Türk Edebiyatının Hangi Önemli İsminin Eserleri Tribute Albüm Oluyor?

Türk Edebiyatının Hangi Önemli İsminin Eserleri Tribute Albüm Oluyor?

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Özdemir Asaf, 100. doğum yıldönümüne özel tribute albümle anılıyor. "Bir kelimeye bin anlam yükleyen", "şiiri aza indirgeme sanatının ustası" olarak anılan Özdemir Asaf, artık şarkılarla da yaşayacak.

Projenin ilk şarkısı TNK'nin "Özdemir Asaf 100 Yaşında" albümü için bestelediği "Yoz Şarkı", Asaf'ın "Yoz Şarkılar Önerisi" ve "Çarşı" şiirlerinden derlendi. Şiirlerin ayrı ayrı orijinalde taşıdıkları anlamlarından farklı olarak TNK'nin bu iki şiiri buluşturduğu noktada, sorgulamayla geçen zamanı; kişisel takıntılar ve vazgeçilemeyen alışkanlıklar yüzünden yaşadığımız kayıpları sorguluyoruz. Şarkının özünde derin bir düşünce ve duygu evreni oluşturmayı başaran TNK'nin, daha önceki şarkılarından farklı olarak "Yoz Şarkı"da sound'u biraz daha indie rock ve dream pop tarzlarına yakın bir tınıyla öne çıkardığını görüyoruz. Şarkının duygusal derinliği ve atmosferini vurgulamaya yardımcı olan bestesi Caner Karamukluoğlu'na, düzenlemesi ise Caner'le beraber Umut Er'e ait.

Türk Edebiyatının Hangi Önemli İsminin Eserleri Tribute Albüm Oluyor?


"Özdemir Asaf 100 Yaşında" albümünün ilk şarkısı olma özelliğini taşıyan "Yoz Şarkı", dinleyicilere hem Asaf'ın şiirsel mirasını hem de müziğin gücü ile bir araya getiriyor.

18.09.2023
FACEBOOK
İNSTAGRAM