Yunanlılara 12 Yıl Türkçe Şarkı Söyleyen Solist: CEFİ

Yunanlılara 12 Yıl Türkçe Şarkı Söyleyen Solist: CEFİ

Sevdasının peşinden evini yurdunu bırakan ve on iki yıl boyunca Atina'da sahne alan bir yorumcu. Geçen yıl Seda Sayan'la birlikte çok başarılı bir maxi single yayınladı. Sahnesi iyi olan az sayıdaki yorumcudan biri. Türk ve Yunan müziğini başarılı bir biçimde buluşturan CEFİ, ile geçtiğimiz ay yayınlanan "Aşk Olsun" adlı yeni teklisini konuştuk

Yunanlılara 12 Yıl Türkçe Şarkı Söyleyen Solist: CEFİ

Üniversiteyi İkincilikle Kazandım 

Ailemde müzisyen yoktu. Müziği çok sevdiğim için ilkokuldan beri müzikle ilgili çalışmalar yapıyordum. Güzel flüt çalardım, türküler söylerdim; öğretmenler tahtaya çıkartırdı şarkı söylemem için. Lisede de bir rock grubu kurdum, fakat beni hayat başka yerlere sürükledi. Liseden sonra da ben Pamukkale Üniversitesi - Müzik Eğitim Fakültesi'ne ikincilikle girdim. Üniversite yıllarında sahneye çıkmaya başlamıştım. Çalıştığım için dersleri kaçırıyordum, hocalarım beni çok kayırıyordu. 

Yunanlılara 12 Yıl Türkçe Şarkı Söyleyen Solist: CEFİ

On İki Yıl Atina'da Sahne Aldım 
Aşık oldum. Bunun üzerine 12 yıllık bir evlilik maceram oldu. Sarışın mavi gözlü bir kıza aşık oldum ve arkasından Atina'ya gittim. 12 yıl orada yaşadım. Sıfırdan hayata başladım tekrardan. Allah'tan Yunan halkı Türkleri çok seviyor. Her anlamda sıfırdan başladım. Pavyonlardan başlayıp müzikhollere kadar çıktım. Yunanistan'da İbrahim Tatlıses şarkıları söylüyordum, çünkü İbrahim Tatlıses'i çok seviyorlar. Ayrıca Sertab Erener'i, İsmail YK'yı Kayahan'ı, Emrah'ı, Sezen Aksu'yu ve Tarkan'ı da çok seviyorlar. Yunanistan'da çok ağır bir kriz başlamıştı, hala da devam ediyor. Bu krizde orada çalışmak artık çok zordu. Keti Garbi'yle beraber İstanbul'da konser verdik. Sonra iş teklifi alınca İstanbul'a gidip gelmeye başladım. Gidip gelmek de yorucu olduğu için İstanbul'a yerleştim ve İstanbul'da sahneye çıkmaya başladım. Zaten Yunanistan'da evimde Türk televizyonu açıktı, Türk müziğinden de uzak kalmadım. 2013 yılında yani Türkiye'ye döndüğüm yıl "%100 Aşk" adında bir maxi single yayınladım
Yunanlılara 12 Yıl Türkçe Şarkı Söyleyen Solist: CEFİ
Pop Müzik Elden Gidiyor
Nostaljiyi çok seviyorum. Yeni şarkılarda bir şey bulamadığım için nostaljiyi daha çok dinliyorum. Radyolarda daha fazla kaliteli müziğe yer verilmesi ve artık bu fast food'dan kurtulmamız gerektiğini düşünüyorum. Pop müziğimiz elden gidiyor. "Yetiş" diyeceğim.  Allah'tan Sezen Aksu üretiyor. Herkes kapısında yatıyor neredeyse. 
Yunanlılara 12 Yıl Türkçe Şarkı Söyleyen Solist: CEFİ
Yeni şarkın "Aşk Olsun"u biraz anlatır mısın?
Kısa bir süre önce yeni şarkım "Aşk Olsun"u yayınladı. Şarkının  sözleri Şebnem Sungur'a, müziği Ayla Çelik'e, düzenlemesi de Alper Atakan'a ait. Aslında kafamda "Rüyalarda Buluşuruz"a cover yapmak vardı, ama o kadar çok insan söylemiş ki, birden kendi tarzımda ne yapabilirim diye bir fikir oluştu kafamda. Sonra böyle düşünürken Ayla Çelik tam benlik bir şarkısı olduğunu söyledi. Kendi albümündeydi bu şarkı ve kendi albümünden çıkartıp bana verdi. Severek söylüyorum bu şarkıyı, insanlar da severek söylüyor bu da benim hoşuma gidiyor. 
Yunanlılara 12 Yıl Türkçe Şarkı Söyleyen Solist: CEFİ
Klibimde Kadir İnanır'ı Taklit Ettim
CEFİ: Klibi Balat'ta çektik. Klibin yönetmenliğini Ferit Çetinkaya üstlendi. Balat'ın da harika bir dokusu var ve biz de klibi Balat'ta çekelim dedik. 10 saat içinde 5 -6 farklı mekanda klibimizi çektik. Sonunda da zeybek oynadım. Taktığım mendilden, giydiğim cekete kadar Kadir İnanır'ı taklit etmeye çalıştım. Şarkımız Avrupa Müzik etiketiyle dijital müzik platformlarına sunuldu. 

14.05.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM