Müge Emirgil "AŞKIN FORMÜLÜNÜ" Anlatıyor

Müge Emirgil
Müge Emirgil, bin yıllardır aranan aşk bilmecesine cevap arayan Aşkın Formülü adlı yeni şarkısıyla yeniden dinleyiciyle buluştu. Sözü ve müziği kendisine ait olan yeni teklisi 'Aşkın Formülü', Audiam/Distrokid etiketiyle dijital müzik platformlarında yayına girdi. Teoman'ın birden fazla albümünde yer alan Ruhun Sarışın şarkısının da söz yazarı olan Müge, müziğin yanı sıra dergi yazarlığı ve editörlük yapıyor..

Üçüncü single'ı Aşkın Formülü, dijital müzik platformlarda yerini alan Müge Emirgil ile dergi yazarlığından müzik dünyasına uzanan serüveni

ve aşk üzerine konuştuk. 
İlgi çekici kalıplar kullanıyorsunuz şarkı sözlerinizde, dergi yazarlığının bunda bir etkisi var mı?  
Olabilir, içerik ne kadar iyi olursa olsun, onu okutacak olan iyi bir başlık ve kısa spotlardır malum. Dergi yazarlığının yanı sıra çeşitli kurum ve markalara iletişim alanında uzun yıllar yönetici olarak hizmet verdim. İnsanları yakalayacak kısa ama öz kalıplar, başlıklar bulmakla geçti ömrüm diyebilirim. Metafor kullanmayı da seviyorum. Yalnızca şarkılarda değil gündelik hayatta da çok kullanırım. 
Dergi yazarlığından müzisyenliğe uzanan süreç nasıl gelişti?
Kendimi müzisyenden ziyade şarkı yazan ve içinden geldiği gibi yorumlayan biri olarak görüyorum. Müziğe ilgim dinleyici seviyesindeyken başka işlerimin yanında yan bir uğraş olarak şiirler şarkı sözleri yazıyordum. Bir gün sözlerini yazdığım şarkılardan birini Teoman beğenip aldı ve böylece kitlelere ulaşmış oldu.  Sonra sözlerimi melodisiyle buluşturarak yazmaya başladım. Yakalayıcı şarkı sözleri ve akılda kalıcı melodiler bulma konusunda bir yeteneğim olduğunu geniş bir zaman içinde ayrımsadım.
RUHUN SARIŞIN GÜÇLÜ BİR METAFOR
Müge Emirgil
Teoman'ın seslendirdiği şarkı sözün Ruhun Sarışın dikkat çeken ilk çalışman mıydı?
Kitlelere ulaşan ilk çalışmamdı evet. Seksapel barındıran bir kelime sarışın. Bence zekadan bağımsız bir naiflik, çocuksu bir sevimlilik ile görsel çekiciliğin birleşimi. Bu özelliklere sahip ama kendisi fiziken sarışın olmayan her kadın için ruhu sarışın ifadesini kullanabiliriz. Böyle bir kadını anlatıyor şarkı. Sözleri hemen Barlas Erinç'e gösterdim, hoşuna gitti, aldı gitarı eline ve aynı akşam çıktı bestesi. Öncelikle, dönemin büyük isimlerine birçok eser vermiş, örnek vermek gerekirse Özlem Tekin'in Aşk Her Seyi Affeder mi başta olmak üzere birçok şarkısının, Umay Umay'ın ilk albümünün tamamının şarkı yazarı olan, Teoman'a Ne Ekmek Ne de Su gibi birçok eser vermiş, kendisi de dört albüm sahibi ve çok üretken bir müzisyen olan Barlas'ın, yazdığım sözleri beğenmesi beni çok onurlandırdı.
Şarkının bu kadar ses getireceğini tahmin ediyor muydun?    
Şarkı ortaya çıktığında Barlas, bu sözler tam Teomanlık, gel arayalım, bakalım sevecek mi dedi.  Aradık, dinlettik, beğendi ve birden fazla albümünde kullandı. Teoman; Ruhun Sarışın'ı güçlü bir metafor olduğu için beğenmişti. Ses getireceğini düşündü, haklı da çıktı. Kimsenin aklına, Teoman'a bu kadar uyan bir şarkının sözlerini bir kadının yazmış olduğu gelmedi. İlgilenip farkına varanlara da oldukça şaşırtıcı geldi. Hem Barlas'a hem de Teoman'a teşekkür borçluyum sanırım, bu yola devam etmemde bana itici güç olmuştur bu şarkının başarısı çünkü. 
Müge Emirgil
Kendi şarkılarını kendin seslendirmeye nasıl karar verdin?
Bir gün iki albüme yetecek kadar çok şarkı biriktiğini fark edip bu şarkılar da başkaları tarafından sevilecek mi diye merak etmeye başladım. Kim seslendirse acaba, hangi şarkı kime yakışır, kime dinletsem diye düşünürken ses tonumu beğenip beni teşvik edenler, kendimi bir anda stüdyoda bulmama sebep oldular. Şans getireceğine inandığım için ilk single albümümde, Ruhun Sarışın gibi, yine sözleri bana, müziği Barlas'a ait olan Bahardandır'ı seslendirmeyi seçtim. Ardından sözü müziği tamamen bana ait olan iki şarkı daha, Yudum Yudum ve Aşkın Formülü geldi.
SAVUNMASIZ KALMAYI GÖZE ALAMAYANA AŞK UĞRAMA
Müge Emirgil
Yeni şarkında ne anlatıyorsun?
Bin yıllardır cevap aranan bir bilmece aşk. İnsanlar, yalnızca terkedildiklerinde değil bazen kendilerine zarar veren bir ilişkiyi kendi istekleriyle bitirdiklerinde de, kötü anılara rağmen aşk tükenmeyince ayrılık acısı yaşayabiliyor. Aşkın Formülü şarkımda böyle bir ayrılık acısından bahsediyorum.
Formülü yok mu aşkın?
Tabii bazı kimyasalların bir oyunu aslında realist bakarsak, yaşadığımız ve bizi belli şekillerde davranmaya iten tüm duygular da öyle. Ancak her üzüldüğümüzde, kızdığımızda, korktuğumuzda buna bilimsel açıklamalar yaparak yaşamıyoruz. Şarkı yazarı olarak ben de şiirsel yanıyla cevap vereyim; yok! Hesap kitap yapılamaz bir şey aşk. Arayarak gelmez, hiç beklemediğin bir anında gelip seni bulur ve kendi karar verip gidene kadar da kalır. Mutlu da etse acı da verse onun insafındasın. Ben şuna aşık olayım ya da buna artık aşık olmayayım diyerek kontrol altına alabildiğin bir şeye aşk diyemeyiz zaten. Savunmasız kalmayı göze alamayana da aşk uğramaz.
ŞARKILARIMI BAŞKALARINDAN DUYMAK HOŞUMA GİDER
Müge Emirgil
Şarkılarını Teoman gibi başka sanatçıların seslendirmesine hala açık mısın?
Sıfır şarkı almak isteyen müzisyen arkadaşlarıma kapım tabii ki açık. Şarkılarımın farklı versiyonlarda düzenlenmiş halini, farklı seslerden duymayı çok isterim. Hazır şarkı vermek değil sadece, birlikte yazmanın enerjisine de çok inanıyorum. Her tarzda, ünlü bir ses de olur, sosyal medyada sesini duyurmaya çalışan genç bir yetenek de… Şarkılarımı başkalarından duymak hoşuma gider.
Yapım aşamasında kimlerle çalışıyorsun? 
Bahardandır'ın düzenlemesi, tüm kayıtları ve miks mastering'inde Volkan Başaran ile başarılı bir çalışma yapmıştık. Yudum Yudum ve Aşkın Formülü'nün düzenlemelerini ise Özgür Bakkaloğlu yaptı. Bu son iki şarkıda Meltem Taşkıran, vokal süpervizörlüğünün yanı sıra bana geri vokallerde de destek verdi. Kayıtlar STD ve Mars Stüdyolarında gerçekleşti. Yudum Yudum'un miks mastering'i Uğur Memiş, Aşkın Formülü'nün miks mastering'i ise Serkan Kula tarafından gerçekleştirildi. Yudum Yudum'un klibini Adnan Kılınç yönetti. Bahardandır ve Aşkın Formülü'nü ise Ayhan Tecer yönetti, fotoğraflar yine ona ait.
İYİ BİR ŞARKI HER TARZDA KENDİNİ GÖSTERİR, İSTER CAZ İSTER ARABESK 
Müge Emirgil
Müziğini nasıl konumlandırıyorsun?
İyi bir şarkıyı ne tarzda düzenlesen, yorumlasan da sözüyle melodisiyle seni yine de yakalar diye düşünürüm ben, ister caz ister arabesk. İçimden geldiği gibi ve kendi hislerimden yola çıkarak yazdığım şarkılarımı, insanlar benzer hislerle dinlesin, çalsın, söylesin gibi bir sinerji peşindeyim samimiyetle. Piyasa trendlerine uyması dikkat ettiğim bir unsur değil.  
Yudum Yudum ve Bahardandır gibi Aşkın Formülü de sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu? 
Bahardandır'ı 2017'de ne olacağını görmek amaçlı dijital bir single olarak Audiam/Distrokid etiketiyle yayına vermiştim.2018'de DMC etiketiyle çıkan Yudum Yudum ise remiksiyle beraber çift track de olsa yine bir single albüm oldu.
Aşkın Formülü 2019 Şubat ayında yine Audiam/Distrokid etiketiyle yayında… Şarkılarımı tekliler halinde djital olarak sunmaya devam edeceğim.

23.04.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM