Utku Çelik ilk Albümünü Anlatıyor

Utku Çelik ilk Albümünü Anlatıyor

Utku Çeliği tanıyabilir miyiz ?Biraz kendinizden bahseder misiniz ? Müzikal kariyeriniz nasıl başladı?

Müzik kariyerime bar programları yaparak ve şarkı söyleyerek başladım. Uzun yıllar Ankara'da yaşadım. Gazi Eğitim Fak. Müzik bölümü mezunuyum. Çocukluğumun ve gençliğimin önemli bir bölümü Ankara'da geçti. Altı kardeşiz. Beş kardeş müzisyen. Bir kardeşimiz ressam-grafiker. Annemiz yetenekli güzel sesli bir ev hanımı, babamız teknisyen-memur. Sanırım müzik ve şarkı söylemek konusunda ki tercihlerimizde annemiz etkili oldu. Şarkı söylemeyi denediğim ilk günden itibaren potansiyelimin olduğunu hissettim ve şarkı söylemeyi çok sevdim. Piyano ve Yan Flüt çalıyorum. Beste ve aranje yapmak ise benim için ayrı bir keyif alanı. 90'lı yıllar üniversite hayatımın ve şarkıcılık kariyerimin başladığı ve şekillendiği yıllar oldu. Bu dönem içerisinde Ankara Şarkı yarışması şarkıcı olarak katıldığım ilk yarışma. Bunu, daha sonrasında katıldığım diğer yarışmalar takip etti. "Altın mikrofon, TRT Altın Anten, Eurovision Türkiye, Kuşadası Altın Güvercin, Çeşme Uluslararası Müzik Festivali, Pamukkale Müzik festivali vb. Pek çok yarışma sayılabilir. Katıldığım yarışmalar neticesinde 1995  TRT Altın Anten Şarkı yarışmasında birinci, Çeşme Uluslararası Şarkı Yarışmasında ise ikinci oldum. Antalya Kemer 'de Onno Tunç anısına düzenlenen yarışmada ise FIDOF (Uluslararası Festivaller Birliği Federasyonu)genç yetenekli sanatçı ödülüne kazandım. Okul bitince İstanbul'da yaşamaya karar verdim. Müzik ve sahne çalışmalarıma devam ederken bir yandanda müzik öğretmenliği yapmaya başladım. Özel eğitim kurumlarında çalıştım ve hale'n de mesleğime devam ediyorum. 2017 Haziran ayında ise "Rüyalara Dal" isimli ilk albümümü Süper Müzik markasıyla yayımladım. 
Utku Çelik ilk Albümünü Anlatıyor
ilk albümünüz "Rüyalara Dal " nasıl bir süreçte oluştu ?
"Rüyalara Dal" albümü uzun bir çalışmanın ürünü . Tasarım ve toparlama süreci ise yaklaşık 2 yıl .  Şarkıların meydana çıkış öyküleri ise çok daha eski. 
Rüyalara Dal albümünde kimlerle çalıştınız ? Albümdeki şarkıların söz ve müzikleri kimlere ait ? 
Albümde 12 şarkı bulunuyor. Yedi şarkının söz ve müzikleri bana ait. Bir şarkıda ise sadece sözlerim var. Mete Aydın Çelik aranjörümüz. Aynı zamanda üç şarkının besteci ve söz yazarı. Semih Güneri ve İlhan Şeşen albüme destek veren diğer müzik adamları. Albümün prodüksiyonu ise Mete ve Utku Çelik imzasını taşıyor. 
Utku Çelik ilk Albümünü Anlatıyor
Müzisyen biri olarak , Müzik dünyasında  örnek aldınız sanatçılar var mı ?Ne tarz Müzikleri dinlersiniz ?
Açıkça söylemek gerekirse hayran olduğum bir isim yok. Ama Etkilendiğim, beğendiğim müzik insanları tabi ki var. Michael Bolton, Sting, Marc Anthony, Onno Tunç vb. gibi. Pop, rock ve jazz müzik başta olmak üzere  hemen hemen her tür ve tarzda müzik dinlemeye gayret sarfediyorum. Müzik dinlemeyi kitap okumak kadar önemsiyorum.
Utku Çelik ilk Albümünü Anlatıyor
Müzik öğretmenliği yapan bir Eğitmen olarak Albüm yapmanın avantajları ve dez avantajları neler sizce ?
Müzik öğretmenliği uzun zaman düşündükten sonra yapmaya karar verdiğim bir meslek. Kendimi bildim bileli müzisyen hissediyorum. Öğretmenlik sürecinde de bu böyle oldu. Müzisyen kimliğim, şarkıcı kimliğim her zaman ilk sırada yer aldı. Öyle sanıyorum ki böyle hissettiğim içinde öğretmenlik mesleğinde  zorlanmadan başarılı oldum. Hiçbir zaman standart bir öğretmen formuna bürünemedim. Bu tarzı sevmiyorum ve her durumda reddettim. Albüm ve öğretmenlik benim için ayrı kulvarlar, aradaki çizgiyi koruyarak yoluma devam ediyorum.
Müzik kariyerinizdeki hedefleriniz neler ?
Müzik yolculuğum sürecek. Müziğe başladığım ilk gün gibi heyecanımı koruyorum. İkinci albüm projem için ön hazırlıklar yapmaya başladım. Yaptığım şarkıları gözden geçiriyorum ve bir yandan da üretmeye devam ediyorum. Evimde bir müzik stüdyom var ve daha çok orada zaman geçiriyorum. İlerleyen günlerde yen'i sahne çalışmalarım ve konser olanakları olacak. Orkestram İle bunun için hazırlıklar yapıyoruz. Tv ve radyo programları 2017 yılı içinde de hedeflerim arasında olacak. Dizi ve film müzikleri de yapmak istiyorum bunun içinde tekliflere açığım.
Utku Çelik ilk Albümünü Anlatıyor
Söz yazarken ve Beste yaparken nelere dikkat ediyorsunuz ?
Okumadan yazılmaz diye düşünüyorum. Okumak şarkı yazarken beni oldukça motive ediyor. Müzik dinlemekte öyle.  Gözlem yapmak ve hissetmek, tabiki yaşanmışlıklar da var. Şarkılar yaşanılan hayatı yansıtıyor aslında. Hayatın içinden çıkıyor. Güdüleniyorsunuz. Özlemleriniz, hayalleriniz var içinde. Temelleri sağlam olmayan şeyler çabuk yok oluyor. Şarkı yazarken temellerini sağlam kurmaya gayret sarfediyorum. Yaptığım şarkıyı öncelikle kendim sevmeliyim.
Yakın zamanda ,sahne  çalışmanız var mı ?
2017'yi sahnede karşıladım. Şubat ayı itibariyle bar ve konser organizasyonlarıyla sahnede olacağım. Dinleyenlerimiz için duyurularımızı sosyal medya hesaplarım ve internet sitem üzerinden yapacağım.
Yakın zamanda , yeni projeleriniz var mı ?
Şarkılarımın notalarının ve sözlerinin yer aldığı Utku Çelik- Rüyalara Dal kitabımı yazıyorum. Ayrıca yeni bir single çalışmam var. Ünlü bir isimle düet yapabilirim. Bir de Müzik eğitimine yönelik olarak piyano metodu hazırlıyorum. 
Utku Çelik ilk Albümünü Anlatıyor
Sosyal medya ile aranız nasıl ? Size sosyal medyadan hangi adreslerden ulaşabilir dinleyiciler ?
Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorum. Facebook ve Instagram'ı seviyorum. Twitter da çok başarılı değilim, maalesef sevemedim. Bir internet sitem var. İzleyicilerimiz buradan bana ve sosyal medya hesaplarıma rahatlıkla ulaşabilirler. www.utkucelik.com  Mail adresim: utku@utkucelik.com
Sahne performanslarınızda repertuarınızda neler yer alıyor ?Ne tarz  organisazyonlarda sahne almayı tercih ediyorsunuz?
Uzun yılların birikimi olarak. Pop, Jazz ve Rock müziğe kadar uzanan Türkçe ve İngilizce sözlü geniş bir repertuar'a sahibim. Yeri geldiği zaman arya, napoliten, sanat müziği ya da  halk müziği de okuyabilirim. Bayi toplantılarından düğünlere, bar proğramlarından konser organizasyonlarına kadar pek çok sahne tecrübesi yaşadım. Sanırım şimdilik bu şekilde yoluma devam edeceğim.
Röportaj: Funda Alkan
 
24.01.2017
FACEBOOK
İNSTAGRAM