Rusya Eurovision Şarkı Yarışmasından Atıldı

Rusya Eurovision Şarkı Yarışmasından Atıldı

Avrupa Yayın Birliği EBU  Ukrayna yaptığı askeri operasyon nedeniyle tüm dünyanın aldığım yaptırımlara paralel olarak Rusya'yı Eurovision Şarkı Yarışmasından çıkarttığını açıkladı.

İsveç'in Rusya'yı Eurovision'dan diskalifiye olmasını isteyen İsveç'e EBU, 25 Şubat Cuma günü yaptığı açıklamada Eurovision Şarkı yarışmasının siyasi ve politik konulardan bağımsız olduğunu açıklayarak Rusya'yı yarışmada diskalifiye etmeyeceğini açıkladı.

Aynı günün akşamında Avrupa Konseyinin toplanarak Rusya'nın üyeliğinin askıya alındığını açıklamasının ardından ardı ardına önce İsveç sonra Finlandiye ve diğer ülkeler EBU'ya Rüsya'nın 2022 yılında yapılacak Eurovision Şarkı Yarışmasına alınması halinde kendilerinin yarışmayı boykot edeceklerini söyledi. Bunun üzerine EBU  gündüz aldığı karardan geri adım atarak 2022 yılında Rusya'yı Eurovision Şarkı Yarışmasından diskalifiye ettiğini açıkladı.

EBU'nun yaptığı açıklama şöyle:

Avrupa Yayın Birliği (EBU), Rusya'nın bu sene yapılacak olan Eurovision Şarkı Yarışması'ndan diskalifiye edildiğini açıkladı. EBU Yönetim Kurulu, yönetim kurulunda önerilen ve EBU kurallarına ve değerlerine dayanarak kararını verdi.

Bu karar aynı zamanda EBU'nun yayın komitesi tarafından da desteklendi.

EBU kararı, Ukrayna'da eşi benzeri görülmemiş kriz sebebi ile Rusya'nın bu hareketinin Eurovision'un itibarını zedeleyebileceğinden dolayı alındığını açıkladı.
Kararı almadan önce EBU, üyeler arasında geniş bir değerlendirmede bulunduğunu söyledi.

"EBU, kendini kamu hizmetinin değerlerini korumaya adamış yayıncıların apolitik bir üyesidir. Uluslararası alışverişi ve anlayışı teşvik eden, dinleyicileri bir araya getiren, müzik aracılığıyla çeşitliliği kutlayan ve Avrupa'yı tek bir sahnede birleştiren kültürel bir rekabetin değerlerini korumaya kendimizi adamış durumdayız

 

 

27.02.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM