Erdem Yener Neden “Çıplak”

Erdem Yener Neden “Çıplak”

"Çıplak" adlı albümünü müzik marketlere sunan Erdem Yener ile müzik üzerine sohbet


Neden Çıplak?


Daha sade, daha direkt, daha net olabileyim diye kendime aldığım notlardan yaptım bu albümü. En doğru isim de buydu


Erdem Yener Neden “Çıplak”


“Çıplak” isimli ikinci albümünüzdeki 8 şarkının söz ve bestesi size ait. Nelerden esinlendiniz?


Genel olarak müzikal yaklaşımım hiç değişmedi diyebilirim. Mevcut tarzımdan memnunum dolayısıyla son dönemlerde dinlediklerimden ziyade hayatımda yer etmiş herkesin bir payı var illa ki bu albümde. Onları da saymakla bitiremem ama özgün bir sound’a ve özgün bestelere sahip bir albüm olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim.


Erdem Yener Neden “Çıplak”


Nasıl bir süreç sonunda çıktı bu albüm?


Şarkıları yazıp bitirdikten sonra Ozan Tügen’le buluştum. Prodüktörlüğünü o üstlendi. Takip eden 1 yılda da birden fazla stüdyoda çalışarak sona erdirdik. Aranjman ve kayıt süresince Güldür Güldür Show da devam ediyordu. Araya bir de Avrupa turnesi girdi. Çok yoğun bir dönemde yine de hakkını verdiğimizi düşünüyorum.


Son albümünüzün ilk video klibi “Gece”, kısa sürede 1 milyon izlendi. Albümün ikinci video klibi olacak mı?


Olabildiğince çok şarkıyı videolandırmak isterim tabii ki. Ama 2-3 klip kesin demeliyim


Erdem Yener Neden “Çıplak”


13 yaşından beri şarkı yazıyormuşsunuz. Müzik yeteneğinizin keşfi ve sizin buna ikna olup bu yolda ilerlemeye karar verişiniz nasıl oldu?


Müzik yeteneğimi keşif sürecinin hala devam ediyor olduğunu düşünmekle birlikte sanıyorum ilkokul yıllarına dayanıyor. Çünkü okul yıllarında da sınıfta hep şarkı söyletildiğini hatırlıyorum.


Siz milyonların hayranlıkla izlediği bir oyuncususunuz. Müzisyenlik ve oyunculuk dengesini nasıl sağlıyorsunuz?


Buna özel bir çabam yok açıkçası. Hayatım bir şekilde ikisiyle de geçiyor sonuçta. Tek motivasyonum ikisini de düzgün icra edebilmek. Bu da çok çalışmakla mümkün olabiliyor kuşkusuz. Elimden geleni yapıyorum bunun için.


Erdem Yener Neden “Çıplak”


Albüm çalışmaları nedeniyle BKM’den ayrıldığınızı açıkladınız. Sizi yeni projelerde izleyebilecek miyiz?


Müzikle ilgili işler, albümün çıkmasını takip eden süreçte de oldukça yoğun olduğu için tv’yi bırakmak durumunda kaldım ama bu oyunculuğu bıraktığım anlamına gelmiyor tabii ki. Olabildiğince kısa süre içinde yeni bir filmin hazırlıklarına başlamak niyetindeyim.


İskenderunlu, altı çocuklu ailenin en küçüğüymüşsünüz ve sizin deyiminizle ‘Talep üzerine doğmuşsunuz’. Nasıl bir ailede büyüdünüz?  


Kalabalık, sevgi dolu, dayanışma esaslı, demokratik, bol öğretili, çok vicdanlı, hep merhametli...


Erdem Yener Neden “Çıplak”


Biyografinize baktıkça insan şaşırıyor. Birçok sanat disiplininde üretim halindesiniz. Seçim yapması elbette zordur ve aslında böyle bir şeye gerek de yok elbette ama seçim yapmak zorunda kalsaydınız tüm bu sanat disiplinleri arasında ve mecralar arsında hangisini seçerdiniz?


Hepsi yapmayı çok sevdiğim ve vazgeçmeyeceğim şeyler ama müzik yapmadan yaşayamayacağım bir şey.


Sizin de dinlerken beğendiğiniz veya ilham aldığınız isimler kimler?


Michael Jackson, Soundgarden, Megadeth, Pearl Jam, Nirvana, Alice In Chains, Muse e daha niceleri.


Aşk sizin için ne ifade ediyor?


Aşık olan kişinin başlatıp bitirdiği, karşı tarafla çok ilgisi olmamasına rağmen muhatap olarak atanması sebebiyle çaresizce ortak olduğu, yüzde yüz sağlıklı ve/veya gerçek olmayan sapkın bir duygu yoğunluğu. Zorladım cümleyi farkındayım ama en doğru böyle anlatabildim pardon


Erdem Yener Neden “Çıplak”


Peki son olarak albüm çok taze, bunun yanında mutlaka başka iş planları da vardır. Buradan konser, etkinlik ya da müjdesini verebileceğiniz haberler var mı? Sosyal medyadan nerelerden ulaşılabilir.


Olabildiğince çok konser vermek en temel hedefim tabii ki. Mümkün olan en kısa zamanda da yeni filmin çalışmalarına başlayacağımızı söyleyebilirim. Bunun dışında her türlü duyuruyu sosyal medya hesaplarımızdan (t,f,i; @erdemyener) yapıyor oluruz eğer takip ederseniz çok sevinirim.


Röportaj:  Funda Alkan


 

25.12.2016
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM