Apple Music DJ Mix Teknolojisini Resmi Olarak Başlattı

Apple Music DJ Mix Teknolojisini Resmi Olarak Başlattı

www.muzikanaliz.com'un haberine göre Apple Music, Apple Music'e yüklenen DJ mixlerinde hak sahiplerini belirlemek ve onlara ödeme yapmak için DJ Mix teknolojisi ile yeni bir süreç başlatıyor. Apple, streaming hizmeti Shazam'ı kullanarak, Tommorowland, Boiler Room, !K7 ve diğerlerinin yer aldığı streamler için DJ'lere ve mix tedarikçilerine ödeme yapacak.
Apple Music, 2018'de satın aldığı müzik tanıma hizmeti Shazam'ın teknolojisini kullanarak artık bir DJ mixindeki şarkıları, bu şarkıların hak sahiplerini hızlı bir şekilde tanımlayabiliyor ve doğrudan onlara ödeme yapabiliyor.
Billboard'a yapılan açıklamaya göre DJ mixlerinin Shazam teknolojisi aracılığıyla etkin bir şekilde çalışmasına izin verildiği ve Shazam'ın bir mixte tam olarak ne olduğunu belirleyebildiği, bununla da üstün bir başarıyla yaptıkları bir araç oluşturdukları ifade edildi.
DJ mixleri, mixe hangi şarkıların dahil edildiğinin belirlenmesinin ve hak sahiplerine tam olarak nasıl ödeme yapılacağının karmaşıklığı nedeniyle büyük ölçüde streaming hizmetlerine dahil edilmiyordu. Shazam'ın şarkı tanıma teknolojisinin sektördeki en iyilerden biri olduğu ve Apple'ın süreci hızlandırmasına olanak tanıdığı belirtiliyor. Apple VP'si Oliver Schusser, tanınma derecesini Apple için kabul edilebilir bir düzeye getirmek için üçüncü taraflarla çalışmanın yaklaşık bir yıl sürdüğünü söylüyor.
Apple Music ayrıca festivaller, kulüpler ve bağımsız yapım şirketleri gibi mix ve mix tedarikçileri için ve hak sahibi olmaması sebebiyle normalde bir mixte telif dışında bırakılacak olan DJ'leri finansal olarak desteklemek için de adım attı. Hizmet, DJ'lere ve mix tedarikçilerine dönem boyunca tahakkuk ettikleri stream yüzdesine (Tüm mixlerin tahakkuk ettiği toplam streamlerden) göre üç ayda bir telif ücreti ödeyecek bir fon havuzu ayırdı.
Schusser, Apple Music'in halihazırda bugüne kadar 300 milyondan fazla dinleme alan yaklaşık 1.200 mix'e sahip olduğunu söylüyor. Apple, Belçika mega festivali Tommorowland, etkili Londra merkezli bağımsız müzik platformu Boiler Room, Fransız canlı yayın platformu Cercle ve Honey Dijon, Amorphous, DBN Gogo, DJ gibi DJ'lerden görevlendirilen bir seçki ile geçen yıldan beri mixleri sessizce ekliyor.

14.09.2021
FACEBOOK
İNSTAGRAM