Evrencan Gündüz'den Barış Manço'ya Saygı Projesi Geldi

Evrencan Gündüz'den Barış Manço'ya Saygı Projesi Geldi

Evrencan Gündüz, Barış Manço'nun "2023" isimli albümüne ithafen iki şarkıdan oluşan 45'lik plak yayınladı. Projenin klip çekimleri Kocaeli'nin turistik mekanlarından Kartepe ilçesinde çekilirken ortaya film gibi görüntüler çıktı.

Ünlü şarkıcı Evrencan Gündüz'ün Barış Manço'ya saygı ve Anadolu topraklarının ozanlarını anmak amacıyla 2 parçalık 45'lik plak projesini piyasaya sürdü. Projenin klip çekimleri geçtiğimiz hafta Kocaeli'nin doğal ve turistik mekanlarından Kartepe'de yapıldı. Rainbow45 Records yapımı olan projenin yapım ajansı Latrak Film yaratıcı yapım süreçlerini üstlendi. Ulusal ve uluslararası düzeyde birçok ödül almış yaratıcı yönetmenler Cüneyt Karakuş ve Yağmur Kartal tarafından yönetilen projede disiplenlerarası teknikler ve 70'ler duygusu ön plana çıkarıldı. Proje, Barış Manço'nun "2023" isimli albümüne ithafen bir saygı projesi olma özelliği taşıyor.

Evrencan Gündüz'den Barış Manço'ya Saygı Projesi Geldi

Proje, Barış Manço'nun 2023 adlı albümünde yer alan "Yine Yol Göründü Gurbete" şarkısının Evrencan Gündüz tarafından yeniden yorumu ve sözleri Naz Özgülüş tarafından yazılan "Dağlar Gider Yolunda" isimli yeni bir parçadan oluşuyor. Projenin klipleri Kartepe'nin doğal, turistik ve simge mekanlarından Gökyüzü Eli, Sisli Vadi, Kartepe zirve yolu ve Kartepe ormanlarında çekildi. Her iki şarkının da 70'li yılların retro tarzını barındırması, yol, gurbet ve özlem teması içermesi nedeniyle yönetmenlerin tercihi ile Kartepe'nin çekim mekânı olmasına karar verildi. Şarkıların iki günlük dış çekimlerinin tamamı Kartepe'de yapılırken animasyon çekimleri ise İstanbul'da özel bir green-box stüdyoda gerçekleşeceği bildirildi. Dağlar Gider Yolunda parçası Ekim ayında çevrimiçi platformlarda müzikseverlerle buluşacak.

Evrencan Gündüz'den Barış Manço'ya Saygı Projesi Geldi

Plak projesi ve kliplerin içeriğinden bahseden Evrencan Gündüz ve Naz Özgülüş projenin Barış Manço başta olmak üzere Anadolu müziğinin bütün atalarını onurlandırmak için yapıldığını belirterek "Kartepe'nin yüce dağlarının eteklerinde, tılsımlı bir günde sislerin arasında muhteşem iki klip çektik. Yaşadığımız ve yaşattığımız hisler çok güzeldi. Hem atalarımızı bu şekilde onurlandırmak hem de bu kadar işine kendini adayan bir ekiple çalışmak büyük bir şanstı. Herkes şarkımızı kendi şarkısı gibi sevdi. Bize bıraktığın tüm güzellikler ve verdiğin tüm ilhamlar için teşekkürler Barış abi" dediler.

Evrencan Gündüz'den Barış Manço'ya Saygı Projesi Geldi

Yönetmen koltuğunu paylaşan ve kliplerin bir kısmının stop-motion animasyon olmasının heyecan verici olduğunu ifade eden ödüllü animasyon yönetmeni Yağmur Kartal "Evrencan Gündüz çok yetenekli bir sanatçı. Onun bu iki güzide eserinin klipleri için senaryo yazmak, çekimlerini yapmak ve stop-motion animasyonları yapmak heyecan verici. Klipleri çekerken çok eğlendik. Kartepe 'Dağlar Gider Yolunda' adlı parçanın duygularına tam manasıyla tercüman oldu ve bizleri adeta büyüledi. Barış Manço kendimi bildim bileli benim için çok özel olmuştur. Evrencan Gündüz'ün 'Yine Yol Göründü Gurbete' yorumu ise bambaşka hissettirdi. Çocukluğumuzun ruhuna, samimi duygulara doğru bir seyahate çıkardı bizleri. Bu duyguların izleyenleri saracağı gün için sabırsızlanıyorum" şeklinde konuştu.

Evrencan Gündüz'den Barış Manço'ya Saygı Projesi Geldi

Yakında vizyona girecek olan 'Eflâtun' adlı uzun metraj sinema filmiyle tanınan ünlü yönetmen Cüneyt Karakuş ise çekim mekânı olarak Kartepe'yi seçmelerinin klipleri sinematografik açıdan zenginleştirdiğini söyleyerek "Film gibi klipler olmasını çok arzuladık. Mekân olarak dağları, Sisli Vadiyi, Gökyüzü Elini seçmemizle birlikte inanılmaz sinematografik görüntüler ve başarılı mizansenler elde ettik. Evrencan Gündüz'ün başarılı yorumlarının yanında rahatlıkla oyun verebilmesi, Uzaylılar'ın (Evrencan Gündüz'ün müzik grubunun adı) inanılmaz enerjileri, aniden bastıran sis, sanki her şey kliplerimizin daha da sinemasal olması içindi. Bu açıdan çektiğimiz her iki klipten de aşırı keyif aldım" şeklinde konuştu.

22.09.2023
FACEBOOK
İNSTAGRAM