TAŞKIN DOĞANIŞIK , Ünlülerin Hocası Kızgın

TAŞKIN DOĞANIŞIK , Ünlülerin Hocası Kızgın

İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı Halk Müziği öğretim üyesi,Mahsun Kırmızıgül,Of Aman Nalan,Zara ve daha nice ünlünün hocası.Bir yandan öğrencileri ile bilgilerini paylaşıyor diğer yandan da “Deli Gönlüm” adlı albümü ile ürettiklerini.Sevecen, sempatik , bilge , hoş sohbet kişiliği ile Eurovision 2003 şarkımız hakkında ise oldukça sinirli.


Türkülere olan merakınız nasıl doğdu ?

· Rock müziği yaptım dönemlerde , konservatuardaki koroyla beraber halk müziğini sevdim.Her türkünün bir melodik ve özel hikayesinin olması beni çok etkilemişti ve kendimi türkülere adadım.

Aynı zamanda eğitim dünyası ile de haşır neşirsiniz bu müzik çalışmalarınızı nasıl etkiledi ?

· Türk Halk müziği tiple değil yürekle olur.Türküyü sevdirmenin yolu takım elbise kravattan değil, gönülden ve yürekten söylemekten geçiyor.Ben aynı zamanda İ.T.Ü.’de öğretmenlik yapıyorum gerçek şu ki piyasa koşulları ile akademik eğitim arasında dağlar kadar fark var.Kasetimi yaparken beni seve öğrencilerimden de destekler aldım,hiçbir maddiyat düşünmeden canlı enstrümanlarımı çaldılar.

TAŞKIN DOĞANIŞIK , Ünlülerin Hocası Kızgın

T.H.M. ‘ne bakışınız nedir ? Geleceğe yönelik projeleriniz neler ?

T.H.M. adına bundan sonra özünü bozmadan rock gitarımı bile dahil edeceğim.Raşit Taha kendi müziğini nasıl dünyaya tanıttıysa , bende kendi müziğimizi güzel bir sentez yaparak dünyaya tanıtacağım.


Türkü yorumlayanların sayısında son yıllarda artış gözleniyor. Bu konuda ki yorumunuz nedir ?

İki kadeh içip sarhoş olmak için değil , türkü, kültürünü yaşamaya gelenlerle dolu türkü barlar.Herkes türkü okuyabilir, ama bazı türküleri yöresinde okusalar yorumcular dayak yerler.Türkiye’de star diye lanse edilen bazı sanatçıların türkü okurken çok dikkatli olmaları gerekiyor.Çünkü türkü bir kültürdür, bu kültüre yorumları ve özel hayatları ile sahip çıkmalılar.Bir sanatçı sazını ve sözünü bıraktığı anda kendini dinletebiliyorsa sanatçıdır.Sadece şarkı söylemekle olmaz,entelektüel olmalı her konu ve olayla ilgili bilgisi muhakkak olmalı.

TAŞKIN DOĞANIŞIK , Ünlülerin Hocası Kızgın

Son günlerde en çok tartışılan 2003 Eurovision Şarkı Yarışmasına Türkiye’nin İngilizce sözlü bir şarkı ile katılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Sertab Erener’in yorumcu kişiliği ve müzik bilgisine saygı duyuyorum. Ama Eurovision’da Türkiye’nin tanıtımı için çok yanlış bir yol seçildiğini düşünüyorum.Türk örf ve adetlerini Türk Halk Müziğimizin eşsiz ezgileri ile Avrupalıya sunarak reklamını yapabiliriz.Ama Avrupa’lıya kendi soundları ve kendi dili ile neyi vermeye çalışılıyor ki ? Neyin reklamı yapılmaya çalışılıyor ? Şebnem Paker’in bize Eurovision’da üçüncülük kazandırdığı şarkıyı ve o şarkının başarısını görmezlikten geliyoruz.Enstrümanlar içindeki bağlama Avrupa’yı büyüledi.

Halk Müziğine niye ihanet ediyoruz ? Halkın özü olan bağlamayı bu halkın gönlünden kimse söküp atamayacak, bizler izin vermeyeceğiz buna.Türk gençliğine ve hatta Avrupa’da da yayılmaya başlayan Anadolu Rock tarzının yayılmasında en büyük etken halk müziği enstrümanlarıdır.Neşet Ertaş , Pir Sultan Abdal, Aşık Veysel gibi değeri ozanlarımızın eserlerini düzenleyip Eurovision şarkı yarışmasında yarışsak büyük başarılar elde etmemiz mümkün.

TAŞKIN DOĞANIŞIK , Ünlülerin Hocası Kızgın

FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM