MSG Başkanı Ferhat Göçer Kimi Mahkemeye Verecek?

MSG Başkanı Ferhat Göçer Kimi Mahkemeye Verecek?

Aleyna Tilki'nin 2022 Pırlanta Pirinç Kültür ve Sanat Festivali kapsamında ilçede 24 Eylül Cumartesi günü vereceği konserin, şarkıcının İstanbul'da yapılan LGBTİ+ karşıtı eyleme yönelik tepkisi nedeniyle Osmancık Belediyesi tarafından iptal edildiğinin duyurulması MSG başkanı Ferhat Göçer'i harekete geçirdi.

MSG Başkanı Ferhat Göçer Kimi Mahkemeye Verecek?

Aleyna Tilki Sosyal Medyada Ne Yazdı?

Aleyna Tilki yaptığı sosyal medya paylaşımında ""LGBTİ + karşıtı yürüyüş ne ya? Toplumda yarattığınız ayrımcılığın bir karması yok mu zannediyorsunuz? Duygu ve tensel dünyalarımızın protesto edilmesi doğaya aykırı! Zihniyetler çok korkunç." Diyerek bu yürüyüşü eleştirmişti.

MSG Başkanı Ferhat Göçer Kimi Mahkemeye Verecek?

"Kültürümüze Bağdaşmayan Açıklama" iddiası

Aleyna Tilki'nin bu tepki mesajı üzerine Osmancık Belediyesi yaptığı açıklamada "İlçemiz kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarih ve kültür şehridir. Osmancık halkı, sanata ve sanatçıya büyük değer vermektedir. Ancak şarkıcı Aleyna Tilki'nin röportajlarında ve 17.09.2022 tarihinde sosyal medyada yapmış olduğu kültürümüzle bağdaşmayan açıklamaları, halkımızın nezdinde üzüntüyle karşılanmıştır. 24 Eylül Cumartesi günü düzenlenmesi planlanan konser, bugün itibarıyla iptal edilmiştir." Demişti.

MSG Başkanı Ferhat Göçer Kimi Mahkemeye Verecek?

Ferhat Göçer: Dava Açacağız!

Yaşanan bu olay üzerine Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği MSG'nin Yönetim Kurulu Başkanı, müzisyen Ferhat Göçer, "Bütün bu festivallerde eserler kullanılıyor, bunlar bizim üyelerimizin eserleri ve biz bunlardan telif alıyoruz. Dolayısıyla bu iptallerin tamamı mali, maddi olarak bizim bütün üyelerimizin telif alamamasına sebep oluyor ve maddi olarak bizi etkiliyor. Biz bunlara ilişkin olarak tamamen bunu iptal edenlere karşı zararımızı tazmin edici davalar açacağız. Eser sahibinin, yorumcunun, organizatörün, o organizasyonun, festivalin bütün emekçilerin hepsinin ciddi maddi ve hak kayıpları var burada, bunların yani eser sahiplerinin haklarının takipçisi olacağız. İptal ediliyor ise ilgili makamın bu zararı karşılaması lazım. Biz bu iptallerin tazminat davalarının takipçisi olacağız" dedi.

20.09.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM