Turaç Berkay ve Belma Şahin

Turaç Berkay ve Belma Şahin

Turaç Berkay'ı tanıyabilirmiyiz ?

01.08.1986 da Ankara'da doğdum.Kendimi bildim bileli müzikle çok ilgiliydim ama bir yandan profesyonel futbolcu olma  adayıydım.Yasadigim binde bir görülen rahatsizliktan dolayi spor hayatım baslamadan bitti diyebiliriz.Daha Sonrasında tüm enerjimi ve zamanımı müziğe verdim. 

Ilk once Ankara'da ki studyomda kendi çapımda müzikler yapıp Berksan ile mail yolu ile paylaşıyordum. Kısa bir zaman sonra toparlanıp İstanbul'a gelmemi söyledi hemen akabinde soluğu İstanbul’da aldım  ve o günden sonra İstanbul’a yerleştim. Raci pişmişoglu ile 1 sene özel olarak çalışıp İstanbul Bilgi Üniversitesi müzik bölümüne başladım ve 2013 yılında mezun oldum.

İki cihan nasıl oluştu? 

Sözlerini Berksan'ın yazdığı  çok özenle hazırladığım güçlü parçalardan biriydi ve kafam da bu şarkı nasıl dinleyici ile buluşmalı  düşüncesi Bodrum da ki stüdyom da çalışırken şekillendi. Besteci ve aranjör olarak Türkiye de başarılı isimlerle büyük kitlelere ulaşıp beğeni toplayan islere aranjör olarak imza atmıştım  ama kendi adıma yeni bir şeyler yapmam da gerekiyordu.

Yaz dönüşü kendi music label'ım TBM'i kurup yepyeni bir sesle birlikte işin her cephesinde olmaya karar verdim. 

İki cihan video klipten  bahsedermisiniz?

Klip yönetmenimiz Murat joker di ve güzel bir ekip çalışması oldu. Çekimler sırasında hava çok soğuktu ve ufak çaplı yangın tehlikesi atlattık .Hava şartları bizi biraz zorlasa da sette ki enerji çok yüksekti ve sonunda içimize sinen bir iş ortaya çıktı.

Turaç  Berkay bir çok başarılı isme aranjörlük yaptı?İşin mutfağında olmak mı ? Yoksa albüm yapmak mı sizce ilk hayalinizdi?

Müzik tek başına gözüken kocaman bir başlık ve bu çatı altına bir çok farklı alan giriyor dolayısı ile işin mutfağında olmak mı yada albüm yapmak mı ilk hayalimdi diye ayırmayız çünkü hepsi bunun bir parçası. Bu işin doğası zaten hayaller üzerine şekilleniyor benim tek konsantre olduğum yer iyi müzik yapmak.

Ben hep besteci ve aranjör kimliğimle işin mutfağında olmaya devam edeceğim ama bunun yanında farklı projelerle de her zaman müzik severlerle buluşacağım.

Son dönemde yapılan Albümleri nasıl buluyorsunuz ?

Popüler kültüre hizmet eden bir iş yapıyoruz.Her dönem bir tarz gelişir ve görevini bitirip değişir. Bu dönem de de bana yakın gelen çok başarılı işler var ama aklıma ilk gelen isimleri sayıp saymayı unuttuğum dostlarıma haksızlık etmek istemiyorum.

Yakın zamanda ,Albüm dışında başka bir projeniz olacak mı?Sahne çalışması yapmayı düşünüyor musunuz ?

Yeni projelerim var ama suprizleri bozulmasın diye suan için paylaşmak istemiyorum. Stüdyo da o kadar yoğunum ki bu yüzden geri çevirdiğimiz işler oluyor. kendime bile zaman ayıramıyorum öncelikle tatil istiyorum. Stüdyo yoğunluğumu programladığım da sahne çalışmalarım da olacak tatbikî.

Turaç Berkay 'ın hedefleri neler ?

Öncelikle şunu söylemeliyim tüm derdim kendimle yani ilk hedef kendimi yenilemek, kendi sınırlarımı aşmak ve hep daha iyisine ulaşmak sonrasında da 

Şu ana kadar yapmış olduğum işlerle müzik severlerin gönüllerin de edindiğim yeri,ilgiyi, sevgiyi korumak ve ölene kadar müzik yapmak.

Sosyal medyadan Turaç Berkay'a nasıl ulaşabilirler ?

Facebook ,twitter ve instagram gibi Şirket ve şahsi sosyal medya hesaplarım,

Sosyal medya danismanım, menajerim ve benim tarafım dan mutlaka özenle kontrol ediliyor. Bana ulaşılmak istediğin de bu hesaplar dan ulaşabilirler.

Turaç Berkay ve Belma Şahin

Belma Şahin'i tanıyabilirmiyiz?

15 Haziran 1974 Kdz. Ereğli' de  doğdum. Bir çocuğun büyümesi için gerçekten muhteşem bir yer. Orada büyüdüğüm için şanslıyım, çok sıcak ve samimi bir ortamdı. Ailem çocukluğumdan beri musiki cemiyetinde olduğu için çok küçük yaşımdan beri  sürekli müziğin içindeydim. Ilk, orta ve lise egitimimi Ereğli'de tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Eğitimi bölümünü kazanıp, Ankara'ya taşındım ama  müziğe olan aşkım çok ağır basmış olacak ki, radikal bir kararla 3. sınıfta okulu bırakıp İstanbul'a geldim ve bircok mekanda sahne almaya başladım.

Gene aynı sene konservatuar sınavına girdim ve İTÜ TMDK Temel Bilimler bölümünü kazandım. Okulla birlikte sahne de devam etti. Sonraki dönemde, hem yönetmen olarak yeteneğine, bakış açısına ve vizyonuna hayran olduğum, hem de kalbini cok sevdiğim  dünya tatlısı arkadaşım Metin Arolat ile tanıştım ve yaklaşık 2 sene sahnesinde back vokal yaptım.

Bir ara müzikle aramıza kara kedi girdi, bir süre piyasadan tamamen uzaklaştım ve tam o dönemler,  çok saygı duyduğum ve tanıştığım için kendimi çok şanslı addettiğim Kenan Işık'la 4 sene İstanbul Devlet Tiyatrosunda çalıştım.

Ve bir gün Turaç aradı... Ardından kapattığım sayfa tekrar açıldı. 

İki cihan projesi Belma Şahin ile nasıl buluştu ?Güçlü bir yorumcusunuz Albüm veya single ilerleyen zamanlarda olacak mı ?

Turaç ve Berksan'la arkadaşlığımız zaten çok eskiye dayanıyor.  Ara ara yaptıkları birçok şarkının demosunu seslendirdim. Derken Haziran ayında Turaç aradı. Kendisine albüm yapacağını ve bir şarkıyı mutlaka benim seslendirmemi istediğini soyledi.

Şarkıyı dinledim an çok sevdim zaten. 

İlk gerçek aşkınıza darılsanız da içten ufacık bir gönül alma ile yelkenleriniz hemen suya iner ya. İşte benim ki de o hesap oldu sanırım. Yani ilk aşkımla tekrar Turaç barıştırdı bizi diyebilirim. Bu şekilde İki Cihan projesiyle yollarımız kesişti.

Turaç ta, Berksan da çok yetenekli ve değerli insanlar benim için. Son dönemde gerçekten çok iyi işler çıkarttıklarını düşünüyorum. Ve buradan, ikisine de tekrar teşekkür etmek istiyorum. Evet böyle bir düşüncemiz var. Sanırım kışa doğru hazırlamış oluruz.

Belma Şahin 'in hedefleri neler ?

Ben çok hedef koyan biri değilim. Sadece işimi değil, her ne yapıyorsam onu çok iyi yapmayı isterim. Gene de hayatın neler getireceği hiç belli olmaz tabi ki. Her an, özellikle de hiç beklemediğiniz anlarda karşınıza sürprizlerle çıkabilir.  

Yakın zamanda Turaç Berkay ile sahne var mı?

Evet olacak. Yakında..

Sosyal Medya 'dan size nasıl ulaşabilirler?

Instagram'dan @belmasahinonline, Twitter'dan @belmashnonline yazarak bana ulaşabilirler. Facebook kullanmıyorum. Sadece Belma Şahin adına müzisyen sayfam var. 

Röportaj:  Funda Alkan

11.05.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM