Sefa Cheshmberah Düetini ve İlk Klibini Anlatıyor

Sefa Cheshmberah Düetini ve İlk Klibini Anlatıyor

Sektörün görünmez kahramanlarındansın. İlk Işın Karaca'ya verdiğin şarkılar ve uzun süre vokalisti olarak karşımıza çıktın. Nasıl geçti o yıllar. Neler kattı sana?


Öncelikle çok teşekkür ederim böyle anılmak ne güzel.. müzikal yolculuğumun başlarında ' şimdi ne tarafa gitmeliyim ' dediğim bir dönemde Işın Karaca'yı ilk albümüyle keşfettim.. Benim için yoluma en çok ışık tutan dönem oldu. Yorumculuğu ve müzikal duruşu şu an ki Sefa'nın hamurunu önemli açıdan yoğurdu, yıllar sonra yollarımız kesişince birbirimize ne kadar iyi geldiğimizi de anladık. Bir aile ilişkimiz oldu.. Bi nevi hayallerin gerçeğe dönüştüğü zamanı yaşamaya başladım. Sonrasında TRT'de 2 sezon vokalistliğini yaptım. İlk canlı yayın deneyimlerimi her hafta Türkiye'nin önemli müzisyenleri ve yorumcularıyla birlikte o dönem yaşadım. Üstüne 2013 yılında çıkan 'Herşey Aşktan' Albümünde 5 şarkımla albümde yer aldım.

Sefa Cheshmberah Düetini ve İlk Klibini Anlatıyor

-İlk hangi şarkı ile dinleyenlerin kalbine dokundun.

'Herşey Aşktan' albümünün klipsiz hitleri 'Vurgunum' ve 'Gurur' şarkısıyla o dönem sevenlerin dikkatini çekmiştim.. Sonrasında geçen sene ilk projemiz 'Sevmekten Anladığım'la sevenlerimizin karşısına çıktık..

-İzmir'de büyüyen müzisyenliğin o yıllardan Derya Uluğ vb arkadaşların ile yola çıkılan yolculuk. Şimdi hepinizin kariyerleri oldu. Bugünleri hayal eder miydiniz?

Benim için herşey bir çocukluk hayaliyle başladı. Hepimiz önce kendimiz için müzik yapmaya başlıyoruz ilk yıllarda. Sonrasında içimizden taşan melodileri ve sözleri dinleyicinin takdirine sunuyoruz.. biz pozitif bi nesil olarak büyüdük. Yeni dönem şarkıcılar hep birbirinin arkasını kolluyor.. bir birimizin hayallerine ortak oluyoruz. Beraber büyüdüğüm tüm müzisyen arkadaşlarımla gurur duyuyorum.

Sefa Cheshmberah Düetini ve İlk Klibini Anlatıyor

-Bursa gecelerinin uzun süredir en kıdemli müzisyenisin. Sahne aldığın her yer tıklım tıklım doluyor. Seni ülkenin geri kalan kısmı ne zaman izleyecek. Var mı planlar

Hayatımda olmaktan en keyif aldığım yer sahne.. Elimde mikrofonumla her türlü savaşa sokabilirsiniz beni.. işime aşık bi müzisyenim.. 12 senedir hatırı sayılır bi kitle edindim Bursa'da.. beraber büyüdüm dinleyicimle.. hayatımızın tüm acı ve sevinçlerini beraber paylaştık.. bu tıklım tıklım doluluk birbirimize olan aşkımızı gösterebildiğimizden... ortak duygularda yan yana olduk.. kendimi doğru anlatabilmişim ne mutlu..  2018 yılı itibariyle erişebildiğim sesimin ve yolumun yettiği tüm dinleyicilerime şarkı söylemek istiyorum.. inşallah bu sene bol bol tanışma ve şarkı söyleme şansımız olacak..

-2017'in en şahane düetlerinden "Sevmekten Anladığım" da Işın Karaca ile çok güçlü bir birliktelik yaparak zirveye yerleştiniz

Kendi solo albüm repertuarımı hazırlarken Işın'ın bir gece telefonuyla hadi kalk düet yapıyoruz demesiyle başladı hikayemiz.. Kendimizi stüdyoda bulduk.. Kendi odamda bir gece yarısı yazdığım bir şarkımın bu denli sevilmesi; yeni çıkış yapan bir müzisyene en önemli hediyeydi... beni daha çok aşk'la üretmeye itti.. ne mutlu bana.

Sefa Cheshmberah Düetini ve İlk Klibini Anlatıyor

-Işın Karaca nasıl bir öğretmen ve prodüktör. Böyle büyük bir isimle yola çıkmak nasıl oldu.

Kendisi de benim gibi sahneden yetişen bir yorumcu ve müzisyen olduğu için.. işin mutfağına çok aşina ve bu yüzden çok bilge.. Sezen Aksu akademisinden öğrendiği ve deneyimlediği herşeyle beni yoğurdu.. bi gün stüdyoda 'Sevmekten Anladığım' la alakalı vokallerimizi kaydederken.. tıkandığım bi anımda.. Stüdyonun kapısını açıp içeri girdi yanıma sandalye çekip oturdu elimi tuttu.. şimdi oku bakalım dedi.. aynı anıyı yıllar önce Sezen Aksu'yla kendisi yaşamış... Hayatımın en özel anlarından biriydi... İşte Işın böyle bi öğretmen... Şanslıyım.. Hem de çok..

Sefa Cheshmberah Düetini ve İlk Klibini Anlatıyor

-Şimdi yepyeni iki şarkı. İlk klip "Benden Adam Olmaz" . Biraz şarkının hikayesinden bahseder misin?

Benden Adam Olmaz çok Nev-i şahsına münhasır bir şarkı... kendine has melodisi ve sözleriyle çok özel işlerimden biri.. kendimi aşka karşı güven duymadığım bir dönemde yazdığım bir eserdi... kendini yalnız kılmak bir adam var orda.. naif ama kararlı.. acı vermemek için kendini yalnız bırakan..

-Yabancı bir şarkı tadında, kaliteli kalbe çabuk dokunuyor. Ama buralı da bir şarkı. Hafif arabesk rüzgarı da var.

çok teşekkür ederim.. Benim çocukluğumdan bu yana dinlediğim tüm müzik türleri var o şarkıda... yakında kendi You Tube kanalımda değişik formlarını okumayı planlıyorum... kendi içinde hem R&B hem biraz arabesk barındırıyor.. Biraz içine girdiğinizde şarkının sizi başka başka yolculuklara çıkaracaktır...

Sefa Cheshmberah Düetini ve İlk Klibini Anlatıyor

-Sahnede farklı tarzları da söylüyorsun. Ruhun arabesk midir? Kişisel olarak neler dinliyorsun.

Bir terazi burcu olarak ruhum tabii ki zaman zaman arabesk... Biz milletçe arabesk büyüdük zaten.. kanımızda var... Sahnemde her tür müziği söylemeye çalışıyorum.. Sesim yettiğince.. Rihanna'yla başlayan gece.. ortalarda kendini İbrahim Tatlıses'e bırakırken.. Gece sonu Mariah Carey'le bitebiliyor... dinleyicimle canımız ne isterse... Ben kişisel olarak herşeyi dinlemekten keyif alıyorum.. Anlık moduma göre bir sürü playlist'im ve favori albümlerim var.. Ama Mariah Carey ve Whitney Houston olmadan günüm geçmez...

-Aşık olmak mı yoksa aşktan sonraki hallerim mi en çok şarkı yazdığın dönemler.

Ateşin ortasında kalem tutmak zor.. biraz küllüyken daha iyi olduğunu anladım.. ama acıdan beslendiğimi söyleyebilirim.. tüm beni üzen sevgiililerime yüklü bi teşekkür ödemesi yapmam gerekebilir ilerleyen yıllarda:))

-Sevgi midir sadakat mi ilişkiyi diri tutan sence. Nasıl bir adam olur Sefa aşık olunca.

her koşulda bir olabilmeyi öğrendikten sonrası çorap söküğü.. sadakatten zaten bahsetmiyorum... az sevmeyi bilmeyen bi adamım ben.. oyunla falan işim olmaz.. ama kaçan kovalanıra inanırım.. yanımda isterim sevdiğimi.. o eller hep tutulmalı, saçlar hep koklanmalı.. Sefa'nın aşkından sonra iflah olanı hiç görmedim.. bi daha öyle sevilmeleri zordur...

Sefa Cheshmberah Düetini ve İlk Klibini Anlatıyor

-İlginç ve zor bir soyadın var. Bir anlamı var mı?

Evet Cheshmberah (Çeşmiberah) olarak okunuyor.. Farsça 'gözü yolda' demek..

-Baban İranlı. Hiç oralara gidip ailenin izlerini sürdün mü?

Doğma büyüme İstanbul'luyum.. Yoğun sahne hayatımdan dolayı henüz gitme şansım olmadı.. ama inanılmaz merak ediyorum.. baba tarafım avrupa'da yaşamalarına rağmen... güzel bi seyahat planım var bu sene inşallah.. deneyimlerimi sosyal medyam'da paylaşacağım...

-Nasıl bir çocukluk dönemi geçirdin.

Ayrı anne baba'nın tek çocuğu olarak; anneannem ve annem'le saygılı ve görgülü bi evde büyüdüm.. bir aile apartmanında yetiştiğim için.. kuzenlerimle tüm günümü geçirirdim.. hiç bir zaman kardeş eksikliği duymadım sayelerinde..hayatımın her anında çok duygusaldım.. henüz 5 ya da 6 yaşlarında aşk'la tanıştım.. yuvaya gidiyordum.. o zaman o yeşil gözlü küçük kız çocuğunun sınıf kapısında beklediğimi hatırlıyorum.. uzaktan onu izlerdim.. o yaş itibariyle aşk hayatımdan hiç eksik olmadı.. 

-İran kültürünün müzisyenliğin de etkileri oldu mu? 

İki ayrı ırk kanı taşıdığım için melez sayılıyorum.. kültür olarak olmasa da.. kanımda o etnik kökeni hep hissettim.. o yüzden bizim 'zenci gırtlağı' olarak tanımladığımız tonlarım mevcut zaman zaman şarkılarıma ekliyorum.. onun dışında nağme yapabilme özelliğim bana arabesk fantezi yönümü hakkıyla göstermeme neden oluyor.. şükürler olsun Rabbim'in bana verdiği hediyelere.

Röportaj: Funda Alkan

13.02.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM