Popun Doktor Yorumcusu Anlatıyor

Popun Doktor Yorumcusu Anlatıyor

Doksanlarda yayınlanan Dokuzda Dokuz adlı albümde yer alan “Beyaz Önlük” Grubunun solisti İlhami Yava yeni albümü “Gökyüzünde Bir Yıldız”ı anlatıyor

İlhami Yava’yı tanıyabilirmiyiz?
Sakarya doğumluyum. Üniversite okumak için Bursa’ya yerleşinceye kadar bu şehirde yaşadım. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoruyum. Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde görev yaptım. Müziğe olan tutkumun dışında tüm sanat dallarına, özellikle de sinemaya karşı büyük bir ilgim var. Evliyim ve  15 yaşında bir oğlum var.
’’Gökyüzünde Bir Yıldız’’ isimli yeni albümünüzle başarılı bir giriş yaptınız…Albümüzün hikayesini anlatırmısınız?
98 yılında oldukça ses getiren 9da9 albümündeki ‘’Son Defa Sarıl’’isimli şarkımdan sonra, müziğe profesyonel manada uzun bir süre ara vermek zorunda kaldım. Ancak bu yıllar içinde, şarkı üretmeye devam ettim. İki yıl önce de, artık bu şarkıları   başka insanlarla da paylaşmalıyım düşüncesiyle albüm yapma kararı aldım. Büyük müzik adamı, değerli arkadaşım Eser Taşkıran’a onlarca şarkımın içinden, zorlukla seçtiğim sekiz tanesini götürdüm ve beraberce bu yola çıkma kararı aldık. Yaklaşık bir buçuk yıl süren bir stüdyo sürecinde Erdem Sökmen, Mustafa Kos, Meltem Taşkıran gibi  bir çok kıymetli müzisyenle çalıştık.  ‘’Gökyüzünde Bir Yıldız’’ büyük emek harcanan, samimi, sahici bir albüm oldu.
Popun Doktor Yorumcusu Anlatıyor
Videoklip nasıl oluştu? Bahsedermisiniz…
Videoklibi, albümle aynı ismi taşıyan ‘’Gökyüzünde Bir Yıldız’’isimli parçaya çektik. Senaryosunu ben yazdım, İdil dizdar ve Said Dağdeviren yönetmenliğinde Şile’de bir balıkçı kasabasında çektik. Çok büyük bir aşk hikayesini anlattık. Adam hayatını kaybeder ama delicesine sevdiği eşinin etrafından ayrılamaz, bir hayal gibi dolanır etrafında ,saçlarını okşar, onu izler aşkla. Kadın ise kaybetmekten duyduğu acıyla baş edemez. Bir gün o çok sevdiği adamı gökyüzünde pırıl pırıl parlayan bir yıldız olarak görür. Eşinin de dediği gibi gökyüzündeki en kederli, en parlak yıldızdır. Birbirlerine gülümserler ve biter. Çok duygulu ve çoğu zaman yaşlı gözlerle çektik video klibimizi.
Popun Doktor Yorumcusu Anlatıyor
Bundan sonra sırada nasıl bir proje var?
Şu an için albümün tanıtımıyla uğraşıyorum. Şarkılarımı daha büyük kitleler duysun diye radyo, televizyon programlarına katılıyorum. Ayrıca bir lansman konseri hazırlığındayım.
Yakın zamanda sahne var mı?
Sahne yapmayı çok istiyorum. Bunun için çalışıyoruz bu günlerde. Albüm lansman konserinden sonra beni çeşitli mekanlarda dinleyebilecekler.
Popun Doktor Yorumcusu Anlatıyor
İlhami Yava ve orkestrası sahnede nasıl bir repertuarla dinleyici ile buluşuyor?
Ben 90 larda müzik hayatına başlayan bir müzisyenim. Görüyorum ki bugün 90 lar hala çok revaçta. Repertuarımı ,  kendi şarkılarım dışında 90ların ve daha eski dönem Cem Karaca, Barış Manço gibi ustaların eserlerinden oluşturuyorum. Hangi tarz müziği dinliyor, hangi şarkıyı seviyorsam repertuarıma da o şarkıları alıyorum.
Müzik dışındaki projeleriniz nelerdir?
Müzik dışında zamanımın çoğunu doktorluk mesleğim ve hastalarım almakta.
Sosyal medyada size nasıl ulaşılabilir?
Bana ulaşmak isteyenler için instagram, facebook ve youtube kullanıcı adım‘’ilhamiyava’’dır.
Röportaj: Funda Alkan

29.04.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM