Jilet Müziğini Anlatıyor

Jilet Müziğini Anlatıyor

Adını Beyaz Show’un jenerik müzikleri ile duyuran Jilet,  Beyazıt Öztürk’le ‘’Çileli Masal’’ adlı şarkılarında duet yapmıştı. Ayrıca daha once Bülent Ersoy’un söylemiş olduğu ‘’Maazallah’’ adlı şarkıyı coverlayarak, Bülent Ersoy’dan övgülü sözler alan Jilet ile müzik üzerine bir sohbet


Merhaba arkadaşlar; son günlerde yeni single’ınız Değmez mi? yi çıkarttınız. Klibinizi izledim, çok eğlenceli olmuş.


ÖZCAN: Teşekkürler, beğenmene çok sevindik.

Öncelikle grupta kim ne iş yapıyor, bahsedebilir misiniz?

Özcan: Ben grubun solistiyim, aynı zamanda gitar da çalıyorum.

Ulaş: Ben grubun basgitaristiyim.

Emrah: Ben bateri çalıyorum.

Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ulaş: Profeyonel olarak uzun zamandır müzikle uğraşıyorum ve bu benim işim. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Çello eğitimi aldım ve daha sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Basgitar bölümünden burslu olarak mezun oldum. Emrah ile birlikte Müzikal İşler stüdyosunu işletiyoruz.

Özcan: Samsun güzel sanatlar lisesinde müziğe gerçek başlangıcımı yaptım. Asıl branşım liseden bugüne klasik gitar. Sonrasında Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’nden mezun oldum ve şu an eğitim hayatıma yine Marmara Üniversitesinde Yüksek Lisans yaparak devam ediyorum. Aynı zamanda yaklaşık olarak 10 yıldır klasik gitar öğretmenliği yapıyorum. Bunun yanında ben de Ulaş ve Emrah gibi profesyonel olarak müzisyenlik hayatıma devam etmekteyim. 

Emrah: İlkokulda davul çalmaya başladım. Liseden mezun olduktan sonra müziğe karşı profesyonel bir ilgi duymaya başladım ve özel derslerle kendimi geliştirerek davul çalmaya devam ettim. Şu anda da hayatıma aranjör, besteci ve davulcu olarak devam etmekte aynı zamanda Ulaş’la birlikte Müzikal İşler Stüdyosunu işletmekteyim.

Jilet Müziğini Anlatıyor

Jilet ne zaman kuruldu ?

Emrah: 2009 Yılında kuruldu, Fakat sonrasında bir ara verdik . 2014 yılında Özcan’ın gruba katılmasıyla, 2 yıllık bir hazırlık ve stüdyo süreci geçirdik.

Bu süreçte çok güzel insanlar ve çok güzel şarkılarla tanıştık. Bu sebeple yaşadığımız bu süreci koza’nın kelebeğe dönüşmesi gibi görüyoruz. Umarım ömrümüz uzun olur 

Güzel insanlar ve güzel şarkılarla tanıştığınızı söylediniz, bu süreçte Jilet kimlerle çalıştı, hangi şarkılarla tanıştı?

Ulaş: Öncelikle yapımcımız Samsun DEMİR’le bu süreçte tanıştık. Zaten bir bağımızın olduğu, bu süreçte daha da güçlendiği ve bu tanışmaya vesile olan kişi, Behzat GERÇEKER’dir. Projenin başlangıcından şu ana dek maddi ve manevi desteğini bizden esirgemeyen bu  2 isme teşekkür etmek ve önemini vurgulamak istiyorum. 

Özcan: Şarkılara gelecek olursak, Eflatun’ un bu anlamda bize iyi bir yol arkadaşı ve iyi bir rehber olduğunu söyleyebilirim. Bahsettiğimiz bu güzel şarkılardan ilk tanıştığımız şarkı da kendisine ait. 

Peki hangi şarkı bu? Merak ettik? 

Özcan: Sürpriz olsun! Umarım yakında sizler de tanışırsınız.

Peki. Merakla o şarkıyla tanışmayı bekliyoruz öyleyse. Devam edelim mi? 

Özcan: Tabi ki. 

Klibinizi çok sevdiğimi söylemiştim. Kim çekti klibi? Klip hakkında bilgi verir misiniz?

Emrah: Klibi birçok popular klibe imza atmış yönetmen Hasan KUYUCU çekti. 60 kişilik bir ekip güzel bir iş çıkarmak için çalıştı ve bizce çıkardılarda. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederiz.  

Ulaş: Özellikle yoğun çalışma tempolarına ragmen bizim için orada bulunan supervisor’ımız ve sevgili abimiz Behzat GERÇEKER’ e, değerli dostlarımız Eflatun ve Pelin YILMAZ’ a, fotoğrafçımız ve sıkı arkadaşımız Safa GÜLSOY’ a ve basın danışmanımız , grubumuzun ablası ve en başından bugüne dek en büyük destekçilerinden olan Deniz HANÇER’ e ayrıca teşekkür ederiz.

Jilet Müziğini Anlatıyor

Jilet ,müziğini bize nasıl tanımlar?

Özcan: Öncelikle biz bir müzik grubuyuz. Müziğimizin, bizi etkileyen ve hissettiğimiz ezgiler çerçevesinde şekillendiğini söyleyebiliriz. Yaptığımız müziği kategorize etmek yerine, bizi etkileyen ezgilerin arayışında olmak bizi daha çok mutlu ediyor. Bu ezgi bir türkü de olabilir, arabesk bir şarkı da, bir rock gitar tınısından da doğabilir. Bilmiyorum, bunun üzerine çok kafa yormuyoruz. 

Ulaş: Kısacası müziğin tarzından çok  güzelliğini bulmak adına bir arayış içerisindeyiz.

Umarım böyle de devam eder. Peki bireysel olarak dinlemekten hoşlandığınız müzikler nelerdir? 

Özcan: Açıkcası ağırlıklı olarak akustik müziklerden hoşlanan biriyim ve sıkı bir flamenco dinleyicisi ve Vicente AMİGO fanı olduğumu söyleyebilirim. Ülkemize gelecek olursak Türk Halk Müziği’ nin yeri bambaşka. Özellikle bozlaklardan çok etkileniyorum.  Bunların dışında her ne kadar son dönemini yakalamış olsam da 90’lar türkçe pop müziğini ve şarkılarını çok seviyorum. Günümüz modern dünya müziği içerisinde ise Justin TİMBERLAKE dinlemekten keyif alıyorum. Özellikle spor yapıyorken. 

Emrah: Dream THEATER, Bülent ORTAÇGİL, MFÖ, Neşet ERTAŞ, Buika, Pink FLOYD, John MAYER, ߪThe DOORS ilk aklıma gelenler ve vazgeçemediklerimden. Ortaokul ve lise yıllarımda çok sert müzikler dinlemişliğim var ama zaman içerisinde birçok müzik tarzına ilgi duyuyor insan. Müzisyenlerin bu konuda algıları çok açık. Teknoloji ile dünyadaki müzikler ulaşmak kolaylaştıkça,müzisyenlerin etkilendikleri müzikler de artıyor.

Ulaş: Hayatım müzik türlerini harmanlamakla geçti diyebilirim  Konservatuvar yıllarımda Klasik Batı Müziğiyle haşır neşir oldum. Viyolonsel çalıyordum fakat basgitar da işin içine girince diger müzikler de ilgimi çekmeye başladı. Örnek vermek gerekirse, Red Hot Chilli Pappers, Jaco PASTORIUS, Barış MANÇO yıllardır dinlemekten vazgeçemediğim isimler.

Bahsettiklerinizin hepsi müziğe ait güzel renkler. Bundan sonra Jilet neler yapmayı hedefliyor? Olmak istediğiniz yer neresi ya da kafanızda öyle bir yer var mı?

Özcan: Evet var, sahne.  Net bir şekilde üreten, single’lar albümler çıkaran, başarısıyla gündemde olan ama sahnede olmayan, konser yapmayan adamlar olmamızı istemiyorum.  Üçümüz de müzisyeniz ve şu ana dek  zaten yaşamımızı sahnede eşlik müzisyenliği yaparak idame ettirdik. Bu bir klişe değil, sahne evden sonra en çok bulunduğumuz yer sanırım. Kendi işimizi ve kendi müziğimizi insanlarla paylaşabilmek adına çalışıyoruz. Bu yüzden, bu paylaşımın olacağı yerle ilgili tabi ki birinci tercihim sahne, sonrası radio, televizyon, internet ortamı şeklinde devam ediyor.

Ulaş: Fikir ve enerji bazında güzel bir uyum içerisindeyiz. Tahmin edeceğiniz üzere bu bir müzik grubu için en önemli etkenlerden biri diyebilirim. Öncelikle bu uyumu korumak ve devam ettirmek en yakın hedef her zaman. Sonrasında isteklerimiz ve önceliklerimiz tabi ki sahne ve konser grubu olmak yönünde. Özcan’ın bu anlamda düşünceleri zaten grubu duruşunu ve karakterini temsil ediyor, ona katılıyoruz. Değil mi Emrah? 

Emrah: Kesinlikle, ben her ikinize de katılıyorum. İkinizin bahsettiği şeyler de ayrı ayrı önem teşkil ediyor.  3. bacağı da ben oluşturayım. Bir kategori içerisinde hapsolup tek bir tarza bağlı kalmadan, yeniliğe açık ve yeni şeyler üretebilen bir müzik grubu olmamızı temenni ediyorum. 3. önemli etken de bu bence.

Özcan: Emrah çok güzel bir noktaya değindi. Zaten üçümüzün söylediği bu üç etkeni grup içerisinde hayatta tutmayı başardığımız taktirde, kafamızda bir yer oluşturmaya gerek kalmayacak diye düşünüyorum. Zaten bu etkenler bizi olmamız gereken yere taşıyacaktır.

Jilet Grubu olarak Albüm, single ve sahne çalışmalarınız dışında uğraştığınız başka bir alan var mı?

Emrah: Müzikal İşler Stüdyosunda reklam, dizi ve film müziği ile ilgili çalışmalarımız var. Ayrıca çizgi film müzikleri de yapıyoruz.

Ulaş: Hatta 2015 TRT Popüler Çocuk Şarkıları Beste Yarışmasında 3.’lük aldık.

Röportaj: Funda Alkan

20.06.2016
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM