yüzden ben de bazen karşımdakini olumlu yönde motive etmek için bunu kullanırım. Bazen arkadaşlarıma "Yapamazsın kız!" derim mesela, onu da o ateşle yakmak isterim. "Hayır yapabilirim" diyerek daha çok hırslansın isterim." cümleleriyle anlattı.

Oya Çınar, Karsu'ya 'Sevgi hak edilen bir şey midir?' diye soruyor:

"Artık biraz böyle düşünüyorum. Senin o enerjini, zamanını hak etmeli. Ben de bunu zamanla öğreniyorum. Tamam kalp var ama akıl var mantık var, onu da unutma! Ben annemden bunu öğrendim. Hele ki kadınsan hiçbir erkeğe bağımlı olmamalısın. Düşersen de en dibe düşmemelisin. Kendini kurtarabilmelisin her zaman. Tabii bir yandan böyle diyorum ama bir yandan da hiçbir şey bilmiyorum aslında. (Gülüyor) Sevgiyi çözmeye çalışıyorum hala. O kavgaları çözmeye çalışıyorum. Müzikle, sanatla hem ilham almak hem ilham vermek, daha çok keşfetmek istiyorum."

Kadın Olmak İnanılmaz Güzel Bir Şey

"Kadın olmak inanılmaz güzel bir şey. Tabii ki ben de çoğu kadın gibi bazı zorluklar yaşadım. Onları hala çözmeye çalışıyorum bir yandan. Ama kendimi hep güçlü hissediyorum. Tabii ki ben de düştüm, kalktım… Hiç kalkamayacağımı düşündüğüm zamanlar da oldu ama yine kalktım. Müziğimden, söylediğim şarkılardan güç aldım. Başkalarının hikayelerinden, yalnız olmadığımı bilmekten güç aldım."

02.08.2021
FACEBOOK
İNSTAGRAM