Yusuf Öztürk Yeni Kitabı Hakkında Neler Söyledi?

Yusuf Öztürk Yeni Kitabı Hakkında Neler Söyledi?

Müzik Yapımcılığından Yazarlığa Giden Yolda "Şizofrenik Haller"

Müzik sektöründe bir çok sanatçının menajerliğini yapan Yusuf Öztürk yeni kitabı "Şizofrenik Halleri" anlatıyor.
Yusuf Öztürk Yeni Kitabı Hakkında Neler Söyledi?
Yusuf Öztürk 'ü tanıyabilirmiyiz?
Ankara'da doğdum ve Ankaralıyım. İlk, orta ve liseyi Ankara'da bitirdim. Sonra 19 yıllık bir Hollanda maceram var. Bunun 14 yılını yazılı ve görsel medya da çalışarak geçirdim. Asıl işim gazetecilikti. Ama bu işe ek olarak, büyük bir şirkette Marketing menajerliği ayrıca organizasyonlar, kısa filmler ve bilumum herkesin çalıştığı işleri de yaptım. Hollanda'ya İlk gittiğim yıllar garsonluk, fabrika işçiliği gibi vs. 2015 yılında Türkiye'ye dönüş yaptım. Sanatçı danışmanlığı ve menajerliği yaptım. 2018 Eylül ayında şirket kurup müzik yapımcılığı, sanatçı menajerlikleri ve film yapım şirketi kurduk ortağım Uğur Özdemir'le beraber.  Halen de bu işi yapmaktayız.
Şizofrenik Haller adlı yeni kitabınız nasıl oluştu?
İşimiz gereği sürekli yolculuk yapıyoruz. Hatta bazı aylarda kaptan pilotlardan fazla uçuyor, bazı aylarda da otobüs şoförlerinden fazla yol yapıyoruz. Bu süreçte yazabilecek tek zamanım yollardı. Ve sürekli şiirlerimi ve kısa yazılarımı bot ettiğim ve şu an bu soruları bile cevapladığım telefonumda başladım yazmaya. Ve telefonla bitirdim diyebilirim. Sadece son düzeltmelerini laptop üzerinde yaptım. Çok farklı biriken hikaye vardı, daha önce yayınlanmamış 7 kitabım var onları bir kenara bırakarak bu kitabı yazıp çıkarmak istedim. Zamanı gelmişti. Şizofrenik Haller aslında hayali bir kurgu. Ama toplumun içerisinde yaşananları da biraz farklı dilde anlatıyor. Ben bunu bir seri katil üzerinden aktarmaya çalıştım. Kolay dil kullanımı ve sürükleyici olmasına dikkat ettim sadece. Sonuçta güzel bir şeyler çıktığını düşünüyorum.
Şizofrenik Haller klibinin hikayesini anlatırmısınız ?
Kitabın içerisinde ki kahramanın memleketi aynı zamanda kendi memleketim olan Ankara- Kızılcahamam'a bağlı Değirmenönü köyünde yani köyümde çektim. Küçük oyuncu yeğenim büyük oyuncu ise bizim şirkette çalışan bir kardeşimiz. Hikayeyi bildiğimden çok prodüksiyon kullanmadan güzel bir şey çıktı ortaya.
Yakın zamanda imza günü var mı?
Geçenlerde Kocaeli'nde başladık. Ama yazın yapılacak imza günlerinin tarihleri daha belli değil. Ama en az 5-6 farklı şehirde yapmayı planlıyoruz.
İlerleyen günlerde tekrar yeni bir kitap hazırlığınız var mı ? 
Şizofrenik Haller bir üçleme. Önümüzde ki süreçte bu 2 kitap var. Daha sonrasında hazır bekleyen diğerleri ya da bir yenisi olabilir. Ama şu aralar bir film yazmaya başladım.Bakalım, kısmet..
Kitap satışınızdan memnun musunuz? Hedeflediğiniz gibi mi ilerliyor?
İlk iki hafta ortalamamız çok çok iyi. Daha tanıtım ağımızı genişletmedik. Bayrama doğru tekrardan tanıtım kampanyalarımız olacak. Çok büyük hedeflerim yok ama rakam olarak ilk baskı 10.000'ini yakalayabilirsem çok güzel olacak.
Sosyal medya ile aranız nasıl? Sosyal medyadan size nasıl ulaşılabilir?
İşimiz gereği sosyal medya olmazsa olmazımız. Bende sakin ve doğru bir şekilde kullanmaya çalışıyorum. Arkadaşlarımın yıllar önce benim sürekli fikir üretmemden dolayı koydukları ismi taşıyorum @fikirleri
Vaktinizi ayırıp yaptığınız röportaj için çok teşekkür ediyorum.  Ve kitabımın editörlüğünü yapam ama maalesef geçtiğimiz günlerde vefat eden Kemal Kırar'ı rahmetle anıyorum. Hayy Kitaba da teşekkür ediyorum.

Röportaj: Funda Alkan
 
24.05.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM