Barbaros ile Müzik Konuştuk

Barbaros ile Müzik Konuştuk

Ben bu adamın sesini, yorumunu, duruşunu tarzını çok seviyorum. İlk 2009 sonlarında "Olur Ya" adlı albümü ile tanıştım, çok kaliteli bir albümdü. Sonra aralıklarla üretmeye devam etti. Son zamanlarda biraz daha fazla üretiyor. Onu dinlemek büyük bir zevk veriyor bana. Son olarak "Talu Project" gibi önemli bir projesin solisti oldu. Bir yandan da "Kalbimin Ankara'sı" adlı teklisini yayınladı. Barbaros ile Akustik Stüdyo programında bir araya geldik. Hem çaldık hem söyledik, hem de konuştuk.

Barbaros, Michael Kuyucu'nun Akustik Stüdyo programında "Olur Ya" – "Borcun Var" – "Dünya Yıkılsa"  - Je Venx" – "Anlıyorsun Değil mi?"  - " Can't Take My Eyes"  - "Gözlerinin Hapsindeyim gibi yerli ve yabancı şarkıları seslendirdi.  Orkestrada ona Çağrı Sİngör (Klasik gitar) , Ferhat Hasanoğlu (Bas Gitar) , Tolga Tümözen (Klavye) ve Sinan Can Yaren (perküsyon) eşlik etti.  Barbaros başarılı performansının yanı sıra açıklamalarıyla da göz doldurdu.

Barbaros ile Müzik Konuştuk
Sevdiği Kişiye Kalbimin Başkenti Diyoruz
"Kalbimin Ankara'sı" ismi  Ankaralıları çok fazla mutlu oluyor ama kimisi de alınıyor. 'Ankara soğuk bir yer Ankara falan hani bize soğuk mu diyorsun?' diye soruyorlar. Asla alakası yok, Tuğrul Cerrahoğlu şarkıyı yazan kişi, sözü müziği ona ait. O kadar romantik bir şey demiş ki aslında kalbimin başkentisin, kalbimin merkezinde sen varsın demek istemiş.  Sevdiği kişiye böyle seslendiği için "Kalbimin Ankara"sı demiş. 
Barbaros ile Müzik Konuştuk
Sevdik Sevdalandık Talu Projesinin İlk Single'ı Oldu
"Sevdik Sevdalandık" coverının  doğuşu Talu şarkıları projesinin doğuşuyla başladı. Biz önce tersten başladık diyebiliriz, sahneden başladık sahneden sonra single çıkardık. Sahnede biraz yol aldıktan sonra Zeynep annesinin ve kendi yazdığı hitleri bir arada toparlayıp hem sahneye hem de albüme taşımak istedi. Tabi ki projenin sahibi o. Ben  burada konuk solist olarak yer alıyorum. Çok mutlu olduğumuz bir proje. "Sevdik Sevdalandık" hareketli bir şarkı. 90'ların en sevilen, en pozitif, şarkılarından biri. Bu günümüzde olmayan bir şey.
Barbaros ile Müzik Konuştuk
Projedeki  Şarkıyı Zeynep Talu Seçti
İlk single şarkısını Zeynep seçti. Çok mutlu başlayayım pozitif başlayalım hareketli başlayalım öyle gitsin diye düşündü.  Menajerliğimizi Sinan Nergis yapıyordu Pasion Turca'dan. O bize çok hareketli çok iyi bir aranjman yapabilecek birisini buldu. Parçanın düzenlemesini Kaan Gökman yaptı, çok da güzel yaptı, günümüze uygun bir soundla yaptı. Güzel bir düetle şarkıyı Talu Projenin ilk şarkısı olarak insanlara ulaştırmaya çalıştık. Klipi de Murat Küçük çekti. 
"Dünya Yıkılsa" Sıla'nın Eseri
 "iki elim kanda olsa, dünya yıkılsa".  Sözleri Sıla'nın, müziği Kyriakos Papadopoulos'un (bir Yunan besteci).  Ben bir single çıkarma arayışındayken açıkçası yakın arkadaşlarıma  "elinizde parça var mı?, ben de bir şeyler yazıyorum ama sizde de bana uyacak bir şey vardır belki" diye soruyordum.  Kapısını çaldığım isimlerden biri de Sıla'ydı. İyi bir arkadaşlığımız var, Sıla'yla beraber ne yapabiliriz ne edebiliriz derken bu Yunanca parçayı dinledik. Sıla şarkıyı dinler dinlemez  "bu" dedi "çok güzel olur" dedi. Sonra üzerinden 2 ay geçti ben hala şarkı arıyordum. Sıla bir sabah beni aradı ve "şarkın hazır" dedi. Aradan iki ay geçmişti, baktım şarkıyı kendi okumuş müthiş olmuş. Hemen hazırlıklara başladık, İskender Paydaş'la çalışmaya başladık. 
Barbaros ile Müzik Konuştuk
Talu Project'te Sahnede Yirmi Şarkı Seslendiriyoruz
Talu Project için Zeynep Talu ile sürekli bağlantı halindeyiz. Sahnede tabi birbirimizi de çok iyi tanıdığımız için paslaşmamız daha rahat oluyor. Yani 60'lardan, 70'lerden 90'lara kadar Zeynep Talu 90'ları çok domine etmiş biri. Zeynep Talu bir yazar, bir şarkı söz yazarı. Şarkıları beraber seslendiriyoruz. Mesela sahnede "Deli Divane" yi ben söylüyorum, "dipsiz bir kuyu gibi karardı dünyam" bunu ben söylüyorum. Bunun gibi çok fazla parça var, aslında önce 40 tane parça belirledik fakat sahnede şarkıların hem hikayelerini anlatmak hem şarkıları söylemek zaman alıyor.  Sabaha kadar bitmez. Bu nedenden dolayı sahnede seslendirdiğimiz şarkı sayısını yirmiye indirgedik. Bazen o bile uzun oluyor ama biz çok mutluyuz. 
Barbaros ile Müzik Konuştuk
Günümüz Müziğinde Derinlik Kayboldu
Günümüz popüler müziğinde bir olumsuzluk var maalesef.  Sahnedeyken yeni çıkan parçaları değil daha eski şarkıları seslendiriyoruz. Daha klasikleşmiş şarkılara farklı yorum vermeye çalışıyoruz. Son çıkan parçalara baktığınız zaman  - bunu ben sadece dinleyici olarak söylüyorum müzik otoritesi değilim tabi ki  - dinleyici olarak çok aklımda bir şey kalmıyor, bana çok derin gelmiyor, çok da özel melodiler bulamıyorum. Bu benim hatam da olabilir fakat bana çok sıcak, çok mutluluk verici, çok özel sözler gelmiyor yani derin sözler gelmiyor artık. Sezen Aksu'da bulduklarımı veya Fikret Şenes'te veya Çiğdem Talu'da bulduklarımı bugün bulamıyorum, elbette ki dönem de insanlar da farklı. Müzikte günümüzde derinlik kayboldu.
İzleyicinin Algısını Küçümseyecek Şarkılar Yapılıyor
Bunun çok nedeni var ama bence en önemli nedeni dijitalleşme ve her şeye daha çabuk ulaşma. Bu,  her şeyin tüketimine neden oldu, her şeye çabuk ulaşmayı daha da hızlandırdı. Yani bir tane parçayı dinliyorsunuz bir buçuk iki ay sonra tekrar ikincisini yapmak zorundasınız. Albüm yapamıyorsunuz maliyetler çok yüksek, albüm yaptığınız zaman da bütün parçalar dinlenmiyor klipi olan şarkılar klipi şarkılar dinleyiciye ulaşıyor. İnternet çok büyük önem kazandı harika bir şey ancak interneti takip eden yaş kitlesi ve eğitim seviyesi nedir?  Bence buna da bakmak gerekiyor. İnternet nedeniyle İzleyiciye yönelik,  daha doğrusu izleyicinin algılamasını küçümseyecek şarkılar yapılıyor.
Barbaros ile Müzik Konuştuk
Yaza Yeni Şarkı Hazırlıyorum
Yaza yeni bir şarkı hazırlıyorum. Tuğrul Cerrahoğlu'nun şarkısı. Düzenlemesi de tekrar Batu Çaldıran'a ait olacak ama bu sefer hareketli bayağı ritmik bir şarkı sunacağım. Bir yandan da "Talu Project"in albüm projesi üzerinde çalışıyoruz,  biraz daha yavaş gidiyoruz, çünkü şarkı seçmek, şarkıları belirlemek zor bir süreç. Projede çok yorumcu olacak, tabii ki onların da takvimleri var dolayısıyla biraz uzun sürecek albümün tamamlanması.
 

20.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM