füsunSu Hayata Yeniden Uyanışını Anlatıyor

füsunSu Hayata Yeniden Uyanışını Anlatıyor

 - füsunSu’yu tanıyabilir miyiz? 


füsunSu 2015 yılında ortaya çıktı. Çok uzun süren bir evlilik döneminde Coşkun soyismiyle yaptığı müzik ve iş kariyeri sonrası, yaşadığı bedensel ve zihinsel travmalarla, uzun süren bir uyku dönemini tamamladı, hayata yeniden uyandı. Su gibi akmaya karar verdi ve ismine “Su” ekini alarak müziğe ve sahneye döndü. 


– OYUN albümünün hikayesini anlatır mısınız? Kimlerle çalıştınız?

“OYUN” albümü müziğe dönüş yaptıktan sonra yayınladığım dördüncü üçlü çalışmam ( hani tek şarkıya single ya da tekli deniyor ya, ben de çalışmalarımı “üçlü” olarak tanıtıyorum. Çünkü her bir albümde 3 şarkı yer alıyor.)

Uzun zaman sonra müziğe döndüğümde, ilk olarak kendi yolculuğumu ve hikayelerimi paylaştım şarkılarımda. İlk 3 albümde ( DNA, UMA ve BÜYÜ ) eğitsel, evrensel ve kişisel söz ve besteler içeren 9 şarkı vardı.  

Sonra bu kadar ciddiyeti ve anlatıcı bilge kişi rolünü bir kenara bırakıp biraz da OYUN oynamaya karar verdim. Müzik dünyasını yakından takip eden bestecilerle bir araya geldik ve onların şarkılarından bir yelpaze oluşturmaya başladım. OYUN henüz başlangıç.

OYUN’da yer alan 3 söz ve beste İsa KOÇ’a, düzenlemeler ve midi orkestrasyon Ogün Sayharman’a ait. Kayıtlar ve mix LorasaudiO’da yapıldı. Mastering Murat Yelken tarafından gerçekleştirildi. Yaylılar Lekesizgöz Ansamble, çello Furkan Demir, klarnet Mustafa Tosun, ud Mithat Çömlekçi, kemençe Emre Apaydın, nefesliler yine Lekesizgöz grubu, bas gitar İsmail Soyberk tarafından seslendirildi.

füsunSu Hayata Yeniden Uyanışını Anlatıyor

– OYUN üçlemesinde yer alan “KAÇ KERE” adlı şarkınızın video klibi nasıl oluştu? Klipten bahseder misiniz?

Açık söylemek gerekirse her şarkımı, dinleyiciyi görsel olarak yönlendirmeden, kendi hayal dünyasına teslim edebilmeyi isterdim. Ama tüm dünyada gelişen teknoloji ile birlikte hayallerimiz bile dış güçlerin yönlendirmesine emanet edilir hale geldi. Tabii ki buna ben de uyum sağlamak zorundaydım.

“KAÇ KERE” bana hüznü çağrıştırıyordu. Sonbaharın sarı-kızıl yapraklarını kaçırmak istemiyordum, Kasım başıydı. Bir gün araba ile Beykoz’a inerken, Ogün’e klibi Yedigöller’de çekmek istediğimi anlatıyordum ama bütçemiz buna uygun değildi. Arabanın önüne çıkan köpek ve arkadan üzerime gelen otobüs arasında aracı hızla sağa çektim. Korkmuştum ve önümüzdeki tabela bir mesire yerine aitti. Orada biraz dinlenelim, kendimize gelelim diye düşündük. Ormanın içine doğru yol alırken mucizemle karşılaştım. Çünkü adeta Yedigöller bana gelmişti. Telefona sarıldım ve sevgili dostum Ragıp Akyıldız ile kısa sürede organize olduk. Onun büyük desteği ve özverisi ile klibi Kaymakdonduran mesire yerinde ortaya çıkarmış olduk.

füsunSu Hayata Yeniden Uyanışını Anlatıyor

– füsunSu’nun müzik kariyerindeki hedefleri nelerdir ? 

Çok samimi olarak söylüyorum ki, ne müzik ne de yaşam adına hiçbir hedefim yok. Benim için yol ve yolculuğun kendisi hedef olabilir ancak. Ve yolum doğru, iyi birey ve mutlu insan olmayı kapsıyor yalnızca. Yol, hedefin kendisidir.

– Son dönem yapılan proje ve albümleri nasıl buluyorsunuz ? 

Muhakkak çok iyi projeler üretiliyor. Bunların ne kadarı bize ulaşıyor bilemiyorum. Çünkü birbirine benzeyen yüzler, sesler ve melodiler görüp duyuyorum ben radyo ve TV’lerde. Rock müzik yapanlar dahil olmak üzere, pop müzik ismiyle Kürdi ve hicaz makamlarında üretimler yapıyorlar, çünkü ancak bu tarz müzik yer buluyor mecrada. Kısa intro, kolay akılda kalan sözler, tekrar edilebilen nakaratlar gibi bir yönlendirme mevcut. İlk 3 albümümle ziyaretlere gittiğimde bana da benzer yollar önerildi ve yaptığım işlerin çıtasının ülkemiz için çok yüksek olduğu ifade edildi. Bu kez OYUN albümümde ben de formata uyum sağlamaya çalıştım. Olmuş mu, biraz yaklaşabilmiş miyim genel beğeniye, göreceğiz birlikte. 

Aynur Aydın ve Gökhan Türkmen, orijinal işler üretenler kapsamında aklıma geliyor. Sertab Erener şarkıları ise en sevdiklerim. 

füsunSu Hayata Yeniden Uyanışını Anlatıyor

- Sahne ve konserleriniz başladı mı? Yakın zamanda projeleriniz nelerdir? 

Gala tabir ettiğimiz özel gecelerde orkestramızla birlikte konserlere devam. Ancak mekan çalışması çok nadir yapıyorum.  

– Sahnede dinleyiciyi nasıl bir repertuar bekliyor?

Orkestramla birlikte daha çok gala gecesi yaptığımız için, yemek, dans ve eğlence müziği ağırlıklı oluyor repertuarımız. Cazdan saza, latinden dansa, yerli ve yabancı geniş bir repertuar sunuyoruz. Zaman zaman da daha küçük bir ekiple akustik performans sergiliyoruz.

– Sosyal medyadan nasıl ulaşabilirler size? 

Ben hala facebook kullanıyorum. Çünkü uzun videolar, uzun yazılar ve linkler paylaşabiliyorum facebook’ta. “Füsunsu – Bir Mucizedir Yaşamak” isimli bir sayfam var yönettiğim; buradan direk ulaşmaları ve takip etmeleri mümkün. 

Ayrıca YouTube’da “füsunSu official” isimli kanalım var, tüm şarkılarımı burada yayınlıyorum. 

Tabii  fast food kültürüne hizmet edebilmek için “fusun_su” ismiyle instagram sayfam da var. 

23.03.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM