O Türk Popunun Taçsız Kraliçesi!

O Türk Popunun Taçsız Kraliçesi!

 O Türk pop müziğinin en başarılı yorumcularından biri. Doksanların sonlarında yayınladığı "Uzakta Geldim" albümü hala bir efsane. Hak ettiği yerde olmayan iyi bir vokal. Popun taçsız kraliçesi ile Ayşen ile konuştuk.

O Türk Popunun Taçsız Kraliçesi!

Ve Son şarkın "Bunlar Var Ya" Sözleri sana müziği eşine ait bir şarkı.
"Bunlar Var Ya" şarkım, Eşim Kemal Şimşekyay'la ortak çalışmamız. Genelde şarkıların sözlerini ben yazıyorum, bestesini Kemal yapıyor. Bir nevi içimdekileri döktüğüm bir şarkı diyebilirim. Biraz genele vurdum bu şarkıyla. Bir gün Kemal ile ikimiz bir konuda çok üzülmüştük, eve geldik ve 15 dakika sonra Kemal dedi ki: "Ayşen ben bir şarkı yaptım. Bunlar var ya bunlar, bunların hepsi böyle diye yazmanı istiyorum." Gece üç buçuktu ve ben de 15 dakikada şarkının sözlerini yazdım. Aslında herkesin içinde olan duygular bunlar bence. Bu akraba da olabilir, arkadaş da olabilir, sevgili de olabilir; ama genelde herkes karşı cinsi koyuyor. Bir gün yakın arkadaşım olan Ozan Doğulu "Yeni bir şeyler var mı?" dedi. Stüdyodaydık yukarı çıktık şarkıyı dinledi "Ne yaptınız siz? İnanılmaz!" dedi. Yine bir gün Serdar Ortaç'ın stüdyosuna gittim. Serdar, "Bu şarkı ne böyle!" diyerek yandan koşarak geldi.  Baktım ki insanlardan güzel şeyler geliyor, kendimi yabancı da hissetmiyorum, şarkının eğlenceli bir yanı da var, şarkıyı ben yorumlama kararı verdim. 
O Türk Popunun Taçsız Kraliçesi!
Şarkı söylemeye nasıl başladın?
Ben çok küçük yaştan beri şarkı söylemeye meraklıymışım. Ben 4,5 yaşındayken ilkokula başladım. Öğretmenim anneme "Ayşen'in müziğe karşı inanılmaz bir yeteneği var, bu çocuğu konservatuvara göndermenizi tavsiye ediyorum" demiş. Ben de çok çalışkan bir öğrenciydim, İstanbul Üniversitesi'nde hukuk fakültesini kazandım. Lise döneminde Milli Eğitim Bakanlığı liseler arası bir yarışması düzenlemişti. "Koroya katılan kişiler, derslerden muaf olacak" dediler. Biz de derslerden kaçmak için aşağı indik ve yarışmaya katıldık.   O gün hayatımda hiç denemediğim Türk halk müziği çıktı karşıma. Öğretmen de "Bir türkü söyleyin" dedi. Ben de "İbrahim Tatlıses'i taklit ederek söyleyebilir miyim?" dedim ve "Eyvanına Vardım" türküsünü okudum. Üç arkadaş inmiştik, üçümüzü de seçmişlerdi koroya. O Yarışmada Türkiye birincisi olduk. Türk halk müziğine olan ilk aşk orada başladı bende. 
O Türk Popunun Taçsız Kraliçesi!
Peki hukuk fakültesindeki kaydın ne oldu?
Babam beni yemeğe çıkarttı ve "Senin önüne bir yol açıyorum özgürsün, istersen müzikte devam et, istersen hukuk okuyarak yoluna devam et, ben hep destekçinim" dedi. Ben de hukuk fakültesine kaydımı yapmadım. Bir yıl bekledim ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde konservatuvar sınavına girdim. Orayı tercih ettim. Hayatımın en doğru kararını verdiğimi düşünüyorum, çünkü en mutlu olduğum yer sahne. Hiç pişman olmadım.
O Türk Popunun Taçsız Kraliçesi!
İlk Hitin "Nerdesin" ile Büyük Bir Başarı Yakaladın
İlk albümüm için Tanju Arıkan'dan teklif aldım. O dönem hiç aklımda albüm yoktu. Bir buçuk sene kadar çalıştık sonra stüdyoya girdik. Zeynep Talu şarkıların sözlerini yazdı. "Nerdesin" adlı şarkım (Day by Day'in Türkçesiydi) o albümde patlayan şarkı oldu. Albüme en son giren ve benim seslendirmek istemediğim bir şarkıydı. İkinci albümde dünya starlarının şarkılarını coverladık. Tek üzüldüğüm nokta var; ben bu albümü okurken sesim çok kısıktı. Birtakım şeylere çok üzülüyordum ve şirketimi değiştirmek üzereydim. Mecburi gibi oldu biraz. Çok üzüldüğüm ve sesimi kaybetme noktasına geldiğim bir dönemdi. Sözleşme gereği şarkıları okumak durumunda kaldım. Çıkmayan üçüncü albüm için de inanılmaz bir sound hazırladık. Albüm tamamlanmıştı, albümün fotoğraflar bile çekilmişti. Her insan gibi benim de beddualarım sonucunda müzik şirketimiz kapanınca albüm elimde kaldı, yayınlayamadık. O albüm  şu an evde duruyor. 
O Türk Popunun Taçsız Kraliçesi!
Ayşen Neden bir anda ortalıktan kayboldu?
AYŞEN: Onun nedeni şu; Bir gün İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde sahneye çıkacaktık ve konuk da Arif Mardin'di. Özel bir gece yapıldı. Arif Bey'le mesafe olarak çok yakındık, kendisi beni çok beğendi ve yurt dışına açılmak için beni Amerika'ya götürmek istedi. Çok heyecanlanmıştım. Arif bey benimle ilgili her şeyin olduğu bir dosya ve şarkılarımın ses kayıtlarını istemişti. Her şey hazırdı, pazartesi kendisine ulaştırdıktan sonra Amerika'ya gidecektik. Pazar günü eşim Kemal'le evde kahvaltı yaparken gazetede ilk sayfada "Dünya Arif Mardin'i konuşuyor" yazıyordu. "Kemal, Arif Mardin ölmüş" dedim. O an benim için her şey bitti. Ben o projelerin devamını maddi açıdan da getiremezdim. Böyle bir talihsizlik de yaşayınca albüm olayını tamamen bıraktım ve geri çekildim. 
O Türk Popunun Taçsız Kraliçesi!
Uzun bir suskunluktan sonra eşin Kemal Şimşekyay ile beraber ardı ardına hit şarkılar yaptınız
İlk yayınlanan şarkımız "Hoşuna mı Gidiyor" oldu. Ece Seçkin ile ilk o zaman tanıştık ve arkasından da "Aman Aman", "Adeyyo" ve "Zamanım Yok" adlı kliplenmeyen bir şarkımız yayınlandı. "Sayın Seyirciler" ve "Dibine Dibine" de var. Ayrıca Ozan Doğulu'nun albümlerinde de yer aldık. Demet Akalın "Kulüp" ve en son yayınlanan şarkısı "Canıma da Değsin" var. İrem derici'nin son albümünde bir slow şarkımız ve Ajda Pekkan - Mustafa Ceceli düeti "Peşindeyim" var. Bu şarkıları yazarken genelde şarkıların fikir babası eşim oluyor, şarkı isimleri ona ait oluyor. Hikayeleri önüme koyuyor, ben de Kemal'in müzikal cümlelerini hayata geçirebildiğimi düşünüyorum. Onun melodilerinin üzerine şarkı sözleri yazıyorum. Sadece aşk olması gerekmiyor, bu birlikteliklerden çok güzel işler çıkıyor. Sezen Aksu - Onno Tunç, Gülşen - Ozan Çolakoğlu gibi.  Eşim Kemal Şimşekyay ile de bizim aramızda öyle bir sinerji oldu. 
O Türk Popunun Taçsız Kraliçesi!
Bundan sonra Ayşen Ne Yapmak İstiyor?
 "Bunlar Var Ya" şarkımı tekrardan başlangıcım olarak görüyorum. Bundan sonra, daha önce  yaptığım hatayı yapmayacağım ve çok ara vermeyeceğim. Üç ayda bir farklı tarz ve soundla şarkılarımızı dinleyicilerle buluşturmayı planlıyorum. Zaten gelecek olan şarkılarım da hazır. Çok heyecanlıyım ve hazır bu heyecanım varken bırakmak istemiyorum. Ölene kadar şarkı söylemek istiyorum.
 

15.05.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM