Osman İşmen

Osman İşmen
Tüm Yazıları

Osman İşmen Yazılarıyla "Müzik Habercisi" Platformunda

Osman İşmen

osmanismen@yahoo.com

1973 yılında kurduğu ve şefliğini yaptığı orkestra ile profesyonel müzik kariyerine, 1977'de aranjörlük kariyerine başladı. Osman İşmen Orkestrası ile ilk yıllarında disko, funk ve soul türlerinde müzik icra etmekteydi.

1978 yılında, ilk enstrümantal stüdyo albümü Diskomatik Kâtibim yayımlandı. 1979'da yayımlanan ikinci enstrümantal albüm Disco Madımak'ın ardından, Kısa Dalga Vokal Grubu'nun vokalleriyle birlikte 1980'de Disco Türkü, 1981'de ise Disco Maşallah ve Disco Gencebay albümleri piyasaya sürüldü. Bu albümlerde çeşitli müzik tarzlarındaki şarkıların yeniden düzenlenmiş sürümleri yer almaktaydı. 1987'de yine Osman İşmen Orkestrası'nın icra ettiği enstrümantal eserler, TRT Ara Müziği adıyla yayımlandı.

1998'de, kurduğu ve şefliğini yaptığı Osman İşmen Project adlı müzik grubuyla caz tarzında eserler vermeye başladı.

Bu kapsamda Jazz Eastern (1998), Rakkas (2000), Jazz İstanbul (2003), Jazz Eastern II (2006) ve East Inn (2006) albümleri piyasaya sürüldü. Sonrasındaki dönemde Saharians (2009), Romantika (2009), Elektro Klasikler (2009), Saz ve Jazz Eserleri (2009), Modern Oyun Havaları (2009), Lounge with Our Golden Songs (2009), Guitar & Bouzouki Plays 10 Hot Hits (2009), Senfonik Rock Türkülerimiz, Vol. 01 (2013, Allegra Quartet ile birlikte) ve Tangopera (2014, Allegra Quartet ile birlikte) albümleri yayımlandı.

Osman İşmen yetmişli yıllarda yaptığı düzenlemelerle Türk popuna önemli katkılarda bulunmuştur. Ferdi Özbeğen'in kariyerinin en başarılı ve nerdeyuse tüm albümlerinde aranjör ve orkestra şefi olarak katkıda bulunmuştur.

Doksanlı yıllarda Ahmet Kaya'nın efsane olmayı başaran albümleri, Muazzez Ersoy'un milyonlarca adet satan on iki albümlük nostalji serisi onun hazırladığı albümlerden sadece bir kaçıdır.

Osman İşmen Sibel Can – Yıldırım Gürses – Arif Susam - Cengiz Kurtoğlu – Nükhet Duru – Hümeyra - Fatih Kısaparmak – Suavi – Emel Sayın – Seyyal Taner - Kutsi – İbrahim Tatlıses - Feridun Düzağaç – Neco – Tanju Okan – Gökben - Nazan Şoray – Samime Sanay – Zeki Müren – Yeliz – Bülent Ersoy ve sayısız farklı türde müzik üreten sanatçıların albümlerinin aranjörlüğünü üstlenmiştir.

 

 

Tüm Yazıları
FACEBOOK
İNSTAGRAM