Bahadır Tatlıöz Merak Edilenleri Açıkladı!

Bahadır Tatlıöz Merak Edilenleri Açıkladı!

 "Takvim" çok tutan, iyi bir hit oldu. Şarkıyı ve klibi anlatır mısın?

Ajda Pekkan'la olan bir düetimiz vardı. Onun klibi olmadığı için, elimde olan şarkılardan birini kliplendirmek istedim. "Takvim"e de güveniyordum ve onu kliplendirmek istedim. "Takvim"de Buray ve İlyas Yalçıntaş'ın şarkının başında ve sonunda 15 saniyelik bir bölümde backvokalleri vardı. O vokalleri yaptıklarında erkek korosu gibi duygusal hem de sempatik bir duyum oldu. Klibe de taşıyalım, sürpriz olsun, güzel de mesaj verelim; 'Biz müzisyenler birbirimizin yanındayız' gibi dedik. Klibe baktığınızda isimleri bile yazmıyor 3. 4. oyuncu gibi. Hiç ego durumu olmadan biz birbirimizin yanındayız mesajını verdik. "Yangınlar Var" klibimde de Aydın Kurtoğlu oynuyor. Egosuz davranışlar içerisindeyiz. 

"Su Yolunu Bulur" yeni albümün. Bu albümde ne var?

"Su Yolunu Bulur" albümümde içimdeki adamı yaşattım ben. Hayatın maddi değil, manevi tarafında duran biriyim. Teslimiyet içeren, pozitif düşünce üzerinden sunduğum bir şarkı ve özellikle klibi benim için çok değerli. Batman'da Hasankeyf var. Klibi orada çektik. Hasankeyf tarihimizin çok önemli parçalarından biri. Önümüzdeki bir buçuk, iki sene içerisinde baraj suları altında kalacak. Bu video Hasankeyf'i gelecek nesillere taşıyacak. Bir kültür mirası bırakmak istedim. Bunun için klibin sonunda da Hasankeyf'i tanıtıyorum.

Hasankeyf fikri nereden geldi aklına?

Albüm kayıt aşamasındayken Batman'da konser verdim. Belediye ve valilik bizi tura çıkardı, "Mutlaka Hasankeyf'i görmelisiniz" dediler. Gittik gördük, böyle güzel bir şey olamaz. Her şey o an kafamda canlandı ve vizyon olarak çok uyacağını düşündüm. Amacım güzel bir şeye imza atmaktı. Belediye ve valiliğe "Ben burada klip çekmek istiyorum, bana destek olur musunuz?" dedim, onlar da yardımcı oldular ve klibi çektik.

Aşık Veysel'e ve onun önemli bir klasiği olan "Uzun İnce Bir Yoldayım" şarkısı seninle çok bütünleşti.

Bu şarkıyı iki nedenden dolayı çok seviyorum. Birinci nedeni Aşık Veysel. İkincisi şarkının verdiği mesaj. "İki kapılı bir handa gidiyorum gündüz gece" derken, kısa kısa kelimelerle hayatın başlangıcı ve sonuyla alakalı gereken bütün bilgiyi veriyor bize. Doğum ve ölümü anlatıyor, bu da beni çok etkiliyor. Bir insan görmeyen gözleriyle görenlerden daha çok hayatı tanıyarak, bize görenlerden daha manalı anlatması beni çok etkileyen bir unsurdur. Bu şarkıyı hep en sona bırakırım konserlerimde ve hep duygu seli yaşanır o anda. Aşık Veysel'i dinleyenler bence bir edebiyatta da kurcalasınlar ne mesajlar veriyor diye.  

Engelliler için sanat okulu projen nasıl gidiyor?

Bu sanat okulunda, resim, fotoğraf, müzik, heykeltıraş gibi başarabileceğimiz her şeyi içine koyacağız. Engellilerin ücretsiz ders aldığı, toplumun içinde daha aktif olacakları ve onları daha çok mutlu edecek bir okul olacak. Vatandaşlarımızın ücretini ödeyerek ders alacağı, benim de müzik dersi vereceğim, engelli vatandaşlarımızın da tamamen ücretsiz ders alacağı bir okul projesi olacak.

Ajda Pekkan'la çalışman nasıl oldu?

Ben "Düşman mısın Aşık mı?" şarkımı kendime yapıyordum ve şarkıyı Samsun Demir'e yolladım "Patron ben bu şarkıyla çıkmak istiyorum, bir dinler misin?" diye. O da şarkıyı çok beğeniyor ve bir yemek esnasında Ajda Pekkan'a dinletiyor; "Böyle bir şarkı var, ne dersiniz, düet düşünür müsünüz?" diyor. Ajda Hanım'da "Çok güzelmiş olur" diyor. Samsun Bey'de beni arıyor "Böyle bir durum var, ne dersin?" diye soruyor. Ne denir, tabii ki çok mutlu oldum, gurur duydum ve projeye girdik. Beraber seslendirdik şarkıyı.

Bugün bir şarkının klipsiz olması yüzde 50 tanıtım kaybı demek. Urfa'da klip çekilmesi kararlaştırılmıştı, ama bir türlü hayata geçiremedik. Ajda Hanım'ın sahneleri vardı, yoğunluk oldu, kimsenin planı birbirine uymadı ve zaman aşımı da olunca klibi çekemedik

En son Sibel Can'ın Albümünde bir düet yaptın

Sibel Can'ın albümüne katkıda bulundum sadece. Bir şarkı verdim ve o şarkımın klip yönetmenliğini yaptım. Sibel Can'a şarkıyı dinlemesi için attığım demoda benim sesim vardı. O da "Burası kalsın" dedi çok beğendi benim söylememi. Orası kalınca klipteki diğer adam da ben oldum. Sibel Can'ın da çıkış şarkısı oldu ve güzel yorumlar aldık

Günümüz Pop müziğinde müzik eğitiminin yeri yok deniyor. Sen ne düşünüyorsun?

BAHADIR TATLIÖZ: Unutulmaya doğru gidiyor. Artık her şey solist odaklı gitmeye başladı. Enstrümanların değerine pek hakim değiliz. Çok çabuk tüketiliyor her şey. Hepimiz popüler müzik yapıyoruz, ama ben işin sanatsal kısmından geldiğim için ikisinin arasındaki dengeyi tutturmaya çalışıyorum, ama hiç tutturmayanlar var. Bilinçsizce şarkılar yapıp, bir de tutup o şarkıdan para da kazanan insanlar piyasaya çıktığı için, o insan da 'Demek ki müzik bilmeye gerek yokmuş' diye düşünüyor. Keşke böyle olmasa.

Bizim halkımız güzel müzikleri hak ediyor. Bu ülkeden çok değerli sanatçılar geçti. Bir de artık kendilerine çok kolay sanatçıyım diyebiliyorlar. Ben kendime sanatçı diyemiyorum. Sanatçı olabilmek için önce gerçekten eserler yaratacaksın, sonra öleceksin ve bir sonraki nesiller seni o eserlerle anmaya başlayacak, ancak öyle sanatçı olursun. Mesela Barış Manço ve Mazort sanatçıdır, hala anıyoruz. Şimdi bu isimlere sanatçı diyorken, günümüz kişilerin kendine sanatçı demesi trajikomik bir olay.

Geçtiğimiz ay, aralarında senin de yer aldığın 57 ünlünün sosyal medya hesaplarını hackleyen bir şebeke yakalandı. Senin de sosyal medya hesabın gerçekten de çalındı mı?

Evet. Oltalama yöntemi deniyormuş. Kişisel gmailinize mail gönderiliyor; "zararlı hareketler tespit ettik, şifrenizi doğru girin" diye. Maili instagramdan gelmiş gibi görüyorsun. Şifremi girdim, "onayladınız" dedi. Yarım saat sonra bana mesajlar gelmeye başladı; "Abi profil resmin değişmiş, profilinde acayip bir tip var, saçma sapan paylaşımlar yapıyor" diye. Pornografik iletiler atmışlar hesabımdan.  Hesabı 3-5 gün sonra geri aldık, ama 4 yıllık paylaşımlarım dahil bütün her şeyimi sildiler.

Öncesinde menajerimle iletişime geçip para istedi bu şebeke. 5 binden kapıyı açıp 2 bin Liraya kadar indiler. Ben de "hayatta vermem" dedim, verince cesaretlendiriyorsun çünkü. Hayatta papuç bırakmam. "Silecekse silsin" dedim. Mavi tikli onaylı hesaptı. İnstagrama başvurduk ve onaylı hesap olduğu için onlardan alıp bize geri verdiler. Bu şebekenin asıl amacı insanların sosyal medyadaki özel mesajlarını yakalayıp onlara şantaj yapmak. Bende öyle bir şey olmadığı için hesabımı bana geri satmaya kalktılar. Bir de "Biz Bahadır Bey'i seviyoruz onun için 2 bin olur" demişler. "Ben onların bana teslim etmesini bile istemiyorum, ben onlardan zorla alacağım" dedim.

Bundan sonra neler yapacaksın?

Güzel sürpriz bir projemiz var. Uluslararası platformda güzel bir şekilde ülkemizin faydasına çalışmalar yapacağız. Zaman içerisinde açıklayacağız. Ülke adına güzel bir projemiz olacak. Bir yandan da kliplerimiz gelmeye devam edecek. Yıldız Tilbe'nin albümünde yer alan "Bir Alo De"yi de kliplendireceğiz. İnşallah beğeni toplar.

10.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM